Mnozí účastníci setkání v Aix, kterému se často přezdívá „francouzský Davos“, zdůrazňovali odolnost národní ekonomiky – i když připouštěli, že někteří partneři zrušili služební cesty do Francie a že někteří jejich zaměstnanci odložili nářadí, aby se připojili k nepokojům.
Obzvláště ohrožen byl řetězec s potravinami Carrefour SA, jehož některé prodejny byly vykradeny. Generální ředitel Alexandre Bompard rovněž uvedl, že někteří z jeho mladých zaměstnanců se na násilnostech podíleli. „Bylo neuvěřitelně bolestivé vidět, jak jsou naše obchody rabovány,“ řekl a obvinil z toho inflaci a „pocit vyloučení“.
Nepokoje a rabování na chudých a různorodých předměstích známých jako „banlieues“ odhalily hluboké rozpory ve francouzské společnosti. Nyní probíhají opravy spálených autobusů a rozbitých skleněných výloh, přičemž pojišťovny v úterý odhadly škody na přibližně 280 milionů eur. Podle Florence Lustmanové, předsedkyně francouzské pojišťovací lobby France Assureurs, se jedná o srovnání s 10 000 škodami za 205 milionů eur během posledních velkých nepokojů na konci roku 2005.
Tato epizoda, kterou vyvolalo smrtelné postřelení 17letého mladíka policistou na předměstí Nanterre nedaleko Paříže, vyvolává u prezidenta Emmanuela Macrona velké otázky ohledně selhání současné i minulých vlád při krocení nerovností a řešení problémů v policejní práci. Není jasné, jak to ovlivní Macronovu snahu přilákat zahraniční investice, i když jeho poradci jsou přesvědčeni, že ne.

Jean-Pierre Clamadieu, předseda představenstva energetického gigantu Engie SA, nicméně připustil, že někteří američtí kolegové zrušili plánovaná setkání ve Francii „kvůli záběrům v televizi, které vypadaly jako občanská válka“. Přesto dodal: „Neodpovídá to skutečnosti.“
Nepokoje vyvolaly otázky i u vedoucích představitelů podniků, kteří se v Aix sešli, aby se zúčastnili panelů o veřejném dluhu, o tom, jak propojit generace a jak obnovit rovnováhu moci ve firmách. Tématem letošní konference bylo „Jak znovu získat naději“. Setkání bylo příležitostí zachytit ducha společnosti France Inc, jejíž správci se často zdráhají vyjadřovat k sociálním otázkám.
Předseda představenstva společnosti Renault SA Jean-Dominique Senard, který vystoupil na panelu nazvaném „Rozvoj, trvanlivost, jaká je volba pro lidstvo?“, uvedl, že problémy národa „souvisejí s otázkou vývoje kapitalismu“, aniž by je blíže specifikoval. Senard se již dříve vyslovil pro to, aby se společnosti soustředily na obecné zájmy, a ne pouze na zisk.
„Naší úlohou je sociální začlenění,“ řekl Bompard ze společnosti Carrefour. „Musíme v těchto oblastech zůstat a školit lidi.“
Nepokoje v uplynulém týdnu většinou ustaly, protože vláda nasadila do terénu asi 45 000 policistů. „Tato epizoda je dnes za námi,“ řekl Clamadieu.

Macronova vláda rovněž zlehčuje význam této epizody, odmítá srovnání s rokem 2005 a tvrdí, že protestující neměli žádné jasné požadavky vůči těm, kteří mají na starosti veřejné politiky. Premiérka Elisabeth Borneová, která své vystoupení v Aix zrušila, v neděli listu Le Parisien řekla, že v nejhorší noc nepokojů bylo v ulicích 7-8 tisíc lidí, což je zlomek z 6 milionů obyvatel čtvrtí, které vláda označila za ty, které potřebují zvláštní finanční prostředky.
„To, co se v posledních dnech stalo ve Francii, je vážné, ale nemyslím si, že by to poškodilo atraktivitu Francie pro investory,“ řekla Marguerite Berardová, ředitelka francouzského retailového bankovnictví BNP Paribas SA. Pobočky bank po celé zemi byly vyrabovány a vypáleny.
Clare Lombardelliová, hlavní ekonomka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se sídlem v Paříži, uvedla, že Francie není výjimkou, pokud jde o řešení „problémů životních nákladů, nerovností a pocitu, že ekonomický systém nefunguje pro všechny“.
Připomněla Laurence Boona, mladšího francouzského ministra pro evropské záležitosti, který poukázal na nepokoje v Dánsku v roce 2008 a ve Spojeném království v roce 2011 – pouhý rok před olympijskými hrami v Londýně v roce 2012. Paříž bude hostit letní olympijské hry v roce 2024.
„Pravděpodobně jde o jakýsi epifenomén,“ řekla televizi Bloomberg Stephanie Paixová, generální ředitelka francouzské banky Natixis. „Média ráda zdůrazňují tento druh potíží.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky