Vykázaný zisk banky před zdaněním za tři měsíce končící v prosinci činil 5,2 miliardy USD, což je o 108 % více než 2,5 miliardy USD před rokem a lépe než 4,97 miliardy USD očekávané v odhadech sestavených bankou. HSBC uvedla, že její výsledky za čtvrté čtvrtletí odrážejí silný růst vykázaných výnosů a nižší vykázané provozní náklady.
Za celý rok dosáhly vykázané příjmy 51,73 miliardy USD, což je více než 49,55 miliardy USD v roce 2021. Vykázaný zisk banky před zdaněním za rok 2022 klesl na 17,53 miliardy USD z 18,91 miliardy USD před rokem. Banka uvedla, že vykázaný zisk před zdaněním za rok 2022 zahrnuje snížení hodnoty aktiv ve výši 2,4 miliardy USD v důsledku plánovaného prodeje jejích retailových bankovních operací ve Francii.
HSBC, největší evropská banka podle objemu aktiv, uvedla, že vyšší globální úrokové sazby podporují důvěru firmy v dosažení jejího cíle dosáhnout v roce 2023 alespoň 12% návratnosti průměrného hmotného kapitálu.

„Dokončili jsme první fázi naší transformace a naše mezinárodní propojení je nyní podpořeno dobrou, široce založenou tvorbou zisku po celém světě,“ uvedl v tiskové zprávě Noel Quinn, generální ředitel skupiny.
„Jsme na dobré cestě k dosažení vyšších výnosů v roce 2023 a vybudovali jsme platformu pro další tvorbu hodnoty,“ dodal.
Banky po celém světě zaznamenaly vysoké čisté úrokové výnosy, protože centrální banky po celém světě zvýšily sazby, aby zkrotily inflaci. HSBC uvedla, že v roce 2023 očekává čisté úrokové výnosy ve výši nejméně 36 miliard USD.
Akcie HSBC kótované na burze v Hongkongu byly před zveřejněním údajů asi o 1 % nižší, odpoledne však klesly o téměř 2 %.

Zde jsou další hlavní body finančního vysvědčení banky:
Vykázané očekávané úvěrové ztráty ve výši 3,6 miliardy dolarů v roce 2022 odrážejí zvýšenou ekonomickou nejistotu, rostoucí úrokové sazby a vývoj v čínském sektoru nemovitostí.
Čistá úroková marže, ukazatel ziskovosti úvěrů, vzrostla v roce 2022 o 28 bazických bodů na 1,48 %, což odráží růst úrokových sazeb.
Představenstvo HSBC schválilo druhou průběžnou dividendu ve výši 23 centů na akcii, takže celková dividenda za rok 2022 činí 32 centů na akcii.
Speciální dividenda
Kromě druhé průběžné dividendy ve výši 23 centů na akcii banka uvedla, že zvažuje vyplacení mimořádné dividendy ve výši 21 centů na akcii poté, co dokončí prodej svých bankovních aktivit v Kanadě. HSBC uvedla, že tato výplata by měla přijít na začátku roku 2024, pokud bude transakce uzavřena podle očekávání na konci roku 2023.

HSBC uvedla, že pro roky 2023 a 2024 stanovuje dividendový výplatní poměr ve výši 50 %.
Quinn v pořadu „Capital Connection“ na CNBC uvedl, že HSBC hodlá dosáhnout úrovně dividend z doby před nástupem Kovidu během letošního roku.
„Matematikou se dostanete k odpovědi zhruba 50 centů dividendy v roce 2023, což je jakási úroveň před Kovidem,“ řekl Quinn. „Pokud splníme tyto sliby v letošním roce, je těchto 50 centů na výplatním poměru 50 %.“
„To, co nyní máme, je mnohem zdravější rovnováha generování výnosů ve výnosech pro naše akcionáře, plus schopnost ponechat si zisky pro růst, a pokud tento růst nebude, pak máme také možnost zpětného odkupu,“ řekl.
Růžový výhled pro Čínu
Mark Tucker, předseda představenstva skupiny HSBC, uvedl, že globální ekonomika stále čelí mnoha makroekonomickým překážkám.
„Pandemie, vysoká inflace a úrokové sazby a rusko-ukrajinská válka – to vše má dopady na globální ekonomiku, včetně volatility na trzích, narušení dodavatelského řetězce, tlaku na malé a střední podniky a stlačení životních nákladů,“ uvedl v prohlášení.

„Různé ekonomiky také nyní čelí různým výzvám a mají v roce 2023 různé příležitosti,“ dodal.
Tucker rovněž zopakoval prognózu ekonomů HSBC, podle níž by Čína měla v roce 2023 růst o 5 %.
„Znovuotevření hranic znamená, že Hongkong a celá oblast Velkého zálivu budou pravděpodobně hlavními příjemci a očekávám, že dojde k silnému oživení,“ řekl.
„Znovuotevření čínské hranice a balíček opatření ke stabilizaci trhu s nemovitostmi by měly být významným impulsem pro čínskou ekonomiku a globální ekonomiku, i když s určitou krátkodobou volatilitou,“ dodal.
Evropa bude podle něj na rozdíl od Asie pravděpodobně čelit protivětru v podobě růstu cen energií způsobeného ruskou válkou na Ukrajině. Tucker také uvedl, že pokud se ekonomika dostane do recese, bude relativně mělká.
„Celkově jsem ohledně globální ekonomiky v druhé polovině roku 2023 optimistický, ale stále existuje vysoká míra nejistoty kvůli rusko-ukrajinské válce a obavy z recese mohou ještě převládat po většinu nadcházejícího roku,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky