Jüan posílil poté, co Čína stanovila silnější než očekávaný fixní kurz měny.
Akcie v Šanghaji vzrostly o více než 1 %, zatímco technologické společnosti kótované v Hongkongu vyskočily o více než 3 %. Rostly také akcie asijských výrobců elektromobilů a souvisejících dodavatelů, kteří těžili z toho, že společnosti Tesla Inc. a BYD Co. dosáhly ve druhém čtvrtletí rekordních prodejů.
Japonský index Topix byl na cestě k dalšímu růstu, díky němuž index opakovaně dosahuje maxim, která byla naposledy zaznamenána v polovině roku 1990, a to díky lepší důvěře velkých výrobců.
Pondělní zisky čínských akcií kontrastují s 6% poklesem čínského indexu MSCI Inc. v prvním pololetí. Zatímco mnozí investoři zůstávají obezřetní vůči politickým rizikům a vlažnému hospodářskému oživení Číny, někteří poukazují na atraktivní ocenění.
„Trh stále vnímáme pozitivně, hlavně z pohledu výnosu z rizika,“ řekl v televizi Bloomberg James Wang, vedoucí čínské strategie v oddělení investičního výzkumu UBS Group AG. „Trh se stále obchoduje o jednu standardní odchylku levněji ve srovnání s historií a o dvě standardní odchylky levněji ve srovnání se zbytkem světa.“

Kontrakty na Euro Stoxx 50 posílily, zatímco futures na S&P 500 zůstaly beze změny a kontrakty na Nasdaq 100 se zvýšily. Americký technologický index v minulém týdnu vzrostl o téměř 2 % a zaznamenal historicky nejlepší první pololetí. Index S&P 500 dosáhl nejvyšší hodnoty od dubna 2022 a zaznamenal nejlepší první pololetí od roku 2019, přičemž společnost Apple Inc. cestou pokořila hranici 3 bilionů dolarů.
Obchodníky povzbudily údaje, které ukázaly, že inflace se zmírňuje, i když to jde na úkor růstu. Cenový index výdajů na osobní spotřebu, jeden z preferovaných ukazatelů inflace Federálního rezervního systému, v květnu vzrostl o 0,1 %. Oproti předchozímu roku tento ukazatel ustoupil na 3,8 %, což je nejmenší meziroční nárůst za více než dva roky.
Díky tomu byla akce na trhu dluhopisů během páteční americké seance a znovu v pondělí v Asii utlumená, a to po prvním pololetí, které bylo pro trh sazeb bohaté na události.
Výnosy tříletých australských státních dluhopisů citlivých na politiku v pondělí klesly o zhruba sedm bazických bodů před úterním rozhodnutím centrální banky, které rozděluje ekonomy a peněžní trhy ohledně vyhlídek na zvýšení sazeb nebo jejich pozastavení.
Většina hlavních měn se vůči dolaru pohybovala v úzkém rozpětí. Zámořský jüan si polepšil o zhruba 0,2 % poté, co Čínská lidová banka opět stanovila silnější než očekávaný fix pro tuto měnu, i když svůj zisk snížil.
Údaje Caixin o výrobním PMI v Číně ukázaly, že druhá největší světová ekonomika se stále potýká s oživením. Obchodníci také zvažovali důsledky toho, že čínský prezident Si Ťin-pching povýšil dlouholetého technokrata na nejvyššího představitele komunistické strany v centrální bance, což může naznačovat, že prozatím nedojde k žádným drastickým změnám v politice.
Jen klesl o zhruba 0,1 % a zůstal letošní nejhorší měnou skupiny 10. Obchodníci sledovali případnou intervenci centrální banky v případě dalšího oslabování jenu.

Ropa se na začátku druhého pololetí ustálila, přičemž obchodníci se zaměřili na problémy s poptávkou a složitý výhled nabídky.
Rally na akciových trzích od USA po trhy po celém světě vyvolala obavy i oslavy vzhledem k tomu, jak moc se zdá, že se oddělila od zhoršujícího se ekonomického pozadí.
Od začátku roku přibylo na hodnotě společností v indexu Nasdaq 100 téměř 5 bilionů dolarů, přičemž tento index s velkým podílem technologických společností se vzepřel varováním před bublinou a vyskočil o téměř 40 %. Nástup nejvlivnější skupiny v rámci indexu S&P 500 pomohl v roce 2023 zvýšit index o 16 %. Zisky byly ještě výraznější, když se zúžily na oblast megakap – ta vzrostla o 74 %.
Klíčové události tohoto týdne:
- Eurozóna S&P Global Eurozone manufacturing PMI, pondělí
- Spojené království S&P Global/CIPS UK Manufacturing PMI, pondělí
- Stavební výdaje v USA, ISM Manufacturing, prodeje lehkých vozidel, pondělí
- Rozhodnutí o úrokových sazbách v Austrálii, úterý
- Státní svátek Den nezávislosti USA. Finanční trhy zavřeny, úterý
- Čína Caixin služby a kompozitní PMI, středa
- Eurozóna S&P Global Eurozone PMI ve službách, PPI, středa
- Ve Vídni začíná mezinárodní seminář OPEC, na kterém vystoupí mimo jiné ministři ropného průmyslu zemí OPEC+, středa
- FOMC zveřejní zápis z červnového zasedání, středa
- Prezident newyorského Fedu John Williams v „rozhovoru u ohně“ na zasedání Asociace pro výzkum centrálních bank při newyorském Fedu, středa
- Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, obchod, ISM služeb, volná pracovní místa, čtvrtek
- Prezidentka dallaského Fedu Lorie Loganová vystoupí v panelu o politických výzvách pro centrální banky na zasedání CEBRA, čtvrtek
- Míra nezaměstnanosti v USA, pracovní síly mimo zemědělství, pátek
- Christine Lagardeová z ECB vystoupí na akci ve Francii, pátek

Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 se ve 13:47 tokijského času příliš nezměnily. Index S&P 500 v pátek vzrostl o 1,2 %.
- Futures na index Nasdaq 100 vzrostly o 0,1 %. Nasdaq 100 vzrostl o 1,6 %
- Japonský Topix vzrostl o 1,4 %
- Hongkongský index Hang Seng vzrostl o 1,7 %.
- Čínský index Shanghai Composite vzrostl o 1,3 %.
- Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,6 %.
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se příliš nezměnil.
- Euro se změnilo jen nepatrně na 1,0916 USD
- Japonský jen se téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 144,45 za dolar.
- Zámořský jüan vzrostl o 0,2 % na 7,2539 za dolar
- Australský dolar se změnil jen málo a činil 0,6668 USD
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,3 % na 30 696,87 USD
- Ether vzrostl o 1,6 % na 1 949,54 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 3,84 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů vzrostl o 0,5 bazického bodu na 0,400 %.
- Australský desetiletý výnos klesl o čtyři bazické body na 3,99 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate se téměř nezměnila
- Spotové zlato se změnilo jen málo
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky