Vzhledem k tomu, že stovky investorů se neustále honí za byť jen zlomkem procenta výkonu navíc, neexistuje žádný snadný způsob, jak trh porazit. Přesto se zdá, že na akciovém trhu přetrvávají určité obchodovatelné anomálie, které pochopitelně fascinují mnoho investorů.
Přestože tyto anomálie stojí za prozkoumání, investoři by měli mít na paměti tuto opatrnost: Anomálie se mohou objevit, zmizet a znovu se objevit téměř bez varování. V důsledku toho může být mechanické sledování jakékoli obchodní strategie riskantní, ale věnování pozornosti těmto sedmi momentům by mohlo bystré investory odměnit.
Malé firmy mají tendenci dosahovat lepších výsledků
Menší firmy (tj. s menší kapitalizací) mají tendenci dosahovat lepších výsledků než větší společnosti. Pokud jde o anomálie, efekt malých firem dává smysl. Ekonomický růst společnosti je v konečném důsledku hnací silou výkonnosti jejích akcií a menší společnosti mají mnohem delší dráhu růstu než větší společnosti.
Zdroj: Unsplash
Společnost jako Microsoft (MSFT) může potřebovat k 10% růstu dodatečných 10 miliard dolarů v tržbách, zatímco menší společnost může ke stejnému tempu růstu potřebovat pouze 70 milionů dolarů v tržbách navíc. Menší firmy jsou proto obvykle schopny růst mnohem rychleji než velké společnosti.
Lednový efekt
Lednový efekt je poměrně známá anomálie. Zde jde o to, že akcie, které ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku nedosáhly dostatečné výkonnosti, mají v lednu tendenci dosahovat lepších výsledků na trzích. Důvod lednového efektu je natolik logický, že je téměř těžké jej nazvat anomálií. Investoři se často snaží zbavit se koncem roku akcií s horší výkonností, aby mohli využít své ztráty k vyrovnání daní z kapitálových zisků (nebo k malému odpočtu, který daňový úřad umožňuje v případě čisté kapitálové ztráty za rok). Mnozí tuto událost nazývají „sklízení daňových ztrát“.
Protože prodejní tlak je někdy nezávislý na skutečných fundamentálních ukazatelích nebo ocenění společnosti, může tento „daňový výprodej“ vyhnat tyto akcie na úroveň, kdy se v lednu stanou atraktivními pro kupce. Stejně tak se investoři často vyhýbají nákupu akcií s horší výkonností ve čtvrtém čtvrtletí a čekají až do ledna, aby se vyhnuli tomu, že je zastihne prodej daňových ztrát. Výsledkem je nadměrný prodejní tlak před lednem a nadměrný nákupní tlak po 1. lednu, což vede k tomuto efektu.
Nízká účetní hodnota
Zdroj: Unsplash
Rozsáhlý akademický výzkum ukázal, že akcie s podprůměrným poměrem ceny k účetní hodnotě mají tendenci dosahovat lepších výsledků než trh. Četná testovací portfolia ukázala, že nákup souboru akcií s nízkým poměrem ceny k účetní hodnotě přinese výkonnost překonávající trh.
Ačkoli tato anomálie dává do jisté míry smysl – neobvykle levné akcie by měly přitáhnout pozornost kupujících a vrátit se k průměru – jedná se bohužel o poměrně slabou anomálii. Ačkoli je pravda, že akcie s nízkou účetní cenou dosahují lepší výkonnosti jako skupina, individuální výkonnost je idiosynkratická a je třeba velmi rozsáhlých portfolií akcií s nízkou účetní cenou, aby se projevily výhody.
Opomíjené akcie
Blízkým příbuzným „anomálie malých firem“ jsou tzv. zanedbané akcie, o nichž se rovněž předpokládá, že překonávají široké tržní průměry. Efekt opomíjených firem se projevuje u akcií, které jsou méně likvidní (nižší objem obchodů) a mají tendenci mít minimální podporu analytiků. Představa je taková, že jakmile tyto společnosti investoři „objeví“, budou tyto akcie dosahovat lepších výsledků.
Mnoho investorů dlouhodobě sleduje nákupní ukazatele, jako jsou poměry P/E a RSI. Ty jim napoví, zda akcie nebyla přeprodaná a zda není čas zvážit, zda by nebylo vhodné akcie načerpat.
Zdroj: Pixabay
Výzkum naznačuje, že tato anomálie ve skutečnosti není pravdivá – jakmile se odstraní vliv rozdílu v tržní kapitalizaci, nedochází ke skutečnému překonávání výkonnosti. V důsledku toho mají zanedbávané a malé společnosti tendenci dosahovat lepších výsledků (protože jsou malé), ale větší zanedbávané akcie zřejmě nedosahují lepších výsledků, než by se jinak očekávalo. S tím souvisí i jedna drobná výhoda této anomálie – ačkoli se zdá, že jejich výkonnost koreluje s velikostí, zanedbané akcie se zdají mít nižší volatilitu.
Obraty
Některé důkazy naznačují, že akcie na obou koncích výkonnostního spektra mají po určitou dobu (zpravidla po dobu jednoho roku) tendenci v následujícím období obrátit směr – včerejší nejvýkonnější akcie se stanou zítřejšími méně výkonnými a naopak.
Nejenže to potvrzují statistické důkazy, ale tato anomálie dává smysl i podle investičních základů. Pokud je nějaká akcie na trhu nejvýkonnější, je pravděpodobné, že ji její výkonnost zdražila; podobně to platí naopak pro akcie s horší výkonností. Zdálo by se tedy jako zdravý rozum očekávat, že nadhodnocené akcie budou mít nižší výkonnost (čímž se jejich ocenění vrátí do souladu), zatímco podhodnocené akcie budou mít vyšší výkonnost.
Obraty také pravděpodobně částečně fungují, protože lidé očekávají, že budou fungovat. Pokud dostatečný počet investorů obvykle prodává loňské vítěze a nakupuje loňské poražené, pomůže to posunout akcie přesně očekávaným směrem, což z nich dělá něco jako sebenaplňující se anomálii.
Dny v týdnu
Zastánci efektivního trhu anomálii „dnů v týdnu“ nenávidí, protože nejenže se zdá být pravdivá, ale také nedává žádný smysl. Výzkum ukázal, že akcie mají tendenci se pohybovat více v pátek než v pondělí a že v pátek existuje tendence k pozitivní výkonnosti trhu. Nejedná se o velký rozpor, ale je trvalý.
Zdroj: Pexels
Na fundamentální úrovni neexistuje žádný zvláštní důvod, proč by to mělo být pravda. Mohly by zde působit určité psychologické faktory. Možná na trh proniká optimismus z konce týdne, kdy se obchodníci a investoři těší na víkend. Případně možná víkend dává investorům příležitost dohnat přečtené, podusit se a rozčilovat se nad vývojem trhu a rozvinout pesimismus do pondělí.
Dogs of the Dow
Dogs of the Dow Dow jsou zařazeni jako příklad nebezpečí obchodních anomálií. Myšlenka této teorie v podstatě spočívala v tom, že investoři mohou porazit trh výběrem akcií v indexu Dow Jones Industrial Average, které mají určité hodnotové atributy.
Investoři praktikovali různé verze tohoto přístupu, ale existovaly dva společné přístupy. První spočíval ve výběru deseti akcií s nejvyšším výnosem v indexu Dow. Druhá metoda spočívá v tom, že se jde ještě o krok dál a z tohoto seznamu se vybere pět akcií s nejnižší absolutní cenou a drží se po dobu jednoho roku.
Není jasné, zda tento přístup měl někdy nějaký reálný základ, protože někteří naznačovali, že jde o produkt dolování dat. I kdyby to kdysi fungovalo, efekt by byl arbitrárně odstraněn – například těmi, kdo vybírali den nebo týden před prvním dnem roku.
Do jisté míry jde prostě o modifikovanou verzi anomálie zvratu; akcie Dow s nejvyššími výnosy byly pravděpodobně relativně nevýkonné a očekávalo by se, že budou výkonnější.
Vzhledem k tomu, že stovky investorů se neustále honí za byť jen zlomkem procenta výkonu navíc, neexistuje žádný snadný způsob, jak trh porazit. Přesto se zdá, že na akciovém trhu přetrvávají určité obchodovatelné anomálie, které pochopitelně fascinují mnoho investorů.Přestože tyto anomálie stojí za prozkoumání, investoři by měli mít na paměti tuto opatrnost: Anomálie se mohou objevit, zmizet a znovu se objevit téměř bez varování. V důsledku toho může být mechanické sledování jakékoli obchodní strategie riskantní, ale věnování pozornosti těmto sedmi momentům by mohlo bystré investory odměnit.
Malé firmy mají tendenci dosahovat lepších výsledků
Menší firmy mají tendenci dosahovat lepších výsledků než větší společnosti. Pokud jde o anomálie, efekt malých firem dává smysl. Ekonomický růst společnosti je v konečném důsledku hnací silou výkonnosti jejích akcií a menší společnosti mají mnohem delší dráhu růstu než větší společnosti.Společnost jako Microsoft může potřebovat k 10% růstu dodatečných 10 miliard dolarů v tržbách, zatímco menší společnost může ke stejnému tempu růstu potřebovat pouze 70 milionů dolarů v tržbách navíc. Menší firmy jsou proto obvykle schopny růst mnohem rychleji než velké společnosti.
Lednový efekt
Lednový efekt je poměrně známá anomálie. Zde jde o to, že akcie, které ve čtvrtém čtvrtletí předchozího roku nedosáhly dostatečné výkonnosti, mají v lednu tendenci dosahovat lepších výsledků na trzích. Důvod lednového efektu je natolik logický, že je téměř těžké jej nazvat anomálií. Investoři se často snaží zbavit se koncem roku akcií s horší výkonností, aby mohli využít své ztráty k vyrovnání daní z kapitálových zisků . Mnozí tuto událost nazývají „sklízení daňových ztrát“.Protože prodejní tlak je někdy nezávislý na skutečných fundamentálních ukazatelích nebo ocenění společnosti, může tento „daňový výprodej“ vyhnat tyto akcie na úroveň, kdy se v lednu stanou atraktivními pro kupce. Stejně tak se investoři často vyhýbají nákupu akcií s horší výkonností ve čtvrtém čtvrtletí a čekají až do ledna, aby se vyhnuli tomu, že je zastihne prodej daňových ztrát. Výsledkem je nadměrný prodejní tlak před lednem a nadměrný nákupní tlak po 1. lednu, což vede k tomuto efektu.
Nízká účetní hodnota
Rozsáhlý akademický výzkum ukázal, že akcie s podprůměrným poměrem ceny k účetní hodnotě mají tendenci dosahovat lepších výsledků než trh. Četná testovací portfolia ukázala, že nákup souboru akcií s nízkým poměrem ceny k účetní hodnotě přinese výkonnost překonávající trh.Ačkoli tato anomálie dává do jisté míry smysl – neobvykle levné akcie by měly přitáhnout pozornost kupujících a vrátit se k průměru – jedná se bohužel o poměrně slabou anomálii. Ačkoli je pravda, že akcie s nízkou účetní cenou dosahují lepší výkonnosti jako skupina, individuální výkonnost je idiosynkratická a je třeba velmi rozsáhlých portfolií akcií s nízkou účetní cenou, aby se projevily výhody.
Opomíjené akcie
Blízkým příbuzným „anomálie malých firem“ jsou tzv. zanedbané akcie, o nichž se rovněž předpokládá, že překonávají široké tržní průměry. Efekt opomíjených firem se projevuje u akcií, které jsou méně likvidní a mají tendenci mít minimální podporu analytiků. Představa je taková, že jakmile tyto společnosti investoři „objeví“, budou tyto akcie dosahovat lepších výsledků.Mnoho investorů dlouhodobě sleduje nákupní ukazatele, jako jsou poměry P/E a RSI. Ty jim napoví, zda akcie nebyla přeprodaná a zda není čas zvážit, zda by nebylo vhodné akcie načerpat.Výzkum naznačuje, že tato anomálie ve skutečnosti není pravdivá – jakmile se odstraní vliv rozdílu v tržní kapitalizaci, nedochází ke skutečnému překonávání výkonnosti. V důsledku toho mají zanedbávané a malé společnosti tendenci dosahovat lepších výsledků , ale větší zanedbávané akcie zřejmě nedosahují lepších výsledků, než by se jinak očekávalo. S tím souvisí i jedna drobná výhoda této anomálie – ačkoli se zdá, že jejich výkonnost koreluje s velikostí, zanedbané akcie se zdají mít nižší volatilitu.
Obraty
Některé důkazy naznačují, že akcie na obou koncích výkonnostního spektra mají po určitou dobu tendenci v následujícím období obrátit směr – včerejší nejvýkonnější akcie se stanou zítřejšími méně výkonnými a naopak.Nejenže to potvrzují statistické důkazy, ale tato anomálie dává smysl i podle investičních základů. Pokud je nějaká akcie na trhu nejvýkonnější, je pravděpodobné, že ji její výkonnost zdražila; podobně to platí naopak pro akcie s horší výkonností. Zdálo by se tedy jako zdravý rozum očekávat, že nadhodnocené akcie budou mít nižší výkonnost , zatímco podhodnocené akcie budou mít vyšší výkonnost.Obraty také pravděpodobně částečně fungují, protože lidé očekávají, že budou fungovat. Pokud dostatečný počet investorů obvykle prodává loňské vítěze a nakupuje loňské poražené, pomůže to posunout akcie přesně očekávaným směrem, což z nich dělá něco jako sebenaplňující se anomálii.
Dny v týdnu
Zastánci efektivního trhu anomálii „dnů v týdnu“ nenávidí, protože nejenže se zdá být pravdivá, ale také nedává žádný smysl. Výzkum ukázal, že akcie mají tendenci se pohybovat více v pátek než v pondělí a že v pátek existuje tendence k pozitivní výkonnosti trhu. Nejedná se o velký rozpor, ale je trvalý.Na fundamentální úrovni neexistuje žádný zvláštní důvod, proč by to mělo být pravda. Mohly by zde působit určité psychologické faktory. Možná na trh proniká optimismus z konce týdne, kdy se obchodníci a investoři těší na víkend. Případně možná víkend dává investorům příležitost dohnat přečtené, podusit se a rozčilovat se nad vývojem trhu a rozvinout pesimismus do pondělí.
Dogs of the Dow
Dogs of the Dow Dow jsou zařazeni jako příklad nebezpečí obchodních anomálií. Myšlenka této teorie v podstatě spočívala v tom, že investoři mohou porazit trh výběrem akcií v indexu Dow Jones Industrial Average, které mají určité hodnotové atributy.Investoři praktikovali různé verze tohoto přístupu, ale existovaly dva společné přístupy. První spočíval ve výběru deseti akcií s nejvyšším výnosem v indexu Dow. Druhá metoda spočívá v tom, že se jde ještě o krok dál a z tohoto seznamu se vybere pět akcií s nejnižší absolutní cenou a drží se po dobu jednoho roku.Není jasné, zda tento přístup měl někdy nějaký reálný základ, protože někteří naznačovali, že jde o produkt dolování dat. I kdyby to kdysi fungovalo, efekt by byl arbitrárně odstraněn – například těmi, kdo vybírali den nebo týden před prvním dnem roku.Do jisté míry jde prostě o modifikovanou verzi anomálie zvratu; akcie Dow s nejvyššími výnosy byly pravděpodobně relativně nevýkonné a očekávalo by se, že budou výkonnější.
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...