Británie se více než jiné země potýká s rostoucími cenami potravin, nedostatkem pracovníků na pracovních místech a velkou závislostí na zemním plynu pro výrobu elektřiny a vytápění domácností, což zvyšuje inflační tlak.
Níže je vysvětlen problém vysoké inflace ve Velké Británii.
JAKÁ JE INFLACE VE VELKÉ BRITÁNII VE SROVNÁNÍ S OSTATNÍMI ZEMĚMI?
Index spotřebitelských cen ve Velké Británii vzrostl v květnu meziročně o 8,7 %, což je beze změny oproti dubnu a navzdory prognózám analytiků oslovených agenturou Reuters, kteří předpokládali zpomalení růstu na 8,4 %. I když se snížil z 11,1 % v říjnu loňského roku, zanechal v zemi nejvyšší míru inflace mezi sedmi vyspělými ekonomikami.
Pro srovnání, ve Spojených státech činila inflace 4,0 % a v Německu 6,3 %.
JAK JE TO S JÁDROVOU INFLACÍ?
Britský ukazatel základní inflace, který nezahrnuje volatilní položky, jako jsou energie a potraviny, překvapil investory tím, že v květnu již druhý měsíc po sobě zrychlil a dosáhl 7,1 % oproti dubnovým 6,8 %.
Vyšší jádrová inflace je považována za známku toho, že růst cen spíše zůstane trvale vysoký.
Další ukazatel základních cenových tlaků, který BoE pozorně sleduje – inflace cen služeb – rovněž vzrostl. Oba nárůsty byly nejsilnější za posledních více než 30 let.
PROČ JE INFLACE POTRAVIN VE VELKÉ BRITÁNII TAK VYSOKÁ?

V Británii byla zaznamenána nejvyšší míra inflace u potravin v západní Evropě, když ceny za poslední rok vzrostly o více než 18 %, což je jen mírný pokles oproti nedávnému maximu více než 19 %, které bylo nejvyšší od roku 1977.
Nepříznivé počasí ovlivnilo úrodu po celém světě a v mnoha zemích zvýšilo ceny. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství je však Velká Británie třetím největším čistým dovozcem potravin a nápojů na světě – po Číně a Japonsku – a je tak obzvláště ohrožena.
V úterý zveřejněné údaje z odvětví ukázaly, že britská inflace u potravin se v červnu již třetí měsíc po sobě mírně snížila.
Guvernér BoE Andrew Bailey minulý měsíc uvedl, že britští producenti potravin si možná zablokovali vyšší náklady, než BoE předpokládala, čímž vysvětlil určité podhodnocení inflace.
CENY ENERGIE
Velká Británie je při výrobě elektřiny do značné míry závislá na dovozu plynu, což ji vystavilo plnému nárůstu cen plynu v loňském roce po ruské invazi na Ukrajinu.
Způsob, jakým Velká Británie reguluje ceny energií pro domácnosti a podniky – změny maximálních tarifů oznamuje čtvrtletně – znamená, že mezinárodní růst cen zvyšuje inflaci pomaleji než v mnoha jiných zemích, ale pokles se také pomaleji promítá do účtů uživatelů.
JE BREXIT SOUČÁSTÍ PROBLÉMU?
Británie si v roce 2016 odhlasovala vystoupení z Evropské unie a na začátku roku 2021 opustila jednotný trh EU. Přestože Londýn a Brusel mají dohodu umožňující do značné míry bezcelní obchod se zbožím, existují překážky vývozu a dovozu v podobě papírování, které způsobily zpoždění a vyšší náklady.
Ukončení volného pohybu pracovníků ze zemí EU přispělo k nedostatku zaměstnanců, s nímž se potýká mnoho zaměstnavatelů a který je v Británii citelnější než v mnoha jiných ekonomikách a který zvyšuje mzdy a v konečném důsledku i ceny pro spotřebitele.
CO SI LIDÉ MYSLÍ, ŽE SE STANE S INFLACÍ?

Očekávání britské veřejnosti ohledně růstu cen se v posledních měsících poněkud ochladila, což je pro BoE možná jediný světlý bod, neboť sleduje riziko, že se v chování spotřebitelů zakoření inflační psychologie.
Tato očekávání však zůstávají zvýšená a přispívají k růstu mezd na úrovni, která BoE zneklidňuje, pokud jde o budoucí inflační tlaky.
CO PRAVDĚPODOBNĚ UDĚLÁ BANK OF ENGLAND?
Investoři a analytici na středeční údaje okamžitě reagovali tím, že počítali s větším zvýšením úrokových sazeb, než dosud očekávali.
Sazbové futures ukázaly, že investoři vidí zhruba 40% šanci, že BoE ve čtvrtek zvýší sazby o půl procentního bodu na 5,0 %, a 60% šanci, že sazby do prosince dosáhnou 6 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky