Klíčové body
- Dolar oslabuje po snížení úvěrového ratingu
- Libra posílila díky summitu EU a Velké Británie
- Jen posiluje díky spekulacím o zvýšení sazeb
V 10:20 SEČ dolarový index, který sleduje hodnotu amerického dolaru vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,7 % na 100,202.
Dolar oslabuje po snížení úvěrového ratingu
Ratingová agentura Moody’s snížila nejvyšší rating úvěrové schopnosti Spojených států o jeden stupeň z „AAA“ na ‚Aa1‘ s tím, že americké vlády se nedokázaly vážně zabývat rostoucím dluhem ve výši 36 bilionů dolarů.
Moody’s byla poslední z velkých ratingových agentur, která Spojeným státům přidělila nejvyšší rating „AAA“.
Tato zpráva vedla k oslabení dolaru vůči hlavním měnám po čtyřech týdnech růstu, který byl podpořen rostoucím optimismem ohledně obchodních dohod USA a následným uvolněním vztahů s Čínou, které zmírnilo obavy z globální recese.

Snížení ratingu přichází v době, kdy výbor americké Sněmovny reprezentantů v neděli schválil rozsáhlý daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který bude tento týden předložen Sněmovně k hlasování.
Odhaduje se, že tento zákon zvýší státní dluh v příštích deseti letech o 3 až 5 bilionů dolarů.
„Souvislost mezi rizikem amerického státního dluhu, státními dluhopisy a dolarem spočívá v úniku kapitálu,“ uvedli analytici ING v poznámce. „Přesouvají globální investoři svá portfolia pryč z USA?“
„Údaje o tom se objevují se zpožděním a páteční zveřejnění údajů amerického ministerstva financí TIC za březen poskytla jen málo vodítek. Zahraniční investoři byli v březnu stále zdravými kupci amerických aktiv, přičemž zahraniční oficiální účty zvýšily své držby amerických státních dluhopisů o 26 miliard dolarů. V rámci toho však držby čínských státních dluhopisů klesly o 19 miliard dolarů.“
Libra posílila díky summitu EU a Velké Británie
V Evropě se EUR/USD obchodovalo o 0,7 % výše na 1,1243, těžíce ze slabosti dolaru před zveřejněním konečného indexu spotřebitelských cen za duben v eurozóně.
Očekává se, že spotřebitelská inflace v dubnu vzrostla o 0,6 % a meziročně o 2,2 %, což by nemělo bránit Evropské centrální bance ve snížení úrokových sazeb v červnu, kdy se sejde její rada.
Tento týden však bude v centru pozornosti čtvrteční zveřejnění předběžných údajů o PMI za květen. „
Zatím se evropská podnikatelská důvěra drží relativně dobře. Pokud to tak bude pokračovat, euro by mělo zůstat podporováno jako likvidní alternativa k dolaru,“ dodala ING.
GBP/USD vzrostl o 0,7 % na 1,3367, když se pár zotavil poté, co Velká Británie a Evropská unie dosáhly 12leté dohody o rybolovu v britských vodách v rámci summitu zaměřeného na obnovení vztahů mezi oběma stranami po brexitu.
„Celkové sblížení Velké Británie a EU vnímáme jako velmi pozitivní, přičemž jakýkoli překvapivý pokrok by poslal EUR/GBP pod 0,8400 a GBP/USD na 1,3360/3400,“ uvedla ING.
Jen posiluje díky spekulacím o zvýšení sazeb
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,5 % níže na 144,90 poté, co viceguvernér Bank of Japan uvedl, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud se ekonomika zotaví z očekávaného dopadu vyšších amerických cel.
Minulý týden údaje ukázaly, že japonská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2025 poklesla více, než se očekávalo, a to o 0,7 % v ročním vyjádření, což představuje první pokles za rok.

USD/CNY se obchodoval o 0,1 % výše na 7,2127 poté, co údaje ukázaly, že průmyslová produkce Číny v dubnu vzrostla více, než se očekávalo, a to i přes tlak ze strany zvýšených amerických cel na vývoz.
Domácí poptávka však vykazovala známky oslabení, protože maloobchodní tržby za měsíc byly nižší, než se očekávalo.
AUD/USD vzrostl o 0,3 % na 0,6424 poté, co během předchozích tří seancí oslabil o více než 1 %.
Trhy obecně očekávají, že Australská centrální banka v úterý oznámí snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, protože zpomalení inflace umožňuje tvůrcům měnové politiky reagovat na rostoucí globální rizika.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky