Klíčové body
- Vyšetřovací podvýbor amerického Senátu zahájil kontrolu snah Meta Platforms [META] o získání přístupu na čínský trh
- Senátoři požadují od společnosti dokumenty týkající se komunikace a schůzek s čínskými vládními představiteli od roku 2014
- Zprávy uvádějí, že Meta v roce 2014 vypracovala plán „Projekt Aldrin“, který zahrnoval cenzurní nástroje pro Čínu
- Mluvčí společnosti Meta tato obvinění odmítl, zdůraznil, že společnost se rozhodla nerealizovat tento plán v roce 2019
Podezření padá i na cenzurní nástroje
Americký Senát si posvítil na společnost Meta Platforms [META], mateřskou firmu Facebooku, kvůli jejím historickým snahám proniknout na čínský trh. Vyšetřovací podvýbor Senátu v úterý oficiálně zahájil kontrolu aktivit společnosti, které údajně zahrnovaly vývoj cenzurních nástrojů pro potřeby čínské Komunistické strany.
Podle dopisu adresovaného generálnímu řediteli Marku Zuckerbergovi, který získala agentura Reuters, požaduje trojice senátorů – Ron Johnson, Richard Blumenthal a Josh Hawley – rozsáhlé dokumenty, které by mohly objasnit, jak daleko společnost Meta ve svém úsilí zašla. Konkrétně mají být do 21. dubna předloženy veškeré záznamy o komunikaci se zástupci čínské vlády od roku 2014 až po současnost.
Podezření z projektu Aldrin
Senátoři se odvolávají na nedávno vydanou knihu bývalé manažerky Facebooku Sarah Wynn-Williamsové s názvem Bezstarostní lidé, v níž se objevují závažná tvrzení. Podle knihy měl Facebook v roce 2014 vypracovat tříletý plán na proniknutí do Číny, který nesl kódové označení „Projekt Aldrin“. Tato strategie měla podle dostupných informací zahrnovat i vývoj nástrojů umožňujících cenzuru obsahu v souladu s požadavky čínského režimu.
V dopise adresovaném Zuckerbegovi se uvádí, že tato tvrzení podporují také interní dokumenty, ke kterým měl podvýbor přístup. Ty údajně potvrzují, že plán nebyl jen hypotetickou úvahou, ale že probíhaly konkrétní kroky.
Meta: starý spor a vyhozený zaměstnanec
Mluvčí společnosti Meta obvinění jednoznačně odmítl a pokusil se zpochybnit důvěryhodnost informací. Podle něj je celá kauza založena na výpovědi bývalého zaměstnance, který byl údajně propuštěn již před osmi lety kvůli špatnému pracovnímu výkonu.

„V současnosti žádné služby v Číně neprovozujeme. Není žádným tajemstvím, že jsme o přístup na čínský trh v minulosti usilovali, protože cílem Facebooku bylo propojit svět. Nakonec jsme se rozhodli od tohoto záměru ustoupit, což Mark Zuckerberg veřejně oznámil už v roce 2019,“ uvedla Meta v prohlášení.
Senátoři chtějí znát podrobnosti
Senátory však toto vysvětlení neuspokojuje. Podle senátora Blumenthala jde o záležitost, která si zaslouží důkladné vyšetření. „Mrazivé dokumenty whistleblowerů, které podvýbor prověřil, vykreslují usvědčující portrét společnosti, která by byla ochotna cenzurovat, zatajovat a klamat, jen aby se dostala na čínský trh,“ prohlásil Blumenthal.
Dopis požaduje, aby Meta poskytla nejen komunikaci s čínskými vládními představiteli, ale i dokumentaci k dceřiným společnostem a partnerům v Číně. Vyšetřování se zaměřuje i na konkrétní aplikace, které se údajně měly podílet na pokusu o vstup na čínský trh, včetně produktů jako Colorful Balloons, Flash, Boomerang, Layout, Hyperlapse a MSQRD.
Cenzura, kabely a geopolitika
Podvýbor se dále zajímá o všechny záznamy od roku 2014, které se týkají jakýchkoli snah o cenzuru nebo odstraňování obsahu na žádost čínské vlády. Senátory rovněž zajímá role společnosti v dříve plánovaném, ale později opuštěném projektu propojení podmořského telekomunikačního kabelu mezi Kalifornií a Hongkongem. Tento záměr vyvolával otázky ohledně bezpečnosti dat a možné zranitelnosti americké infrastruktury vůči čínskému vlivu.
Zatím není jasné, jak hluboko šly jednotlivé aktivity společnosti Meta ani zda se do realizace projektu Aldrin skutečně zapojily vyšší vrstvy vedení. Ale fakt, že si Senát vyžádal konkrétní a rozsáhlé materiály, naznačuje, že podvýbor má důvodné podezření, že celá záležitost není jen výsledkem jednostranných tvrzení bývalého zaměstnance.
Co bude dál?
Celé vyšetřování přichází v citlivé době, kdy roste napětí mezi USA a Čínou nejen v oblasti technologií a dat, ale i geopolitických vztahů. Americká politika se stává stále více obezřetnou vůči firmám, které mají vazby na čínský trh nebo uvažují o přizpůsobení se požadavkům čínské státní cenzury.

Jak se k celé kauze postaví samotný Zuckerberg a zda Meta podá požadované dokumenty do stanoveného termínu 21. dubna, bude bedlivě sledovat nejen americký Kongres, ale i odborná veřejnost, investoři a globální technologické firmy.
Tato aféra může významně ovlivnit další směřování regulací v oblasti sociálních sítí a přístupu amerických firem k autoritářským režimům. Pro společnost Meta je to další citlivý test její důvěryhodnosti a transparency v očích veřejnosti i zákonodárců.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky