Klíčové body
- Wall Street se obává dopadů cel na globální obchod, což vedlo k poklesu akcií a nejistotě investorů
- I silné společnosti jako Nvidia zaznamenaly pokles, protože cla a exportní omezení narušují sektor
- Pokles tržeb velkých maloobchodníků naznačuje oslabení kupní síly Američanů, což zvyšuje obavy o ekonomiku
- Investoři spekulují, zda Trump reaguje na vývoj trhu, nebo bude pokračovat v agresivní obchodní strategii
Wall Street se zdá být pozoruhodně nespokojená s politikou, které zřejmě několik měsíců fandila. Prezident Donald Trump se netajil tím, že cla budou základním kamenem jeho druhého funkčního období, a hlavní indexy rostly jak po volební noci, tak v den inaugurace.
Nyní, když jsou cla realitou – a Kanada, Mexiko a Čína chystají odvetná opatření nebo jsou připraveny tak učinit – se však všechny tyto zisky vypařily. Index Nasdaq Composite se dokonce krátce dostal do oblasti korekce.
Načasování nemohlo být horší. Uvalení poplatků přišlo těsně poté, co společnost Target oznámila pokles tržeb, což je odrazem obav o zdraví amerických zákazníků, na které minulý týden upozornila společnost Walmart. Vzhledem k významu spotřebitelských výdajů pro ekonomiku tyto faktory zastínily jinak silnou výsledkovou sezónu.
Je snadné pochopit, proč cla dominují zpravodajskému cyklu: Může to narušit globální obchod a zvýšit ceny. Akcie se na konci února propadly v reakci na obavy, že dojde k zavedení cel v různých zemích od Číny po Kanadu. A jejich březnové ztráty se ještě prohloubily, když prezident překvapil trh tím, že přistoupil k zavedení 25 % cel na Kanadu a Mexiko a dalších 10 % na Čínu.
„Spojené státy se nevyhnou škodám z vlastních cel,“ napsal Dave Rosenberg Research. „Při absenci fiskální podpory se nyní zdá být recese pravděpodobná.“

Obchodní války byly hlavním důvodem, proč index S&P 500 klesal i v roce 2018. Problém je v tom, že cla jsou destruktivní způsobem, jakým žádné jiné nedávné překážky pro akcie nejsou. Warren Buffett je označil za válečný akt, který poškozuje inflaci, a jejich schopnost narušit globální dodavatelské řetězce a zvýšit náklady se projevuje napříč odvětvími.
Zatímco trh dokázal odolat jiným šokům- dokonce i technologickým, které byly hlavním motorem rally – cla a další obchodní omezení jsou natolik všeobjímající a otevřená, že téměř vždy zkalí náladu investorů.
A to dokonce do té míry, že zastínily silné zisky, jako se to stalo společnosti Nvidia, miláčkovi trhu od začátku rally umělé inteligence na konci roku 2022. Akcie klesly, přestože výrobce čipů minulý týden vykázal skvělé výsledky.
Na vině jsou obavy z obchodního napětí a možnost dalších konkrétních omezení vývozu čipů do Číny. Barron’s v prosinci varoval, že akcie by se mohly zastavit po Dni inaugurace.
Nejvýraznější dopad to mělo na technologické společnosti. Škody vypadají o to hůře, že tento sektor byl v posledních letech velmi silný.
Není tedy divu, že i lidé, kteří jsou optimističtí ohledně vyhlídek, začínají být vybíraví. Brian Belski ze společnosti BMO Capital Markets se domnívá, že mezi rozdílnou výkonností a drahým oceněním nyní technologie „opravňují k aktivnímu přístupu k tomuto sektoru, což je odklon od pasivních trendů, na které si investoři u technologií zvykli od začátku tohoto býčího trhu na konci roku 2022“.
Nedávné potíže ho v tomto sektoru úplně nezakrněly, ale říká, že nyní bude těžší investovat se ziskem. Upřednostňuje jména mimo Velkolepou sedmičku, která podle něj nabízejí růst za rozumnou cenu. Nedávný průzkum takových akcií ukázal jména jako Advanced Micro Devices, Dell Technologies, First Solar, Intel, On Semiconductor, Teradyne, Western Digital a Workday.
Nervozita panuje i v dalších sektorech. „Vzhledem k pomalejšímu rozjezdu ekonomiky v letošním roce spolu s cly se investoři velmi obávají o růst zisků a tržeb,“ napsal v pondělí ve své výzkumné zprávě akciový etrateg společnosti Jefferies Steven DeSanctis.
Podrobný pohled na zprávy o ziscích za čtvrté čtvrtletí a na to, jak na ně reagovali analytici, podle něj nabízí důvody k optimismu. Snížení prognóz analytiků ohledně růstu zisku v roce 2025 „není větší než to, co jsme viděli v posledních několika letech,“ napsal DeSanctis.

Čtvrtletní čísla byla celkově silná. Všechna odvětví poprvé za posledních šest čtvrtletí dosáhla lepších než očekávaných výsledků. Meziroční růst zisku na akcii byl silný a činil 14,6 %, v čele s technologickým, finančním a zdravotnickým sektorem.
„Jednalo se o nejlepší údaje od roku 2021,“ napsal v úterý Venu Krishma, vedoucí americké akciové strategie ve společnosti Barclays.
Ale zdá se, že na tom prostě nezáleží, dokud ve zprávách dominují cla – současná i potenciálně budoucí. Investoři se pochopitelně domnívají, že současné prognózy zisků a marží nemusí obstát, protože obchodní války vedou ke zvýšení nákladů pro společnosti a spotřebitele.
Samozřejmě vždy existuje možnost, že Trump může ztráty na akciích vnímat jako signál, že by měl být ve své snaze o přetvoření světového obchodu uvážlivější.
„Trump v minulosti považoval akcie za průzkum veřejného mínění,“ poznamenal Dennis DeBusschere ze společnosti 22V Research, ačkoli je ‚nemožné předpovědět, jaký pokles vyvolá stažení cel‘, kromě toho, že úroveň bude pravděpodobně nižší než nyní na trhu. „Možná bude zapotřebí velmi slabá zpráva o pracovních místech a prudký pokles akcií, aby si vynutily změnu politiky.“
Alespoň jsme téměř v polovině cesty. V pátek budou zveřejněny údaje o zaměstnanosti za únor.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky