Namísto obvyklé skupiny mužů, kteří tvoří převážnou část profesionálů dojíždějících do Saúdské Arábie, jsou nyní na palubě i ženy a děti.
„Letadlo už není jen o tom, že v neděli přiletí běloši středního věku, ale začínají se sem stěhovat lidé s rodinami,“ řekl 49letý Brown, který obvykle cestuje do Rijádu na pracovní týden od neděle do čtvrtka.
Brown a jeho rodina se brzy přestěhují do Rijádu na plný úvazek, protože jeho zaměstnavatel Control Risks, globální poradenská firma v oblasti rizik, zde zřizuje své regionální ústředí.
Firma chce do ledna 2024 splnit nedávná saúdská pravidla, která státním subjektům zakazují obchodovat s mezinárodními společnostmi, které nemají v zemi své regionální ústředí, i když to může znamenat ústupek z hlediska kvality života jejích zaměstnanců.
Nová opatření mají přilákat zahraniční investice a pracovníky. Jsou součástí ambicí saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmána otevřít zemi mezinárodním trhům, zařadit hlavní město mezi 10 největších městských ekonomik světa a do roku 2030 zdvojnásobit počet jeho obyvatel na nejméně 15 milionů – navzdory mnoha tradičním překážkám souvisejícím s přísným výkladem islámského práva v království.
Tento tlak nezůstal bez povšimnutí v Dubaji, hlavním centru obchodu a cestovního ruchu na Blízkém východě, která je pro expatrianty již dlouho standardní volbou.
Od konce roku 2022 požádalo téměř 80 společností o licenci na přesun svého sídla do Rijádu, uvedl v nedávném rozhovoru saúdský ministr investic Khalid Al-Falih a dodal, že město se stane „velkým politickým a ekonomickým hlavním městem Blízkého východu“.
Otazníky

Velkou otázkou však je, zda je Rijád na příliv zahraničních bílých límečků a jejich rodin připraven z hlediska infrastruktury, bydlení, životního stylu a dokonce i administrativy. Stejně tak visí otazník nad tím, zda budou lidé ochotni opustit relativně svobodnější a kosmopolitnější – i když dražší – Dubaj a přestěhovat se tam.
Podle žebříčku HSBC Saúdská Arábie zaostává za Bahrajnem, Katarem a Spojenými arabskými emiráty jako žádaná destinace pro emigranty.
Na ropu bohatá Saúdská Arábie jistě nemá nedostatek peněz na provedení nezbytných změn, ale dosavadní poznatky naznačují, že je před ní ještě dlouhá cesta.
I přes nedávné zmírnění některých pravidel jsou alkohol, mimomanželské vztahy a homosexualita trestnými „morálními zločiny“ a možnosti bydlení v západním stylu a mezinárodních škol jsou omezené.
Zatímco fotbalová hvězda Cristiano Ronaldo může žít se svou přítelkyní Georginou Rodriguezovou poté, co se v loňském roce připojil k saúdskému fotbalovému týmu, jen málokdo má stejné privilegium. Cizinci si také stěžují na to, jak dlouho trvá získání pracovního víza, i když turistické propustky lze získat snáze.
Problémy s infrastrukturou
„Jsou zde problémy s infrastrukturou, a to je to, co se bude řešit v počátcích, zajistit dostatek bydlení, vody, zda to zvládne silniční systém a tak dále,“ řekl Metin Mitchell, který vede firmu na nábor manažerů, která pracuje v Saúdské Arábii od roku 1995.
V letošním roce byly oznámeny nablýskané a futuristické realitní projekty v Rijádu a jeho okolí, jako je Mukaab – označovaný za „první zážitkovou destinaci na světě“, v níž se budou nacházet komerční, obytné, maloobchodní a kulturní prostory -, ale tolik očekávaný územní plán pro rozšíření Rijádu byl několikrát odložen.

Systém metra, který měl být dokončen do roku 2019, dosud nebyl otevřen. O problémech svědčí i nedávné odvolání šéfa Královské komise pro Rijád, která je odpovědná za realizaci územního plánu, což naznačuje frustraci korunního prince z nedostatečného pokroku.
RCRC na několik žádostí o komentář nereagovala, ministr hospodářství a plánování Faisal Alibrahim však televizi Bloomberg řekl: „Rijád je připraven dnes a bude připraven i zítra, až přijdou další lidé.“
Lov na bydlení
Hrozící nedostatek bytů v Rijádu výrazně zvýšil náklady na nájemné. Podle Faisala Durraniho, partnera a vedoucího výzkumu na Blízkém východě ve společnosti Knight Frank, globální realitní makléřské a poradenské firmě, vzrostly roční platby za dvoupokojový byt v jedné z lepších čtvrtí Rijádu za poslední rok téměř o 12 % na přibližně 181 000 SAR
Vysvětlil, že je to způsobeno několika faktory: do Rijádu se stěhuje více zahraničních odborníků, omezená dostupnost bytových komplexů oblíbených obyvateli západních zemí kvůli uvolněným pravidlům oblékání, tělocvičen a bazénů a rostoucí trend mladých Saúdů stěhovat se za pracovními příležitostmi.
Pro uchazeče o práci v Saúdské Arábii je také obtížnější požadovat za přestěhování extravagantní platy, což snižuje motivaci k odchodu. Podle Chrise Rea, zástupce ředitele saúdské pobočky náborové společnosti Michael Page, zpomalující se globální ekonomika a masivní propouštění v některých mezinárodních společnostech dávají saúdským i nadnárodním zaměstnavatelům větší páku.
„Už to není případ ‚chci 50% zvýšení platu, abych se mohl přestěhovat‘ – každý, kdo to řekne, je v tuto chvíli v podstatě ‚ne‘,“ řekl Rea a dodal, že zaměstnanci, kteří se stěhují z Dubaje do Rijádu, mohou stále dostat zvýšení platu o 20-25 %.
Jeden z vedoucích producentů saúdské mediální společnosti MBC Group, která plánuje do roku 2024 přestěhovat většinu svých zaměstnanců z Dubaje do nového sídla v Rijádu, uvedl, že jemu a dalším zaměstnancům se zvýší plat nejméně o 35-40 % a zaručí jim, že si práci udrží po dobu pěti let, přesto se však mnozí stěhování obávají.
V Dubaji jste cizinec jako většina lidí, ale v Rijádu se musíte vypořádat s místním smýšlením, řekl producent, který si nepřál být jmenován, aby mohl svobodně hovořit o svých obavách.

Většina expatriantů není připravena na životní styl, který Rijád obnáší, říká Evropanka, která se zabývá náborem zaměstnanců pro expandující trh pohostinství v království. Do saúdského hlavního města se přestěhovala před rokem z Dubaje a jako faktory uvádí nemožnost svobodně praktikovat křesťanství a všeobecný zákaz alkoholu.
Mnohé se změnilo
Přesto se v Saúdské Arábii mnohé změnilo. Poté, co korunní princ Mohammed zrušil přísná pravidla oblékání, genderovou segregaci a omezení při řízení a cestování, se ženy houfně zapojily do pracovního procesu. Omezil také moc ultrakonzervativního náboženského establishmentu, který se snažil násilím vnutit svá nařízení všem, občanům i neobčanům.
Cizinci, kteří přijíždějí do Saúdské Arábie, si však zároveň musí uvědomit, že jakákoli kritika vedení a systému může vést k vyhoštění, vězení nebo ještě něčemu horšímu. Spojené arabské emiráty uplatňují podobná omezení svobody projevu, ale dekriminalizovaly soužití, povolily občanské sňatky a zrušily poplatky za licence na prodej alkoholu.
Vzhledem k tomu, že se Dubaj stává tolerantnějším městem, může se zdát, že přestěhování do Rijádu je pro vás zhoršením.
U jiných se objevují komplikace jiného druhu.
Brown, manažer společnosti Control Risks, který se tam hodlá v příštím roce přestěhovat, se snaží vymyslet, jak si s sebou vzít své psy: huskyho, salukiho a míšence.
Přivážení domácích zvířat do Rijádu je mnohem přísnější než v Dubaji.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky