Klíčové body
- Ropa Brent na začátku pondělí klesla o téměř 2 %, než se zotavila a obchodovala se poblíž 78 USD
- Ceny zlata se v pondělí v asijském obchodování ustálily
- Měď klesá, protože čínské stimuly jsou pod tlakem
Ropa po brífinku v Číně klesá s pohledem upřeným na izraelsko-íránský konflikt
Ropa Brent na začátku pondělí klesla o téměř 2 %, než se zotavila a obchodovala se poblíž 78 USD. West Texas Intermediate klesla pod 75 USD. Navzdory slibům Pekingu o větší podpoře strádajícího realitního sektoru a náznaku většího vládního zadlužování nepřinesl brífink hlavní dolarovou částku pro nové fiskální stimuly, kterou trhy hledaly.
Obchodníci s ropou mezitím nadále sledují reakci Izraele na íránský útok balistickými raketami z 1. října, přičemž jedna zpráva naznačuje, že zúžil potenciální cíle na vojenskou a energetickou infrastrukturu. O víkendu zabil útok dronu Hizballáhu čtyři izraelské vojáky, zatímco Pentagon uvedl, že vyšle pokročilý systém protiraketové obrany a související jednotky, aby pomohly chránit svého spojence.
„Nerovnoměrné oživení čínské poptávky zastínilo obavy z další eskalace na Blízkém východě, která by mohla utlumit tok barelů ropy z klíčových producentských zemí,“ uvedla Priyanka Sachdeva, vedoucí tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte v Singapuru. „Očekává se, že ceny ropy se budou do značné míry pohybovat v určitém rozmezí.“

Cena ropy Brent tento měsíc vzrostla přibližně o 9 %, protože vyhlídka na eskalaci konfliktu na Blízkém východě ohrožuje těžbu v regionu, který dodává přibližně třetinu světové ropy. Napětí způsobilo, že hedgeové fondy utíkají od medvědích sázek na tento ropný benchmark nejrychlejším tempem za posledních téměř osm let.
Ceny zlata jsou utlumené; měď oslabuje, protože čínské stimuly jsou pod tlakem
Ceny zlata se v pondělí v asijském obchodování ustálily, protože obchodníci očekávali další náznaky ohledně amerických úrokových sazeb od řady řečníků Federálního rezervního systému v tomto týdnu, zatímco sázky na listopadové snížení přetrvávaly.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi snížily, protože signály o fiskálních stimulech v Číně, která je největším dovozcem, byly do značné míry neuspokojivé, zatímco slabé údaje o inflaci zvýšily obavy ohledně této země.
Zlato zůstalo na dohled zářijového rekordu, protože vyhlídky na případné snížení amerických úrokových sazeb stále podporovaly drahé kovy. Přetrvávající obavy z konfliktu na Blízkém východě rovněž udržovaly ve hře poptávku po bezpečných přístavištích.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 655,82 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 23:53 SEČ
Zlato je s dalšími náznaky Fedu v útlumu
Ceny zlata zůstaly poblíž nedávných maxim, ačkoli další dynamiku žlutého kovu zastavily sázky na pomalejší tempo snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Tento týden se pozornost soustředí na vystoupení několika představitelů Fedu, počínaje prezidentem Fedu Minneapolis Neelem Kashkarim a guvernérem Christopherem Wallerem později v pondělí.
Všeobecně se očekává, že Fed v listopadu sníží sazby o menší, 25 bazických bodů, zejména poté, co nedávné údaje o inflaci a trhu práce předčily očekávání.
Očekává se však, že případné snížení amerických sazeb bude i tak přínosem pro zlato, vzhledem k tomu, že nižší sazby snižují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv.
Zlato také nadále těžilo z poptávky po bezpečném přístavu, protože obchodníci se obávali možné eskalace blízkovýchodního konfliktu, zejména pokud Izrael zaútočí na íránskou ropnou infrastrukturu.
Ostatní drahé kovy v pondělí klesaly. Futures na platinu se propadly o 0,9 % na 985,45 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,8 % na 31,495 USD za unci.
Měď klesá, protože čínské stimuly jsou pod tlakem
Benchmarkové futures na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 9 749,50 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď klesly o 0,8 % na 4,4505 USD za libru.

Slabé ekonomické signály z Číny – největšího světového dovozce mědi – byly hlavní přítěží pro ceny.
Čínské ministerstvo financí na víkendovém brífinku uvedlo, že zavede řadu fiskálních stimulačních opatření na podporu hospodářského růstu. Nedostatek klíčových podrobností o plánovaných opatřeních – konkrétně o jejich rozsahu a načasování – však investory zklamal.
Údaje o inflaci z Číny rovněž nepřinesly dostatečný výsledek. Spotřebitelská inflace se v září nečekaně snížila, zatímco inflace výrobců se 23. měsíc po sobě snížila.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky