Klíčové body
- Omezte počet možností, abyste se vyhnuli zahlcení a usnadnili si rozhodování
- Požádejte o nestrannou radu, která vám může poskytnout nový pohled bez osobních vazeb na výsledek
- Naslouchejte svému tělu a intuici, předstírejte, že jste se rozhodli, a sledujte, jak se při tom cítíte
Někdy se ale dostaneme do bodu, kdy se cítíme paralyzovaní množstvím možností a nedokážeme se rozhodnout. Tento stav se nazývá rozhodovací paralýza, a pokud ji nezačneme řešit, může negativně ovlivnit naši produktivitu, psychickou pohodu i celkovou kvalitu života.
Mnoho lidí si myslí, že rozhodování je otázkou důvěry ve vlastní instinkt, ale ve skutečnosti jde o mnohem složitější proces. Naše mysl se často zahltí příliš velkým množstvím možností nebo se bojíme, že uděláme špatné rozhodnutí. Jak se tedy této paralýzy zbavit a činit rozhodnutí s větší lehkostí?
Proč dochází k rozhodovací paralýze?
Podle odhadů učiní průměrný člověk denně až 35 000 rozhodnutí. Většina z nich jsou malé a nepodstatné volby, jako například co si dát k obědu nebo zda si pustit seriál, nebo se raději věnovat čtení. Možná si to ani neuvědomujeme, ale právě tato drobná rozhodnutí se postupně sčítají a vyčerpávají naši mentální kapacitu.
Tomuto jevu se říká únava z rozhodování. Čím více rozhodnutí během dne uděláme, tím méně mentální energie nám zbývá na zásadní otázky. To je důvod, proč někteří úspěšní lidé, jako například bývalý prezident Obama, nosili stále stejné obleky – jednoduše si šetřili rozhodovací energii na důležitější věci.
Pokud strávíme příliš mnoho času přemýšlením nad každodenními maličkostmi, může nás to paralyzovat při větších rozhodnutích, jako je změna práce, stěhování, nebo třeba to, zda vstoupit do nového vztahu.

Jak se zbavit rozhodovací paralýzy?
Omezte počet možností
Přemíra možností může být hlavní příčinou toho, proč se nedokážeme rozhodnout. Pokud máme před sebou nekonečný výběr, může být obtížné zvolit tu správnou možnost.
Například pokud plánujete dovolenou a máte k dispozici desítky různých destinací, je snadné odložit rozhodnutí na neurčito. Řešení? Zúžit výběr! Položte si několik klíčových otázek:
- Jaký je váš rozpočet?
- Jaké aktivity na dovolené preferujete?
- Cestujete sami, nebo s rodinou?
- Máte raději pláž, hory nebo město?
Jakmile vyřadíte méně relevantní možnosti, výběr se zúží a rozhodování bude mnohem snazší. Tento přístup lze aplikovat na jakoukoli oblast života.
Požádejte o názor někoho nestranného
Někdy se zasekneme, protože máme strach, že uděláme chybu. V takovém případě může pomoci pohled zvenčí. Pokud se například rozhodujete mezi dvěma pracovními nabídkami, promluvte si s někým, kdo není emocionálně zainteresovaný a může vám poskytnout objektivní názor.
Podobně můžete využít komunitu na sociálních sítích nebo diskuzní skupiny – například pokud se nemůžete rozhodnout, který gauč si koupit, zveřejněte fotky a nechte ostatní hlasovat.
Cílem není nechat si vnutit rozhodnutí, ale získat jiný úhel pohledu, který vám může pomoci zbavit se nerozhodnosti.
Položte si správné otázky
Seznam pro a proti je klasickou metodou při rozhodování, ale často nefunguje úplně efektivně, protože všechny faktory hodnotí stejně.
Místo toho zkuste cílené otázky, které vám pomohou pochopit dlouhodobý dopad vašeho rozhodnutí:
- Přiblíží mě toto rozhodnutí k mým cílům?
- Jak se budu cítit za pět let, pokud tuto volbu učiním?
- Jde o něco, co chci já, nebo o něco, co si myslím, že bych měl/a udělat?
Tyto otázky vám pomohou lépe rozeznat podvědomé motivace a soustředit se na to, co je pro vás skutečně důležité.
Naslouchejte svému tělu a intuici
Rozhodování není jen logický proces, ale často do něj vstupují emoce a intuice. Pokud si představíte, že jste se už rozhodli, jak se cítíte?
Pokud se cítíte lehčeji, klidněji nebo uvolněněji, pravděpodobně jste zvolili správně. Pokud naopak cítíte napětí, úzkost nebo pochybnosti, možná je potřeba rozhodnutí ještě zvážit.
Poradkyně v oblasti leadershipu Diana Chapmanová doporučuje techniku „ano celým tělem“ – když učiníte správné rozhodnutí, cítíte harmonii nejen v hlavě, ale i v srdci a celém těle.
Někdy také pomůže klasická metoda „vyspat se na to“. Pokud se ráno probudíte a stále máte z daného rozhodnutí dobrý pocit, pravděpodobně je to ta správná volba.

Jak si dlouhodobě usnadnit rozhodování?
Chcete-li se rozhodovací paralýzy zbavit trvale, zkuste zavést několik jednoduchých návyků:
- Automatizujte drobná rozhodnutí – naplánujte si jídla na týden dopředu, připravte si oblečení den předem.
- Omezte přísun informací – někdy příliš mnoho dat vede k větší nejistotě místo ke zjednodušení volby.
- Důvěřujte svému úsudku – většina rozhodnutí není nevratná, takže i když uděláte chybu, můžete ji časem opravit.
Každý z nás se občas cítí zaseknutý, ale pokud si osvojíte efektivní rozhodovací strategie, postupně se z této paralýzy dostanete a budete si v rozhodování jistější. Nebojte se volit a jít dál – někdy je totiž horší neudělat nic, než udělat špatné rozhodnutí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky