Futures na Dow Jones Industrial Average klesly o 19 bodů a snížily tak většinu předchozích ztrát po projevu prezidenta Joe Bidena o stavu Unie. S&P 500 a Nasdaq 100 se rovněž obchodovaly o něco níže.
Akcie po volatilním úterním obchodování uzavřely v blízkosti maximálních hodnot seance. Průmyslový index Dow Jones vyskočil o 265 bodů, tj. 0,78 %. Index S&P 500 vzrostl o 1,29 %. Mezitím technologický Nasdaq Composite překonal ostatní dva indexy a posílil o 1,9 %.
„Dezinflační proces, proces snižování inflace již započal, a to konkrétně v sektoru zboží, což je asi čtvrtina americké ekonomiky,“ řekl šéf centrální banky během akce ve Washingtonu, D.C. „Ale čeká ho ještě dlouhá cesta. Jedná se o velmi rané fáze.“
Powell vystoupil v Ekonomickém klubu ve Washingtonu, D.C., kde spoluzakladatel skupiny Carlyle David Rubenstein položil otázky a odpovědi. Powell je bývalým partnerem této firmy.

Trhy se během Powellova projevu krátce naladily pozitivně, protože investoři doufají, že Fed brzy zastaví agresivní zvyšování úrokových sazeb, které zahájil v loňském roce. Hlavní indexy se však později obrátily zpět do záporných hodnot poté, co Powell varoval před silnými ekonomickými údaji, jako byla zpráva o zaměstnanosti za leden z minulého týdne, a poté se opět obrátily do kladných hodnot.
Na otázku, zda by mělo na rozhodnutí Fedu o sazbách vliv, kdyby měl zprávu o zaměstnanosti k dispozici před zasedáním, Powell odpověděl: „Takto to bohužel hrát nemůžeme.“ Zpráva ukázala, že počet zaměstnanců mimo zemědělství v lednu vzrostl o 517 000, což je téměř trojnásobek odhadu Wall Street.
Uvedl, že pokud údaje ukáží, že inflace běží hůře, než Fed očekává, bude to znamenat vyšší sazby.
„Realita je taková, že budeme reagovat na data,“ řekl Powell. „Takže pokud budeme i nadále dostávat například silné zprávy o trhu práce nebo zprávy o vyšší inflaci, může se stát, že budeme muset udělat více a zvýšit sazby více, než se předpokládá.“
Na svém posledním zasedání, které skončilo před šesti dny, Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, což bylo osmé zvýšení od března 2022, do cílového pásma 4,5-4,75 %.
Ve svém úterním vystoupení nenaznačil, kdy se zvyšování zastaví, a uvedl, že pravděpodobně potrvá až do roku 2024, než se inflace dostane do bodu, kdy se Fed bude cítit pohodlně. Centrální banka si klade za cíl 2% inflaci, kterou v současné době podle řady ukazatelů výrazně překračuje.
„Očekáváme, že rok 2023 bude rokem výrazného poklesu inflace. Naším úkolem je vlastně zajistit, aby tomu tak bylo,“ řekl. „Můj odhad je, že bude trvat určitě nejen do letošního, ale i do příštího roku, než se dostaneme do blízkosti 2 %.“
Fed při zkoumání inflace sleduje řadu údajů.
Jedním z konkrétních bodů zájmu je cenový index výdajů na osobní spotřebu, který vytváří ministerstvo obchodu. Celkový údaj ukázal, že inflace za poslední rok v prosinci vzrostla o 5 % a po odečtení potravin a energií o 4,4 %, což je tzv. jádrová inflace, která je považována za lepší ukazatel dlouhodobých trendů.
Fed se však zaměřil na ještě podrobnější údaje a v poslední době se soustředí na jádrovou inflaci ve službách bez inflace v oblasti bydlení, která podle Powella zůstává zvýšená.
„Musíme být trpěliví,“ řekl. „Myslíme si, že budeme muset po určitou dobu držet sazby na restriktivní úrovni, než se zase sníží.“

Powell poprvé zmínil „dezinflační“ trendy na tiskové konferenci po zasedání minulou středu. Trhy se tohoto termínu chytily a krátce rostly, než se během několika posledních seancí staly volatilními.
Powell uvedl, že očekává ochlazení inflace, ale postupným tempem.
„Naším poselstvím [na posledním zasedání] bylo, že tento proces bude pravděpodobně trvat poměrně dlouho. Nebude probíhat hladce,“ řekl. „Pravděpodobně bude hrbolatý a myslíme si, že budeme muset provést další zvýšení sazeb, jak jsme řekli, a myslíme si, že budeme muset po určitou dobu držet politiku na restriktivní úrovni.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky