Někteří lidé na Wall Street se obávají, že emise dluhopisů v hodnotě zhruba 850 miliard dolarů, které byly odloženy do doby, než bude schválena dohoda o dluhovém stropu – podle analytiků JPMorgan se prodej očekává od nynějška do konce září – zahltí kupující, otřese trhy a zvýší krátkodobé výpůjční náklady.
Málokdo očekává zásadní otřesy, ale mnozí se obávají možných nepředvídaných problémů ve finančním systému, kde se denně uskutečňují transakce v hodnotě bilionů dolarů, které by mohly způsobit otřesy na trzích. Mnozí si pamatují, jak v roce 2019 prudce vzrostly sazby peněžního trhu v období nízké likvidity, což si vyžádalo zásah Federálního rezervního systému.
„Když na trh vrhnete obrovské množství dluhu, způsobí to rozkol,“ řekl Jon Maier, investiční ředitel společnosti Global X, která je poskytovatelem burzovně obchodovaných fondů. „Investoři to podceňují.“
V posledních měsících byly trhy poměrně klidné. Index S&P 500 si letos připsal 12 %, k čemuž přispěl odolný trh práce, rallye technologických akcií vedená umělou inteligencí a známky toho, že Federální rezervní systém vstupuje do závěrečné fáze svého tažení za zvýšení úrokových sazeb. Index volatility Cboe, známý jako ukazatel strachu Wall Street, protože měří cenu opcí, které investoři často používají k ochraně před poklesem akcií, se nyní pohybuje na mnohaletých minimech.
Uklidnění přichází i přesto, že výnosy krátkodobých dluhopisů v posledních týdnech již vyskočily, a to v důsledku očekávání, že Fed bude držet sazby na vyšší úrovni po delší dobu. Dvouletý výnos v úterý skončil na úrovni 4,523 %, což je téměř o 0,8 bodu více než jeho letošní minimum zaznamenané před měsícem. Desetiletý výnos skončil na úrovni 3,699 %.

Ministerstvo financí nyní rychle doplňuje svou pokladnu. Slabší než očekávaná daňová sezóna spolu s „mimořádnými opatřeními“, která byla přijata během boje o dluhový strop, aby vláda mohla dál platit své účty, vyčerpala jeho šekový účet u Fedu na konci května pod 50 miliard dolarů. Naposledy úředníci uvedli, že cílem je zůstatek na tzv. všeobecném účtu ministerstva financí
To by mohlo zatížit velké banky, které jsou na základě dohody s vládou povinny nabízet státní dluhopisy v aukcích, neboť tzv. primární dealeři by mohli být fakticky nuceni financovat doplňování TGA. Regulátoři se zároveň snaží zvýšit hotovostní rezervy bank, aby se vyhnuli další bankovní krizi. Fed dále odčerpává likviditu z trhů a nechává zmenšovat svou rozvahu.
Ale i kdyby se banky stáhly z trhů krátkodobého financování, historie naznačuje, že představitelé Fedu by případný požár rychle uhasili. V září 2019 centrální banka představila facilitu, která bankám poskytla hotovost, i když příčina nárůstu sazeb byla nejasná. Tato facilita, která téměř okamžitě snížila sazby, nyní existuje jako trvalá pojistka, která má pomoci udržet Fed na uzdě.
„Je to nechtěná, neočekávaná událost, která způsobí ucpání finančního systému,“ řekl Joseph Brusuelas, ředitel a hlavní ekonom společnosti RSM US. „To však neznamená, že mají pravdu hlasatelé zkázy – pokud dojde k zádrhelu, Fed zasáhne.“
Poslední program pro ohrožené banky, vytvořený během březnové regionální bankovní paniky, podle některých analytiků potvrdil ochotu Fedu přijít bankovnímu systému na pomoc.
Podle stratégů je nejlepším scénářem, pokud se fondy peněžního trhu stanou hlavními financiéry tohoto kola emise dluhopisů. Tyto fondy, které investují většinu ze svých více než 5 bilionů dolarů do krátkodobých bezpečných aktiv, by mohly absorbovat značnou část nabídky tím, že by stáhly 2,1 bilionu dolarů, které mají zaparkovány v jednodenní reverzní repo facilitě Fedu, známé jako reverzní repo. To by pravděpodobně omezilo jakýkoli dopad na širší trhy.

Aby se tak stalo, musí je vláda odlákat od vysoce bezpečné denní facility Fedu nabídkou vyšších výnosů z dluhopisů. Když ministerstvo financí v dubnu 2020 vydalo více než 1,3 bilionu dolarů těchto dluhopisů, sazby tříměsíčních dluhopisů vzrostly o 0,20 procentního bodu nad úroveň zajištěné sazby jednodenního financování – SOFR – klíčové referenční hodnoty pro jednodenní úvěry.
Podle analytiků Deutsche Bank by se výnosy ze směnek mohly tentokrát rozšířit o 0,10 až 0,15 bodu nad SOFR, ale pravděpodobně nepůjdou výše. Srovnání podle analytiků potenciálně komplikuje skutečnost, že tato emise přichází v době, kdy trhům chybí podpora centrální banky.
Vzhledem k tomu, že Fed nabízí 5,05 % u své reverzní repo sazby – která by se zvýšila, pokud by zvýšil cílové pásmo pro federální fondy -, mohla by americká vláda uvíznout při půjčování více než 1 bilionu dolarů za sazby blížící se 6 %. Před rokem a půl si Spojené státy mohly na stejném trhu půjčit za 0,1 %, jak ukazují údaje ministerstva financí.
Ministryně financí Janet Yellenová varovala Kongres, že zvýšené náklady na financování vlády v důsledku nejistoty ohledně dluhového stropu jsou důvodem k obavám. Nyní je pravděpodobné, že samotný objem emisí tyto náklady zvýší, a to i po uzavření dohody o stropu dluhu.
Ne všichni však vidí, že emise vyvolá turbulence na trhu.
„Cokoli, co je jednorázovým, složitým a tajemným problémem měnové politiky, se poměrně rychle vyřeší,“ řekl Marko Papic, hlavní stratég skupiny Clocktower Group.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky