Ceny ropy rostou díky ochlazení inflace v USA a údajům o obchodu v Číně
Futures na ropu Brent si připsaly 21 centů, tj. 0,3 %, na 80,32 USD za barel, zatímco futures na americkou ropu West Texas Intermediate vzrostly o 13 centů, tj. 0,2 %, na 75,88 USD.
Středeční údaje ze Spojených států ukázaly, že spotřebitelské ceny v červnu mírně vzrostly a zaznamenaly nejmenší meziroční nárůst za více než dva roky. Trhy očekávají ještě jedno zvýšení úrokových sazeb, ale obchodníci s ropou doufají, že by to mohlo být vše, protože vyšší sazby mohou zpomalit hospodářský růst a snížit poptávku po ropě.
„Nižší než očekávaný údaj o inflaci v USA naznačuje, že cyklus zpřísňování měnové politiky Fedu má zatím žádoucí účinek a zmírňuje cenové tlaky,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG, a dodal, že to pro ceny ropy představuje „risk-on“ prostředí.
„Zdá se, že ve hře je určité dohánění zisků, přičemž nevýrazný americký dolar a některé následné naděje na čínské stimuly v poslední době představují katalyzátory pro odeznění medvědích nálad,“ uvedl Yeap.
Celní údaje zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že dovoz ropy do Číny v červnu dosáhl 52,06 milionu tun neboli 12,67 milionu barelů denně, což představuje meziroční nárůst o 45,3 % a druhou nejvyšší měsíční hodnotu.

Dovoz ropy za leden-červen vzrostl o 11,7 % na 282,1 milionu tun, zatímco vývoz rafinovaných ropných produktů za leden-červen vzrostl o 44,7 % na 31,31 milionu tun, jak ukázaly celní údaje.
Mluvčí Generální celní správy Lv Daliang však ve čtvrtek uvedl, že na čínský obchod má i nadále vliv pomalý globální hospodářský růst, zpomalování světového obchodu a investic a geopolitická rizika.
Dalším faktorem, který omezil růst cen, byla zpráva amerického Úřadu pro energetické informace o mnohem větší než očekávané tvorbě zásob surové ropy v USA, která minulý týden dosáhla téměř 6 milionů barelů.
Zásoby benzinu se během svátečního týdne 4. července téměř nezměnily a zůstaly na úrovni 219,5 milionu barelů, což je „téměř neslýchaná situace“, uvedl Phil Flynn, analytik skupiny Price Futures.
Analytici očekávali velký úbytek zásob benzinu, protože řidiči vyrazili na silnice na dovolenou.
Ceny zlata překonaly hranici 1950 dolarů kvůli nízké inflaci v USA, měď prudce vzrostla

Ceny zlata se ve čtvrtek ustálily poblíž měsíčních maxim, protože slabší než očekávané údaje o inflaci v USA podpořily sázky na méně agresivní Fed, zatímco měď podpořila vyhlídka na další stimulační opatření v hlavním dovozci Číně.
Žlutý kov ve středu zaznamenal nejlepší mezidenní růst za více než dva měsíce a sledoval pokles dolaru a výnosů státních dluhopisů poté, co údaje ukázaly, že inflace měřená indexem spotřebitelských cen
Čtení ukázalo, že agresivní zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu v uplynulém roce přináší své ovoce a že banka by mohla svůj jestřábí postoj zmírnit dříve, než se očekávalo.
Tento scénář ukazuje na zmírnění tlaku na zlato ze strany vysokých úrokových sazeb, které jinak žlutý kov v uplynulém roce silně zatěžovaly. Vysoké úrokové sazby zvyšují oportunitní náklady držby nevýnosových aktiv, jako je zlato.
Propad dolaru, který se po zveřejnění indexu spotřebitelských cen propadl na téměř 15měsíční minima, výrazně prospěl zlatu a dalším komoditám oceněným v zelené měně.
Spotová cena zlata se ustálila na 1 957,07 USD za unci, zatímco futures na zlato se pohybovaly na úrovni 1 961,45 USD za unci. Oba instrumenty ve středu posílily každý o přibližně 1,3 %, což je jejich nejlepší mezidenní zisk od začátku května.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky