Klíčové body
- Ropa roste, protože obchodníci vyčkávají na situaci na Blízkém východě
- Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování pod přetrvávajícím tlakem silnějšího dolaru příliš nepohnuly
- Měď stoupá se zaměřením na čínské stimuly
Ropa roste, protože obchodníci sledují Blízký východ, zatímco zásoby rostou
Cena ropy Brent vzrostla nad 77 dolarů za barel a cena ropy West Texas Intermediate se přiblížila hodnotě 74. Trh zůstává v napětí ohledně záměru Izraele provést odvetný úder proti Teheránu, což vyvolalo obavy z totální války. Írán varoval, že je připraven v případě potřeby odpálit tisíce raket.
Ropou otřásly válečné události, volatilita vzrostla a hedgeové fondy přidaly další čisté dlouhé pozice. Prezident Joe Biden odrazuje od útoku na íránskou ropnou infrastrukturu a ve středu poprvé po více než měsíci hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
„Veškerá pozornost zůstává upřena na Blízký východ, zejména na to, zda po íránském raketovém útoku z minulého týdne dojde k vojenské reakci ze strany Izraele,“ uvedl Arne Lohmann Rasmussen, vedoucí výzkumu ve společnosti A/S Global Risk Management.

Přesto obavy ohledně čínské ekonomiky nadále přetrvávají a absence nových významných stimulů ze strany Pekingu tento týden vyvolala v úterý rozsáhlý výprodej na trzích, včetně ropy. Ústřední vláda uvedla, že v sobotu uspořádá novou informační schůzku o fiskální politice.
Ve Spojených státech mezitím podle vládních údajů zveřejněných ve středu vzrostly zásoby ropy v minulém týdnu o 5,8 milionu barelů, což je největší nárůst od konce dubna. Zásoby benzinu klesly.
Ceny zlata jsou při zájmu o údaje o CPI utlumené, měď podpořily čínské stimuly
Ceny zlata se ve čtvrtek v asijském obchodování pod přetrvávajícím tlakem silnějšího dolaru příliš nepohnuly a pozornost se soustředila na klíčové nadcházející údaje o inflaci, které by měly být dalším vodítkem pro vývoj úrokových sazeb.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi posunuly vpřed a do jisté míry obnovily nedávné ztráty poté, co největší dovozce Čína nastínila plány na zavedení fiskálních stimulačních opatření.
Ceny kovů však byly pod tlakem silného dolaru, protože obchodníci počítali s pomalejším tempem snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Tato představa stáhla zlato z rekordních maxim v uplynulém týdnu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 613,15 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly do 00:16 SEČ

Pro další náznaky vývoje sazeb se očekávají údaje o CPI
Pozornost se soustředila na údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny později ve čtvrtek a které pravděpodobně ovlivní výhled Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb.
Očekává se, že údaj ukáže, že celkový index spotřebitelských cen v září mírně oslabil, zatímco jádrový index spotřebitelských cen zůstal ustálený.
Trvalá inflace a silný trh práce dávají Fedu méně podnětů k výraznému snížení úrokových sazeb. Silné údaje o mzdách zveřejněné minulý týden tuto představu vyvolaly, přičemž obchodníci nyní zcela vyřadili očekávání dalšího snížení sazeb Fedem o 50 bazických bodů v listopadu.
Zápis ze zářijového zasedání Fedu ukázal, že politici snížení sazeb o 50 bazických bodů podpořili. K tempu budoucího snižování sazeb se však nadále nezavázali.
Menší snížení sazeb nevěstí pro zlato a další nevýnosová aktiva nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšuje jejich oportunitní náklady.
Ostatní drahé kovy se ve čtvrtek vyvíjely, ale také ošetřovaly prudké ztráty. Futures na platinu vzrostly o 1 % na 969,75 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 30,742 USD za unci.
Měď stoupá se zaměřením na čínské stimuly

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,6 % na 9749,50 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď vzrostly o 0,5 % na 4,4355 USD za libru. Oba kontrakty tento týden prudce klesly, protože nedávná měnová stimulační opatření ze strany Číny do značné míry neuspěla.
Peking však nastínil plány na rozdávání fiskálních stimulačních opatření, přičemž čínské ministerstvo financí by mělo v sobotu uspořádat brífink, na kterém zveřejní další podrobnosti.
Investoři se dožadovali cílených fiskálních opatření, která by podpořila růst největšího světového dovozce mědi. Čína se potýká s rozsáhlou deflací a vleklým krachem na trhu nemovitostí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky