Klíčové body
- Americké obranné akcie klesají kvůli Trumpově kritice NATO a plánům na snížení rozpočtu
- Evropské firmy těží z očekávaného růstu obranných výdajů v Evropě
- Akcie společností Lockheed Martin, Northrop Grumman a dalších klesly v průměru o 19 % evropské obranné firmy, jako BAE Systems a Leonardo, vzrostly o 27 %
- Evropské obranné firmy, jako BAE Systems a Leonardo, vzrostly o 27 %
Naopak lépe se dařilo evropským výrobcům obranného vybavení, jejichž akcie v reakci na poslední události zaznamenaly růst.
V minulých dnech Trump prohlásil, že do Pentagonu míří oddělení Elona Muska pro vládní efektivitu, pověřené vymýcením vládního plýtvání a podvodů. Současně naznačil, že obranné rozpočty by mohly být sníženy na polovinu, pokud jednání s Čínou a Ruskem povedou ke stabilnějšímu geopolitickému zázemí. Ministr obrany Pete Hegseth prohlásil, že není realistické očekávat, že Ukrajina udrží předválečné hranice s Ruskem, zatímco viceprezident J. D. Vance kritizoval Severoatlantickou alianci.
Dopad na americké a evropské obranné akcie
Akcie amerických obranných společností byly silně zasaženy. Během úterního obchodování klesly akcie společnosti Lockheed Martin od voleb 5. listopadu o přibližně 22 %. Akcie společností Lockheed, Northrop Grumman, General Dynamics a L3Harris Technologies za toto období klesly v průměru o 19 %.

Evropští investoři však možná dostali jinou zprávu. „NATO je mrtvé,“ napsal analytik společnosti Vertical Research Partners Rob Stallard v úterní zprávě shrnující nedávné události pro své klienty. Nikdo skutečně neočekává, že by USA opustily NATO, ale polští a britští představitelé vyjádřili potřebu, aby si Evropa vybudovala vlastní obrannou kapacitu.
To by mohlo znamenat větší výdaje pro evropské obranné firmy. Akcie britské společnosti BAE Systems, francouzské Thales, italské Leonardo a švédské Saab vzrostly od amerických voleb v průměru o zhruba 27 %. Po nedávných komentářích amerických představitelů všechny čtyři akcie tento týden opět vzrostly, v průměru o přibližně 12 %.
Srovnání ocenění a tržeb
Díky těmto ziskům se obranné firmy v EU obchodují za přibližně 21násobek očekávaného zisku na akcii v roce 2025, zatímco jejich americké protějšky za přibližně 16násobek. Ocenění odráží jak náladu investorů, tak velikost společností. Americké obranné společnosti jsou mnohem větší a jejich celkové tržby v roce 2025 se odhadují na 190 miliard dolarů. Očekává se, že firmy z EU vygenerují méně než polovinu této částky.
Příjmy do jisté míry odpovídají vojenským výdajům. USA vynakládají na národní obranu ročně zhruba 1 bilion dolarů. Evropa vynakládá téměř 300 miliard dolarů.
Ze čtyř evropských akcií v oblasti obrany má Leonardo nejvyšší poměr nákupního hodnocení: Téměř 80 % analytiků, kteří se touto společností zabývají, hodnotí její akcie stupněm Buy. Průměrný poměr hodnocení Buy pro akcie v indexu S&P 500 je přibližně 55 %.
Díky nedávným ziskům se akcie Leonardo obchodují nad průměrnou cílovou cenou analytiků, která činí přibližně 33 EUR
Analytická hodnocení a výhled
V USA je L3Harris nejoblíbenější akcií obranného průmyslu na Wall Street, přičemž přibližně 72 % analytiků, kteří společnost pokrývají, hodnotí akcie na Buy. Průměrná cílová cena analytiků je přibližně 260 USD za akcii, zatímco akcie v úterý uzavřely obchodování na zhruba 195 USD.
L3Harris Technologies, Inc.
Hodnocení od analytiků z Wall Street jsou pouze jedním ze způsobů, jak hledat investiční příležitosti. Navíc mají tendenci zaostávat za veškerým aktuálním vývojem. Investorům nezbývá než se připravit na větší volatilitu, jak se bude vyvíjet situace na více frontách, včetně napětí mezi NATO a Ruskem a otázky budoucnosti Ukrajiny.
Lockheed Martin Corporation
Čtyři velké americké akcie obranného průmyslu na začátku úterý rostly, ale po náročném týdnu se zisky vytratily. Všechny čtyři akcie za posledních pět dní klesly.
Northrop Grumman Corporation
Index S&P 500 vzrostl o 0,2 % na nové maximum. Průmyslový index Dow Jones skončil téměř beze změny.
General Dynamics Corporation
Shrnutí
Nejistota kolem americké obranné politiky pod vedením Trumpovy administrativy přinesla pokles akcií velkých amerických obranných firem, zatímco evropské firmy naopak těží z očekávaných vyšších výdajů na obranu v Evropě. Investoři v Evropě vidí potenciál pro růst a lepší perspektivu do budoucna, zatímco americké obranné společnosti čelí nejasné budoucnosti a možným rozpočtovým škrtům. S tím, jak se geopolitická situace dále vyvíjí, bude důležité sledovat kroky jednotlivých vlád i postoj investorů k tomuto odvětví.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky