Další kapitola evropské energetické krize – letní rizika pro plyn
Evropa se vypořádala se zimní krizí, která hrozila přiškrcením dodávek energie a ohromením její ekonomiky, ale úředníci varují, že krize ještě nemusí být u konce.
Obavy z výpadků proudu a zamrzajících domácností prozatím pominuly a zásoby plynu jsou stále mnohem plnější než obvykle. Region vstupuje do klíčového období doplňování těchto zásob a na jeho úspěchu závisí, zda se příští zimu vyhne krizi. Nebude se moci spoléhat na obvykle masivní dodávky plynu z Ruska potrubím a představitelé EU se přiklánějí k tomu, aby společnosti ukončily dovoz zkapalněného zemního plynu z této země.
Političtí činitelé budou mít v paměti nebezpečí, která se stala před rokem. Vlny veder, nejhorší sucho za poslední staletí, výpadky jaderných elektráren ve Francii a celková panika z klesajícího vývozu plynu z Ruska vedly k rekordnímu nárůstu cen. Od té doby klesly o více než 80 % a výhled na další měsíce přináší jen málo obav. Agentura BloombergNEF vidí dostatek dostupných dodávek, aby se zásoby do konce října naplnily na 90 %, což je cíl EU.
Trh se nadále obává, že opakování loňských událostí opět zvrátí rovnováhu. Objevují se také nové obavy z oživení čínské poptávky a z ještě většího omezení ruských dodávek – potrubních a zkapalněného zemního plynu, uvedl Andrew Walker, viceprezident společnosti Cheniere Energy Inc., která je hlavním poskytovatelem LNG.
„Existuje mnoho klíčových rizik,“ řekl na Evropské plynárenské konferenci ve Vídni.
S blížícím se létem a malým objemem plynu, který se již začíná posílat do zásobníků, jsou zde uvedeny některé z největších obav pro kontinent.
Čína a boj o LNG
Zdroj: Getty Images
Rekordní dovoz LNG tvořil v uplynulém roce základ evropského úsilí o řešení krize. Soupeření o náklad by se však mohlo začít stupňovat.
Mezinárodní energetická agentura varovala, že pokud Evropa dále neomezí svou spotřebu, hrozí jí i v letošním roce nedostatek dodávek, přičemž největší neznámou je čínská poptávka po LNG. Mezi nejvyšším a nejnižším odhadem čistého dovozu LNG do země v letošním roce se podle agentury liší o 40 miliard metrů krychlových. To odpovídá přibližně 8 % celkové evropské poptávky v loňském roce.
Někteří odborníci, jako například Wood Mackenzie, nejsou příliš optimističtí, alespoň prozatím. Konzultant očekává, že rychle rostoucí domácí produkce plynu v Číně a pokračující nárůst dodávek z ruských plynovodů omezí potřebu dovozu LNG a udrží jej pod vrcholem z roku 2021 i v případě scénáře vysokého růstu.
Na druhou stranu levnější LNG podle obchodníka Vitol Group také vrací zájem menších odběratelů v Asii, což zvyšuje konkurenci.
Obnova průmyslové poptávky
Objevují se náznaky, že spotřeba plynu v průmyslu, která v loňském roce tvořila téměř polovinu celkového snížení poptávky v Evropě, opět roste. Oživení se projevuje v rafinérském a petrochemickém průmyslu ve Španělsku, Nizozemsku a Francii, kde je změna paliva snazší než v jiných odvětvích.
Analytici společností Goldman Sachs Group Inc. a SEB AB varovali, že ceny plynu se mohou oproti současným úrovním více než zdvojnásobit, pokud se vrátí průmyslová poptávka. Jak velké však bude toto oživení? Mnoho výrobců v loňském roce zavřelo nebo přesunulo některé provozy, protože náklady na energie se staly neúnosnými, a není jisté, zda se vrátí. Evropský průmysl by mohla zasáhnout i rozvíjející se bankovní krize.
Změna paliva
Zdroj: Getty Images
Díky klesajícím cenám plynu je pro evropské elektrárny opět atraktivní ve srovnání s alternativami, jako je uhlí nebo ropa.
Výroba elektřiny z uhlí v Evropě v loňském roce vzrostla a ukončila tak sérii trvalých poklesů. V letošním roce byla zatím nižší – stejně jako u plynu – kvůli vyšší výrobě z obnovitelných zdrojů, především větrných. Podle poradenské společnosti Rystad Energy AS však spotřeba plynu pro výrobu elektřiny v uplynulém měsíci občas převyšovala spotřebu uhlí. Tomuto posunu napomáhají i dražší uhlíkové povolenky, které elektrárny potřebují, aby mohly chrlit emise.
Francouzské jaderné elektrárny
Problémy společnosti Electricite de France SA se rychle ukazují jako jedno z největších rizik, aby se Evropa příští zimu vyhnula další krizi. Jaderné elektrárny této společnosti trpí technickými chybami, což přispělo k tomu, že v loňském roce byl v zemi odstaven rekordní počet reaktorů a výroba elektřiny se dostala na nejnižší úroveň za posledních 30 let.
V důsledku toho byla energetika jediným odvětvím v Evropě, kde spotřeba plynu zůstala v loňském roce relativně stabilní, přestože celková poptávka po elektřině klesla, zatímco výroba větrné a solární energie vzrostla.
Společnost EDF zjistila nové závady, které tento měsíc způsobily několikanásobný nárůst cen energie. Společnost sice ponechala svou prognózu výroby jaderné energie pro letošní rok beze změny, ale další problémy by dále zatížily energetické sítě a zvýšily poptávku po plynu. Nepomohly ani rozsáhlé stávky v zemi.
Další sucho?
Zdroj: Getty Images
Vzpomínky na vyschnutí a neprůchodnost říční tepny Rýn v loňském roce jsou stále čerstvé, stejně jako rekordní vedra a sucha, která omezila výrobu vodních a jaderných elektráren. Klimatické změny zvyšují pravděpodobnost výskytu nepříznivých povětrnostních jevů.
Hydrologická bilance v Alpách – neboli množství energie uložené v nádržích a sněhové pokrývce v porovnání se sezónními normami – již nyní vykazuje největší deficit od roku 2017 pro toto roční období. Horké počasí by mohlo zvýšit poptávku po plynu na chlazení, a pokud Rýn opět vyschne, může to narušit pohyb uhelných a ropných produktů do Německa.
Rusko riziko
Podíl Ruska na celkové poptávce po plynu v Evropské unii klesl do konce loňského roku na méně než 10 % ze 40 % v roce 2021, protože většina zemí přešla na alternativy, jako je americký LNG. I tato malá část dodávek, zejména ta část, která přichází plynovody přes Ukrajinu, je neustále ohrožena, protože válka se přesouvá do druhého roku.
Zatímco toky z plynovodů se snížily, dovoz zkapalněného zemního plynu (který není omezen) ze země prudce vzrostl. Nyní však roste tlak na evropské společnosti, aby tyto nákupy ukončily. Některé země, jako například Velká Británie a pobaltské státy, již tento dovoz zakázaly. EU se zaměřuje na způsob, jak umožnit svým členům, aby ji následovali, ale nezavádí žádné nové sankce ani neoznamuje konkrétní opatření.
Španělsko, které je jedním z největších odběratelů ruského paliva v Evropě, přímo vyzvalo společnosti, aby tyto nákupy omezily, ale plošného zákazu by bylo obtížné dosáhnout.
Podle Lea Kabouche, analytika společnosti Energy Aspects Ltd., se Rusko v loňském roce podílelo na celkovém dovozu LNG do Evropy 14 %. Pokud by v regionu došlo k zákazu těchto toků, ztráta by byla „značná a bylo by velmi náročné ji nahradit“.
Možnost úplného odříznutí od Moskvy, riziko sabotáže infrastruktury nebo neplánovaných výpadků velkých projektů v letošním roce – a také konkurence s Čínou – by mohly trh s plynem opět dostat pod tlak, uvedl na konferenci ve Vídni Matthew Baldwin, náměstek generálního ředitele odboru energetiky Evropské komise.
„V loňském roce jsme zažili nebývalé kolísání cen energií, vypadá to lépe, ale nejsme spokojení,“ řekl. „Nejsme z nejhoršího venku. Proto zůstáváme ostražití a držíme pohromadě.“
Obavy z výpadků proudu a zamrzajících domácností prozatím pominuly a zásoby plynu jsou stále mnohem plnější než obvykle. Region vstupuje do klíčového období doplňování těchto zásob a na jeho úspěchu závisí, zda se příští zimu vyhne krizi. Nebude se moci spoléhat na obvykle masivní dodávky plynu z Ruska potrubím a představitelé EU se přiklánějí k tomu, aby společnosti ukončily dovoz zkapalněného zemního plynu z této země.Političtí činitelé budou mít v paměti nebezpečí, která se stala před rokem. Vlny veder, nejhorší sucho za poslední staletí, výpadky jaderných elektráren ve Francii a celková panika z klesajícího vývozu plynu z Ruska vedly k rekordnímu nárůstu cen. Od té doby klesly o více než 80 % a výhled na další měsíce přináší jen málo obav. Agentura BloombergNEF vidí dostatek dostupných dodávek, aby se zásoby do konce října naplnily na 90 %, což je cíl EU.Trh se nadále obává, že opakování loňských událostí opět zvrátí rovnováhu. Objevují se také nové obavy z oživení čínské poptávky a z ještě většího omezení ruských dodávek – potrubních a zkapalněného zemního plynu, uvedl Andrew Walker, viceprezident společnosti Cheniere Energy Inc., která je hlavním poskytovatelem LNG.„Existuje mnoho klíčových rizik,“ řekl na Evropské plynárenské konferenci ve Vídni.S blížícím se létem a malým objemem plynu, který se již začíná posílat do zásobníků, jsou zde uvedeny některé z největších obav pro kontinent.Čína a boj o LNGRekordní dovoz LNG tvořil v uplynulém roce základ evropského úsilí o řešení krize. Soupeření o náklad by se však mohlo začít stupňovat.Mezinárodní energetická agentura varovala, že pokud Evropa dále neomezí svou spotřebu, hrozí jí i v letošním roce nedostatek dodávek, přičemž největší neznámou je čínská poptávka po LNG. Mezi nejvyšším a nejnižším odhadem čistého dovozu LNG do země v letošním roce se podle agentury liší o 40 miliard metrů krychlových. To odpovídá přibližně 8 % celkové evropské poptávky v loňském roce.Někteří odborníci, jako například Wood Mackenzie, nejsou příliš optimističtí, alespoň prozatím. Konzultant očekává, že rychle rostoucí domácí produkce plynu v Číně a pokračující nárůst dodávek z ruských plynovodů omezí potřebu dovozu LNG a udrží jej pod vrcholem z roku 2021 i v případě scénáře vysokého růstu.Na druhou stranu levnější LNG podle obchodníka Vitol Group také vrací zájem menších odběratelů v Asii, což zvyšuje konkurenci.Obnova průmyslové poptávkyObjevují se náznaky, že spotřeba plynu v průmyslu, která v loňském roce tvořila téměř polovinu celkového snížení poptávky v Evropě, opět roste. Oživení se projevuje v rafinérském a petrochemickém průmyslu ve Španělsku, Nizozemsku a Francii, kde je změna paliva snazší než v jiných odvětvích.Analytici společností Goldman Sachs Group Inc. a SEB AB varovali, že ceny plynu se mohou oproti současným úrovním více než zdvojnásobit, pokud se vrátí průmyslová poptávka. Jak velké však bude toto oživení? Mnoho výrobců v loňském roce zavřelo nebo přesunulo některé provozy, protože náklady na energie se staly neúnosnými, a není jisté, zda se vrátí. Evropský průmysl by mohla zasáhnout i rozvíjející se bankovní krize.Změna palivaDíky klesajícím cenám plynu je pro evropské elektrárny opět atraktivní ve srovnání s alternativami, jako je uhlí nebo ropa.Výroba elektřiny z uhlí v Evropě v loňském roce vzrostla a ukončila tak sérii trvalých poklesů. V letošním roce byla zatím nižší – stejně jako u plynu – kvůli vyšší výrobě z obnovitelných zdrojů, především větrných. Podle poradenské společnosti Rystad Energy AS však spotřeba plynu pro výrobu elektřiny v uplynulém měsíci občas převyšovala spotřebu uhlí. Tomuto posunu napomáhají i dražší uhlíkové povolenky, které elektrárny potřebují, aby mohly chrlit emise.Francouzské jaderné elektrárny Problémy společnosti Electricite de France SA se rychle ukazují jako jedno z největších rizik, aby se Evropa příští zimu vyhnula další krizi. Jaderné elektrárny této společnosti trpí technickými chybami, což přispělo k tomu, že v loňském roce byl v zemi odstaven rekordní počet reaktorů a výroba elektřiny se dostala na nejnižší úroveň za posledních 30 let.V důsledku toho byla energetika jediným odvětvím v Evropě, kde spotřeba plynu zůstala v loňském roce relativně stabilní, přestože celková poptávka po elektřině klesla, zatímco výroba větrné a solární energie vzrostla.Společnost EDF zjistila nové závady, které tento měsíc způsobily několikanásobný nárůst cen energie. Společnost sice ponechala svou prognózu výroby jaderné energie pro letošní rok beze změny, ale další problémy by dále zatížily energetické sítě a zvýšily poptávku po plynu. Nepomohly ani rozsáhlé stávky v zemi.Další sucho?Vzpomínky na vyschnutí a neprůchodnost říční tepny Rýn v loňském roce jsou stále čerstvé, stejně jako rekordní vedra a sucha, která omezila výrobu vodních a jaderných elektráren. Klimatické změny zvyšují pravděpodobnost výskytu nepříznivých povětrnostních jevů.Hydrologická bilance v Alpách – neboli množství energie uložené v nádržích a sněhové pokrývce v porovnání se sezónními normami – již nyní vykazuje největší deficit od roku 2017 pro toto roční období. Horké počasí by mohlo zvýšit poptávku po plynu na chlazení, a pokud Rýn opět vyschne, může to narušit pohyb uhelných a ropných produktů do Německa.Rusko rizikoPodíl Ruska na celkové poptávce po plynu v Evropské unii klesl do konce loňského roku na méně než 10 % ze 40 % v roce 2021, protože většina zemí přešla na alternativy, jako je americký LNG. I tato malá část dodávek, zejména ta část, která přichází plynovody přes Ukrajinu, je neustále ohrožena, protože válka se přesouvá do druhého roku.Zatímco toky z plynovodů se snížily, dovoz zkapalněného zemního plynu ze země prudce vzrostl. Nyní však roste tlak na evropské společnosti, aby tyto nákupy ukončily. Některé země, jako například Velká Británie a pobaltské státy, již tento dovoz zakázaly. EU se zaměřuje na způsob, jak umožnit svým členům, aby ji následovali, ale nezavádí žádné nové sankce ani neoznamuje konkrétní opatření.Španělsko, které je jedním z největších odběratelů ruského paliva v Evropě, přímo vyzvalo společnosti, aby tyto nákupy omezily, ale plošného zákazu by bylo obtížné dosáhnout.Podle Lea Kabouche, analytika společnosti Energy Aspects Ltd., se Rusko v loňském roce podílelo na celkovém dovozu LNG do Evropy 14 %. Pokud by v regionu došlo k zákazu těchto toků, ztráta by byla „značná a bylo by velmi náročné ji nahradit“.Možnost úplného odříznutí od Moskvy, riziko sabotáže infrastruktury nebo neplánovaných výpadků velkých projektů v letošním roce – a také konkurence s Čínou – by mohly trh s plynem opět dostat pod tlak, uvedl na konferenci ve Vídni Matthew Baldwin, náměstek generálního ředitele odboru energetiky Evropské komise.„V loňském roce jsme zažili nebývalé kolísání cen energií, vypadá to lépe, ale nejsme spokojení,“ řekl. „Nejsme z nejhoršího venku. Proto zůstáváme ostražití a držíme pohromadě.“