Klíčové body
- Ropa se po největším poklesu za téměř dva týdny ustálila, protože trh nadále trápí nepříznivý výhled největšího dovozce Číny.
- Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly a rozšířily tak ztráty z minulého týdne
- Měď se stabilizuje, protože čínské stimuly jsou pod tlakem
Ropa se po poklesu stabilizuje díky výhledu Číny a poptávce v centru pozornosti
Ropa Brent se obchodovala pod 74 dolary za barel poté, co v pátek ztratila více než 2 %, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 70 dolarů. Víkendové údaje ukázaly anemickou čínskou spotřebitelskou inflaci v říjnu, zatímco ceny v továrnách opět klesly. Stalo se tak poté, co Peking v pátek představil plán dluhových směn na podporu ekonomiky, ale zastavil se u nových stimulů, čímž investory zklamal.
Obchodníci s ropou vyhodnocují výhled globální poptávky do roku 2025 a také důsledky plynoucí ze zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu a napětí mezi Izraelem a Íránem. Vzhledem k tomu, že se v příštím roce všeobecně očekává přebytek, dostanou investoři tento týden řadu vlivných výhledů, počínaje úterním pohledem OPEC.
„Trh s ropou dosáhl spravedlivé hodnoty a cítí se neuvěřitelně pohodlně na úrovni 70 USD,“ uvedl Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone Group. „Jistě, máme tu riziko voleb v USA, které by mohlo ovlivnit očekávání růstu, ale neočekáváme, že by se tento týden nějak projevil.

Timespready ukazují, že síla fyzického trhu vyprchává. Zatímco promptní spread ropy Brent – rozdíl mezi jejími dvěma nejbližšími kontrakty – je stále v býčí, backwardované struktuře, diferenciál se zužuje. V backwardaci činil 27 centů za barel, zatímco před měsícem to bylo 44 centů.
Po výhledu Organizace zemí vyvážejících ropu vydá ve středu svůj krátkodobý výhled americký Úřad pro energetické informace a následující den Mezinárodní energetická agentura. Ve svém posledním snímku OPEC snížil prognózu poptávky.
Ceny zlata klesají pod 2 700 USD, v centru pozornosti jsou index spotřebitelských cen a signály z Fedu
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly a rozšířily tak ztráty z minulého týdne, jelikož chuť k riziku zůstala po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2024 většinou optimistická.
Žlutý kov byl rovněž pod tlakem silného dolaru, neboť zelená bankovka se ustálila před dalšími informacemi o americké inflaci a Federálním rezervním systému v tomto týdnu. Výhled na vyšší sazby v dlouhodobém horizontu, za Trumpova prezidentství, rovněž zatížil ceny kovů.
Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 2 670,69 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 23:35 SEČ
Ceny zlata klesají z rekordních maxim
Ceny zlata v uplynulém týdnu ošetřovaly pád z rekordních maxim, přičemž většina ztrát přišla po Trumpově volebním vítězství.
Jeho vítězství odstranilo hlavní bod nejistoty na trzích, který byl také hlavním zdrojem poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu.

Očekává se, že Trump ve svém druhém funkčním období zavede expanzivnější politiku, která je předzvěstí možného zvýšení inflace a udržení relativně vysokých úrokových sazeb v dlouhodobém horizontu.
Při této představě zlato příliš nepotěšilo snížení úrokových sazeb Fedem o 25 bazických bodů v minulém týdnu a naznačení opatrného přístupu k dalšímu uvolňování.
Tento týden se pozornost soustředí na americký index spotřebitelských cen, který by měl nabídnout další náznaky toho, zda se inflace ochlazuje v souladu s očekáváním Fedu.
V týdnu také vystoupí řada představitelů Fedu, kteří nabídnou další náznaky ohledně měnové politiky.
Zlato zaznamenalo malou poptávku po bezpečném přístavu, i když se zdálo, že napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se zvýšilo poté, co Ukrajina provedla velký útok dronem na Moskvu.
Ostatní drahé kovy se v pondělí vyvíjely smíšeně. Futures na platinu vzrostly o 0,4 % na 983,05 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,5 % na 31,293 USD za unci.
Měď se stabilizuje, protože čínské stimuly jsou pod tlakem
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ošetřily prudké ztráty, protože nová fiskální opatření Číny, největšího světového dovozce mědi, do značné míry neoslnila.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,1 % na 9450,0 USD za tunu, zatímco prosincové futures na měď klesly o 0,1 % na 4,3037 USD za libru.
Čínské Národní shromáždění lidových zástupců schválilo nová dluhová opatření v hodnotě přibližně 10 bilionů jüanů
Tento krok však zklamal investory, kteří doufali v cílenější fiskální stimuly, zvláště když údaje z víkendu ukázaly, že se v říjnu zhoršila čínská deflace.
Analytici ANZ uvedli, že Peking pravděpodobně vyčkává s dalšími fiskálními opatřeními, aby zjistil, jak se změní politika USA vůči zemi za Trumpova prezidentství.
Trump slíbil, že proti Číně zavede vysoká obchodní cla.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky