propouští více než 18 000 zaměstnanců, což je největší snížení počtu zaměstnanců v historii společnosti, a je to nejnovější známka prohlubujícího se propadu v technologickém průmyslu.
Generální ředitel Andy Jassy oznámil tento krok ve středu ve zprávě zaměstnancům a uvedl, že následuje po ročním plánovacím procesu společnosti. Předpokládalo se, že škrty, které začaly v loňském roce, se dotknou asi 10 000 lidí. Snižování počtu zaměstnanců se soustředí do firemních řad, především do maloobchodní divize Amazonu a do funkcí lidských zdrojů, jako je nábor zaměstnanců.
„Společnost Amazon v minulosti přečkala nejisté a obtížné ekonomické situace a budeme v tom pokračovat,“ uvedl Andy Jassy. „Tyto změny nám pomohou realizovat naše dlouhodobé příležitosti s pevnější strukturou nákladů.“
Ačkoli se nad Amazonem již několik měsíců vznášela vyhlídka na propouštění – společnost přiznala, že během pandemie najala příliš mnoho lidí – zvyšující se celkový počet naznačuje, že se vyhlídky společnosti zatemnily. Připojila se tak k dalším technologickým gigantům, kteří provádějí rozsáhlé škrty. Již dříve ve středu oznámila společnost Salesforce Inc. plány na zrušení přibližně 10 % svých zaměstnanců a snížení počtu nemovitostí.

Investoři Amazonu reagovali na nejnovější snahy o utahování opasků pozitivně a vsadili na to, že to může posílit zisky společnosti zabývající se elektronickým obchodem. Poté, co o plánu jako první informoval deník Wall Street Journal, stouply akcie společnosti v závěru obchodování o téměř 2 %.
Zrušení 18 000 pracovníků by bylo dosud největším snížením počtu zaměstnanců technologických společností během současného zpomalení, ale Amazon má také mnohem více zaměstnanců než jeho kolegové ze Silicon Valley. Na konci září měl více než 1,5 milionu zaměstnanců, což znamená, že nejnovější škrty by představovaly asi 1 % pracovní síly.
V době, kdy společnost v listopadu plánovala škrty, její mluvčí uvedl, že Amazon má po celém světě zhruba 350 000 firemních zaměstnanců.
Největší světový internetový prodejce strávil konec loňského roku přizpůsobováním se prudkému zpomalení růstu elektronického obchodování, protože zákazníci se vrátili k návykům z doby před pandemií. Amazon odložil otevírání skladů a zastavil přijímání zaměstnanců ve své maloobchodní skupině. Poté rozšířil zmrazení i na firemní zaměstnance a začal snižovat stavy.
Andy Jassy zrušil nebo omezil experimentální a nerentabilní podniky, včetně týmů pracujících na telezdravotní službě, doručovacím robotovi a zařízení pro videohovory pro děti a dalších projektech.
Společnost se sídlem v Seattlu se také snaží sladit nadbytečnou kapacitu s poptávkou po chlazení. Podle lidí obeznámených s touto záležitostí je jedním z kroků i snaha prodat přebytečný prostor na svých nákladních letadlech.

Amazon, který začínal jako internetové knihkupectví, zaznamenává v některých oblastech svého podnikání útlum. Pokračuje však v investicích do cloud computingu, reklamy a streamování videa.
První vlna škrtů se nejvíce dotkla skupiny Amazon Devices and Services, která mimo jiné vytváří digitálního asistenta Alexa a chytrý reproduktor Echo. Šéf této skupiny minulý měsíc agentuře Bloomberg řekl, že v této jednotce se propouští méně než 2 000 lidí a že Amazon je i nadále odhodlán podporovat hlasového asistenta.
Některým náborářům a zaměstnancům ve skupině lidských zdrojů společnosti bylo nabídnuto odkoupení. Andy Jassy v listopadu zaměstnancům sdělil, že další škrty přijdou v roce 2023 v týmech maloobchodu a lidských zdrojů.
Ve středeční zprávě Andy Jassy uvedl, že společnost poskytne dotčeným pracovníkům odstupné, přechodné zdravotní dávky a zprostředkování zaměstnání. Zároveň pokáral jednoho ze zaměstnanců za únik informací, což je zjevná narážka na zprávu deníku Wall Street Journal. Společnost Amazon podle něj plánuje začít jednat s dotčenými zaměstnanci 18. ledna.
„Společnosti, které fungují dlouho, procházejí různými fázemi,“ řekl Andy Jassy. „Nejsou každý rok v režimu těžké expanze lidí.“
Amazon.com je internetový obchod patřící americké společnosti Amazon.com, Inc. se sídlem v Seattle ve státě Washington. Je to jeden z největších zasilatelských obchodních řetězců světa. Jeho zakladatelem je Jeff Bezos a Generálním ředitelem je Andy Jassy. Amazon po celém světě zaměstnává přes 1,5 milionu lidí. Působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí. Ze zprávy vyplývá, že propouštění se dotkne i zaměstnanců v Evropě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky