Vedoucí pracovníci plánují alternativní dodavatelské řetězce nebo vymýšlejí produkty, které by bylo možné vyrábět jinde, pokud by se statisíce čínských továren staly nedostupnými. Tato perspektiva se podle nich stala představitelnější poté, co invaze na Ukrajinu v roce 2022 přiměla společnosti k přerušení vazeb s Ruskem a někdy k obrovským odpisům.
Americké společnosti byly dále vyděšeny poté, co čínské úřady nedávno vyslýchaly pracovníky bostonské poradenské společnosti Bain & Co. a provedly razii v pekingských kancelářích společnosti Mintz Group, která se zabývá due-diligence a sídlí v New Yorku. Vláda rovněž zakázala velkým čínským firmám nakupovat výrobky americké polovodičové společnosti Micron Technology s odkazem na rizika pro národní bezpečnost.
Zahraniční společnosti mají v Číně problémy již řadu let, ale rostoucí napětí znervózňuje podniky, jako je Grey Duck Outdoor. Výrobce vodních skútrů se sídlem v Minnesotě uzavírá smlouvy s čínskými továrnami na výrobu paddleboardů a využívá nízkých nákladů a efektivity této země.
Majitel Rob Bossen uvedl, že všichni jeho dodavatelé paddleboardů, včetně společností vyrábějících pěnu, pryskyřice a vstřikované plasty, působí v oblasti Shenzhenu v okruhu několika kilometrů. Bossen má podle svých slov se svými obchodními partnery dobré vztahy, ale ruská invaze ho přiměla představit si, co by se mohlo stát, kdyby k podobnému narušení došlo v Číně.
„Je riskantní mít všechna vejce v čínském košíku,“ řekl.
Společnosti jako Grey Duck jsou podle představitelů odvětví v úzkých. Přístup Číny k surovinám a schopnost vyrábět komponenty pro hotové výrobky zůstává bezkonkurenční a její husté dodavatelské sítě se zatím nepodařilo napodobit jinde.

Podle Organizace OSN pro průmyslový rozvoj se Čína podílí na celosvětové výrobě 31 %, což je téměř dvojnásobek 17 % podílu USA. Čína je také důležitým trhem pro mnoho amerických společností.
Někteří vedoucí pracovníci tvrdí, že obchodní zájmy USA a Číny zůstávají v souladu. Podle čínského ministerstva zahraničí Elon Musk během cesty do Číny tento týden prohlásil, že ekonomiky obou zemí by neměly být odděleny. Šéf společnosti Apple Tim Cook během březnové návštěvy uvedl, že si Apple a Čína v posledních desetiletích vzájemně pomáhaly v růstu.
Společnost PPG, která se sídlem v Pittsburghu vyrábí barvy a nátěrové hmoty, má v Číně 15 továren a přibližně 4 000 zaměstnanců. Podle generálního ředitele Tima Knavishe se tam používají téměř všechny výrobky, které se tam vyrábějí, a Čína tak patří mezi tři nejvýznamnější země z hlediska prodeje společnosti PPG.
Podle Knavishe společnost připravila strategii, jak v případě potřeby podniknout v Číně příslušné kroky. PPG loni po invazi na Ukrajinu odepsala většinu svých aktivit v Rusku ve výši 290 milionů dolarů.
Knavish uvedl, že společnost PPG je v Číně mimořádně opatrná, pokud jde o duševní vlastnictví a data. Revidovaný zákon o špionáži umožňuje tamním úřadům kontrolovat zařízení a elektronické vybavení společnosti.
„Nestrkáme hlavu do písku,“ řekl. „Vidíme, co se děje, a samozřejmě nás to velmi znepokojuje. Jsme velmi obezřetní, pokud jde o další investice, které v Číně uskutečníme.“
Dan Harris, právník, který poskytuje poradenství společnostem podnikajícím v Číně, uvedl, že ostatní vedoucí pracovníci zůstávají vůči možnosti, že se stanou terčem útoku úřadů, neteční.

„Je velmi obtížné zajímat se o zátah na Mintz Group, když si můžete nechat vyrobit widgety v Číně o 15 % levněji a stěhování vás bude stát majlant,“ řekl.
Mintz uvedl, že firma má licenci k činnosti v Číně a řídí se tamními zákony. Společnost Bain uvedla, že s čínskými úřady spolupracuje. Zástupce čínského velvyslanectví ve Washingtonu uvedl, že úřady provedly „běžné donucovací akce“, jejichž cílem je ochrana národní bezpečnosti a rozvojových zájmů.
„Zahraniční společnosti a jejich výrobky jsou na čínském trhu vítány, pokud dodržují čínské zákony a předpisy,“ uvedl mluvčí.
Harris vidí i další špatná znamení, například soudní systém, který je podle něj stále nepříznivější pro americké společnosti. Některé podniky podle něj plánují odchod, ale nenacházejí snadný ekvivalent ke svému nastavení v Číně. Například Vietnam se stal natolik populární, že výrobní prostory se nyní hledají těžko, řekl.
David Alexander ze společnosti Baysource Global se sídlem na Floridě, která propojuje americké společnosti s asijskými smluvními výrobci, uvedl, že v Číně zůstává „obchod jako obvykle“, ačkoli společnosti, které chtějí založit nové podniky, nyní zvažují jiné destinace, než aby se rozhodly pro tuto zemi.
„Je to politika na obou stranách, která skutečně ovlivňuje veškerou rétoriku,“ řekl. „Tyto továrny musí zůstat v provozu.“
Společnost CorVent Medical, která vyrábí ventilátory, spoléhá na čínské závody, kde se vyrábí lisované plechy, mikrodmychadla a další komponenty, které se používají v jejích výrobcích. Podle generálního ředitele Richarda Walshe však tento proces neprobíhal vždy hladce.

Podle něj se do dodavatelského řetězce někdy dostanou náhradní díly, což je problém, když výrobek potřebuje povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Společnost CorVent jednou obdržela 1 300 vakových ventilových masek, které nebyly schváleny FDA, a proto je nemohla použít. Společnost je nakonec darovala ukrajinské humanitární skupině, uvedl Walsh.
Tato bolest se přidala k rostoucím nákladům a přepravě, která se zastavila během zácpy související s Covidem. Společnost CorVent otevírá vlastní továrnu ve Fargu ve státě New Jersey, kde bude ventilátory montovat, ale vzhledem k tomu, že 60 až 70 % dílů pochází z Číny, bude podle Walshe pravděpodobně trvat roky, než se přejde na domácí zdroje.
Společnost CorVent se snaží tento dodavatelský řetězec sestavit s pomocí neziskové organizace Reshoring Initiative, která se zasazuje o návrat pracovních míst v americké výrobě. Společnost se připravuje na vyšší ceny a pomalejší služby, než jaké dostává v Číně, ale Walsh řekl, že lékařské přístroje, jako jsou ventilátory, jsou příliš důležité na to, aby je odřízla hrozba války nebo obchodního embarga.
„Čím rychleji se nám podaří zbavit se čínských komponentů, tím bezpečnější budeme,“ řekl Walsh.
Společnost Grey Duck se snaží otupit své působení v Číně novými výrobky vyráběnými v USA.Začala vyrábět kánoe v závodě poblíž Twin Cities a Bossen uvedl, že by mohl do své nabídky přidat další vodácká plavidla vyráběná v tuzemsku.
Snadná výroba v Číně vede společnost Bossen k tomu, aby se při výrobě paddleboardů držela této země. Ačkoli se obává čínských praktik dohledu, například hotelů, které si při check-inu pořizují fotografie hostů, řekl, že se do Číny pravděpodobně vrátí.
„Když jste přímo na místě, máte pocit, že továrna je v dobrém stavu a že lidé, se kterými pracujete, jsou v dobrém obchodním stavu,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky