Čínská Edtech firma se chystá v roce 2023 vstoupit na burzu v USA
Společnost QuantaSing Group Ltd. zvažuje, že již ve čtvrtek začne přijímat objednávky pro nabídku akcií v New Yorku, uvedla agentura Bloomberg News. Firma plánuje získat necelých 50 milionů dolarů, což by mohla být největší čínská primární nabídka akcií v USA od listopadu, kdy se na burze objevila společnost Atour Lifestyle Holdings Ltd.
Jednání probíhají a načasování a podmínky transakce se mohou ještě změnit, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.
Čínské IPO v USA v loňském roce téměř vymizely v důsledku rozsáhlých zásahů Pekingu proti soukromému podnikání, včetně tzv. edtech společností. Zvýšená regulatorní kontrola ze strany USA rovněž poškodila prodej akcií v zámoří.
Úspěšný vstup společnosti QuantaSing na burzu by mohl otevřít cestu dalším čínským emitentům, kteří by ji mohli následovat, právě v době, kdy se nálada investorů zlepšuje po odchodu prezidenta Si Ťin-pchinga z Covid Zero. Překážkou by mohla být přetrvávající kontrola soukromého doučovacího sektoru – i když se sevření širší technologické sféry uvolňuje.

Regulační orgány nedávno zveřejnily nový soubor omezení pro soukromé doučovací služby. Nejnovější krok následuje po překvapivém zásahu v roce 2021, kdy bylo těmto společnostem zakázáno vytvářet zisky, získávat kapitál nebo vstupovat na burzu.
Poslední společností spojenou se vzděláváním, která prodala nové akcie v New Yorku, byla pekingská společnost Jianzhi Education Technology Group Company Ltd. Ta v srpnu v rámci IPO získala 25 milionů dolarů.
Společnost Hesai Technology Co., čínský vývojář senzorových technologií používaných v samořídících automobilech, by mohla následovat nabídku společnosti QuantaSing, neboť plánuje podat žádost o IPO v USA, které by mohlo vynést přibližně 150 milionů dolarů. Pokud by se vstup na burzu v této výši uskutečnil, jednalo by se o největší čínskou IPO od katastrofálního debutu společnosti DiDi Global Inc. v USA v červnu 2021 – s výjimkou vstupů na burzu účelových akvizičních společností, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg.
Tato globální lithiová akcie vzrostla od svého vstupu na burzu o 15 % a podle jedné banky by mohla vyskočit o 600 %.
Akcie britské společnosti CleanTech Lithium by podle investiční banky Canaccord Genuity mohly vzrůst o 600 %.
Analytici banky uvedli, že akcie kótované na londýnské burze mají potenciál během příštích 12 měsíců vzrůst o 2,80 GBP

Společnost CleanTech Lithium, která byla založena v roce 2017 a sídlí v Jersey, se zabývá průzkumem a vývojem lithia – zatím však žádný kov skutečně netěží.
Společnost debutovala na veřejném trhu v březnu 2022 a od té doby její akcie vzrostly o 15 %. Jejím cílem je dodávat tento klíčový materiál pro výrobu baterií do elektromobilů ze svých dolů v roce 2026.
Začátkem tohoto měsíce společnost CleanTech Lithium zveřejnila první ekonomickou studii svého projektu Laguna Verde v Chile, která podle společnosti Canaccord Genuity naznačuje, že by se nakonec mohl stát nízkonákladovým producentem mezi projekty solanek na celém světě.
„Nicméně díky nedávnému zveřejnění první ekonomické studie a několika potenciálním katalyzátorům v průběhu roku 2023 očekáváme, že akcie bude v nadcházejícím roce dosahovat silných výsledků,“ uvedl Alexander Bedwany, akciový analytik společnosti Canaccord, ve zprávě klientům 6. ledna.
Spekulativní nákup
Investiční banka ohodnotila akcie jako „spekulativní nákup“, což znamená, že nesou „výrazně vyšší riziko“ než akcie s typickým nákupním ratingem a mohly by vést k významné ztrátě investorů. Kromě toho investiční banka uvedla, že fáze růstu a budování společnosti CleanTech Lithium znamená, že běžná fundamentální kritéria nemohou společnost ocenit.

Poptávka po lithiu v roce 2022 převýšila nabídku. Spotové ceny uhličitanu lithného pro baterie v Číně vzrostly v loňském roce o téměř 700 % v důsledku nárůstu prodeje elektromobilů.
Aby společnosti uspokojily rostoucí poptávku po lithiu, investují do nových dolů a rozšiřují ty stávající, což v případě úspěchu zvýší nabídku lithia a pomůže dlouhodobě stabilizovat ceny.
Přímá těžba lithia
Společnost CleanTech Lithium plánuje získávat kov „přímou extrakcí lithia“, která je údajně šetrnější k životnímu prostředí a spotřebuje méně vody než jiné alternativy, jako je například těžba solanky.
Naproti tomu technika odpařování solanky, která je současným průmyslovým standardem, se stala terčem kritiky kvůli obrovskému množství vody, které spotřebovává v oblastech s nedostatkem vody.
Společnost CleanTech Lithium uvádí, že plánuje využívat také obnovitelnou energii, takže její případný proces těžby lithia bude uhlíkově neutrální.
Ačkoli proces přímé extrakce lithia není nový, podle společnosti Canaccord je třeba jej teprve nasadit ve velkém měřítku pro těžbu lithia, což zvyšuje riziko realizace projektu CleanTech Lithium.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky