Společnost PwC Hongkong odhaduje, že v roce 2023 bude v Hongkongu kótováno přibližně 100 společností, které získají finanční prostředky ve výši 150 až 170 miliard hongkongských dolarů
V Hongkongu bylo v prvních šesti měsících roku 2023 provedeno 30 IPO, což je o 11 % více než v první polovině roku 2022. Získané finanční prostředky však klesly o 14 % na 17 miliard hongkongských dolarů ve srovnání s 19,7 miliardy hongkongských dolarů v prvním pololetí roku 2022, uvedla společnost PwC.
„Plné obnovení cestování mezi Hongkongem a pevninskou Čínou pomohlo kapitálovým trhům k oživení,“ uvedl Benson Wong, vedoucí skupiny podnikatelů v PwC Hongkong. „Posilující inflace však přiměla mnoho zemí ke zvýšení úrokových sazeb, což ovlivnilo náladu investorů.“
Hongkong se v roce 2022 probojoval zpět na třetí místo mezi největšími světovými destinacemi pro získávání finančních prostředků, protože 75 IPO přineslo v tomto roce celkové získané prostředky ve výši 12,69 miliardy USD. To však představovalo 70,5% pokles ve srovnání s 42,96 miliardami USD získanými v roce 2021, ukázaly údaje společnosti Refinitiv.
Podle Wonga investoři stále vyčkávají, což zpomaluje oživení trhu IPO, protože společnosti čekají, až se situace na trhu zlepší, a teprve poté vstoupí na burzu.

Hlavními sektory, které v první polovině roku vytvářely kotace, byly průmysl a materiály, maloobchod, spotřební zboží a služby a finanční služby. PwC očekává, že v druhé polovině roku budou mít významnou roli odštěpné závody, protože společnosti se snaží realizovat hodnotu a udržet si konkurenceschopnost.
Pokud jde o IPO, Alibaba Group Holding v polovině května oznámila, že očekává vyčlenění dvou obchodních jednotek: V příštích šesti až dvanácti měsících oddělí řetězec supermarketů Freshippo a za 12 až 18 měsíců logistickou divizi Cainiao. Alibaba vlastní deník South China Morning Post.
Očekává se, že v Hongkongu vstoupí na burzu také výrobce biofarmak HighTide Therapeutics a společnost Mobvoi, která se zabývá umělou inteligencí a elektronikou.
Vládní politika na podporu místních inovací a technologií spolu s novou kapitolou 18C režimu kótování, která zmírňuje požadavky na kótování pro specializované technologické společnosti, by měla vést k tomu, že v Hongkongu bude zakládat nebo rozšiřovat svou činnost více technologických společností, uvedl Eddie Wong, partner oddělení služeb pro kapitálové trhy společnosti PwC Hongkong.
Wong dodal, že v druhé polovině roku 2023 budou na hongkongské burze nadále obchodovat podniky nové ekonomiky, včetně biotechnologií a specializovaných technologických společností.
„Doufáme, že vlády Hongkongu a pevninské Číny rozšíří rozsah Stock Connect a poskytnou tak více příležitostí pro podniky a investory,“ řekl Benson Wong.

Podle společnosti PwC burzy v pevninské Číně v první polovině roku rovněž zaznamenaly menší počet IPO akcií typu A. Předpokládaných 160 IPO do konce června by představovalo meziroční pokles počtu IPO o 5 %, zatímco celkové prostředky získané v prvních šesti měsících by měly klesnout o 38 % na přibližně 190 miliard jüanů
Ačkoli počet IPO akcií typu A a jejich financování meziročně poklesl, šanghajská a šenčenská burza stále zaujímají první, resp. druhé místo na světě, pokud jde o získávání finančních prostředků.
Společnost PwC předpokládá, že za celý letošní rok proběhne na burzách v pevninské Číně až 330 IPO akcií typu A, přičemž objem získaných prostředků dosáhne 500 miliard jüanů, čímž si Čína udrží první místo mezi světovými místy pro IPO.
Hongkongský akciový trh patřil v loňském roce k těm s nejhoršími výsledky, když v roce 2022 ztratil 15 % a zaznamenal již třetí rok poklesu.
Kromě vysoké inflace a rostoucích sazeb v celosvětovém měřítku byly akcie zatíženy také pekingskou strategií nulového kurzu a propadem trhu s nemovitostmi ve městě. Čínské společnosti mají tendenci uvádět své akcie na sekundární trhy v Hongkongu jako další místo pro přístup k investorům a kapitálu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky