a 19. lednem.
Fronty se táhly asi kilometr před ikonickým chrámem Lama v Pekingu, který byl před ukončením omezení COVID-19 na začátku prosince opakovaně uzavřen, a tisíce lidí čekaly, až na ně přijde řada, aby se pomodlili za své blízké.
Jedna z obyvatelek Pekingu uvedla, že si přeje, aby rok králíka přinesl „všem zdraví“.
„Myslím, že tato vlna pandemie je pryč,“ řekla sedmapadesátiletá žena, která uvedla pouze své příjmení Fang. „Já jsem se virem nenakazila, ale můj manžel a všichni v mé rodině ano. Přesto si myslím, že je důležité se chránit.“
Již dříve úředníci oznámili, že mezi 13. a 19. lednem zemřelo v nemocnicích v souvislosti s COVID téměř 13 000 lidí, což se přidalo k téměř 60 000 úmrtí za zhruba měsíc předtím. Čínští zdravotničtí odborníci tvrdí, že vlna infekcí v celé zemi již dosáhla svého vrcholu.

Aktualizované údaje o počtu úmrtí, které poskytlo čínské Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, přicházejí uprostřed pochybností o transparentnosti údajů Pekingu a podle světových standardů zůstávají extrémně nízké.
Nemocnice a pohřební ústavy byly zahlceny poté, co Čína 7. prosince náhlým politickým obratem, který následoval po historických protestech proti omezení, upustila od nejpřísnějšího režimu kontrol a hromadného testování COVID na světě.
Počet úmrtí, který čínské úřady uvádějí, nezahrnuje ty, kteří zemřeli doma, a někteří lékaři uvedli, že jsou odrazováni od uvádění COVID v úmrtních listech.
Čína 14. ledna oznámila, že v období od 8. prosince do 12. ledna zemřelo v nemocnicích téměř 60 000 osob v souvislosti s COVID, což je obrovský nárůst oproti více než 5 000 úmrtí hlášených dříve za celé období pandemie.
Z dokumentů vyplývá, že v mnoha provinciích vzrostly výdaje pohřebních ústavů na položky od pytlů na mrtvoly až po kremační pece, což je jeden z několika důkazů smrtícího dopadu COVID v Číně.
Někteří zdravotničtí odborníci očekávají, že v letošním roce zemře v Číně na tuto nemoc více než milion lidí, přičemž britská společnost Airfinity, která se zabývá zdravotnickými údaji, předpovídá, že tento týden by počet úmrtí na COVID mohl dosáhnout 36 000 denně.
Vzhledem k tomu, že se miliony migrujících pracovníků vracejí domů na oslavy lunárního Nového roku, mají zdravotničtí odborníci obavy zejména o lidi žijící na rozlehlém čínském venkově, kde jsou zdravotnická zařízení ve srovnání s bohatými pobřežními oblastmi špatná.

Odhaduje se, že během 7.-21. ledna, prvních 15 dnů 40denního lunárního novoročního shonu, se uskutečnilo přibližně 110 milionů cest po železnici, což je o 28 % více než v předchozím roce, uvedl oficiální deník komunistické strany People’s Daily.
V předvečer lunárního Nového roku se uskutečnilo celkem 26,23 milionu cest po železnici, dálnicích, lodích a letadlech, což je o polovinu méně než před pandemií, ale o 50,8 % více než loni, uvedla státní televize CCTV.
Masový pohyb osob během svátečního období může pandemii rozšířit a v některých oblastech zvýšit počet nakažených, ale druhá vlna COVID je v nejbližší době nepravděpodobná, uvedl v sobotu na sociální síti Weibo
Možnost velkého nárůstu COVID v Číně v příštích dvou až třech měsících je malá, protože 80 % lidí bylo již nakaženo, uvedl Wu.
Poté, co Čína 8. ledna znovu otevřela své hranice, si někteří Číňané také rezervovali cesty do zahraničí. Asijské turistické destinace se připravují na návrat čínských turistů, kteří před pandemií utratili na celém světě 255 miliard dolarů ročně.
„Kvůli pandemii jsme tři roky nebyli mimo Čínu,“ říká osmadvacetiletá turistka a podnikatelka Kiki Hu v Krabi na jihozápadním pobřeží Thajska. „Teď, když můžeme odjet a přijet sem na dovolenou, cítím se tak šťastná a dojatá.“
Podle vládních údajů zemřelo k 12. lednu, tedy zhruba měsíc poté, co Čína náhle zrušila svou politiku Zero-Covid, v nemocnici téměř 60 000 lidí s tímto onemocněním.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky