Pařížský klub věřitelských zemí je připraven poskytnout Srí Lance záruky financování, což je klíčový krok potřebný k uvolnění finanční pomoci ve výši 2,9 miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu
Neformální skupina bilaterálních věřitelů se chystá „brzy“ oznámit svou podporu krizí postižené zemi v souvislosti s reorganizací dluhu, uvedl jeden z nich, který si nepřál být jmenován, protože jednání jsou neveřejná.
Asijský ostrovní stát, který se potýká s prudce rostoucí inflací, recesí a znehodnocením měny, uzavřel s MMF dohodu na úrovni zaměstnanců loni v září.
Než však výkonná rada fondu program schválí, potřebuje záruky financování od klíčových bilaterálních věřitelů.
Podle údajů uvedených v listopadové prezentaci země investorům činil veřejný dluh Srí Lanky 122 % HDP, z čehož 70 % je denominováno v zahraniční měně.
Čína a Indie, které nejsou členy Pařížského klubu, jsou hlavními bilaterálními věřiteli. „Zajištění Pařížského klubu není závislé na Číně,“ uvedl zdroj.
Jiný zdroj uvedl, že neformální skupina v současné době oslovuje kromě Číny další nečleny Pařížského klubu ohledně ujištění o financování, ale neposkytl žádné další podrobnosti.
Indie se již dříve zavázala, že v rámci programu MMF pomůže zmírnit dluhovou zátěž sousední Srí Lanky, a čínská Eximbank v dopise zaslaném ostrovní zemi v lednu nabídla dvouleté moratorium.
Zatímco MMF zatím neposkytl žádné vodítko, jak se věřitel staví k ujištěním Číny vůči Srí Lance, americký představitel, který navštívil Kolombo, ve středu uvedl, že Peking neudělal dost.
„To, co Čína dosud nabídla, není dostatečné. Potřebujeme vidět věrohodné a konkrétní záruky, že splní standard MMF pro oddlužení,“ řekla novinářům náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti Victoria Nulandová. USA jsou největším členem MMF.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky