Ceny ropy si po údajích z USA připisují druhý týdenní růst v řadě
Futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 31 centů, tj. 0,4 %, na 76,83 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate posílila o 31 centů, tj. 0,4 %, na 72,11 USD za barel.
Oba benchmarky měly za týden posílit přibližně o 2 %.
Cena ropy Brent se stále pohybuje zhruba 10 USD za barel pod dubnovými maximy a od začátku května se v důsledku zvyšování úrokových sazeb a slabých čínských ekonomických údajů pohybuje v rozmezí 71 až 79 USD za barel.
„Výhled poptávky po ropě se začíná zlepšovat s tím, jak se blíží vrchol letního cestování v USA a jak Saúdové dokázali zvýšit ceny pro Evropu a Asii,“ uvedl Edward Moya, analytik společnosti OANDA.
Zásoby ropy v USA klesly více, než se očekávalo, kvůli silné poptávce po rafinacích, zatímco zásoby benzinu se po zvýšení spotřeby v minulém týdnu výrazně snížily, uvedl ve čtvrtek Úřad pro energetické informace.
Růst cen ropy však byl omezen sílícím očekáváním, že americký Federální rezervní systém na svém zasedání 25.-26. července pravděpodobně zvýší úrokové sazby, což by mohlo ovlivnit růst, a tím i poptávku po ropě.
Podle čtvrtečních údajů se počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden mírně zvýšil, zatímco počet zaměstnanců v soukromém sektoru v červnu vzrostl.
Další údaje o zaměstnanosti v USA budou zveřejněny.

Největší vývozci ropy Saúdská Arábie a Rusko tento týden rovněž oznámili nové snížení těžby na srpen. Celkové škrty OPEC a jeho spojenců nyní činí přibližně pět milionů barelů denně
Zdroje blízké OPECu uvedly, že OPEC pravděpodobně zachová optimistický pohled na růst poptávky po ropě v příštím roce.
Investoři budou příští týden hledat náznaky pro vývoj sazeb v údajích o inflaci v USA a v Číně.
Ceny zlata se s blížícími se údaji o pracovních místech mimo zemědělský sektor pohybují jen málo
Ceny zlata se v pátek držely v úzkém rozpětí a dostaly se pod tlak obav z růstu úrokových sazeb v USA, zatímco trhy očekávaly další podněty z údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny později během dne.
Žlutý kov v předchozí seanci prudce klesl a opět testoval hladinu podpory 1 900 USD za unci poté, co údaje o počtu zaměstnanců v soukromém sektoru v USA za červen byly silnější, než se očekávalo.
Čtení poukázalo na silný trh práce a vyvolalo obavy, že Fed bude i nadále agresivně zvyšovat úrokové sazby, aby omezil inflaci. Takový scénář nevěstí nic dobrého pro nevýnosová aktiva, jako je zlato.
Spotová cena zlata se ustálila na 1 910,54 USD za unci, zatímco futures na zlato se pohybovaly na úrovni 1 916,00 USD za unci. Oba instrumenty byly nastaveny na čtvrtý týden v řadě v červených číslech.
Obavy ze zvýšení úrokových sazeb v USA rostou, očekávají se pracovní místa mimo zemědělský sektor
Ve čtvrtek zveřejněné údaje o údaje v soukromém sektoru ukázaly, že trh práce zůstává silný, což pravděpodobně předznamenává podobný výsledek údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny později v pátek.

Podle čtvrtečního čtení začaly trhy počítat s větší pravděpodobností dalšího zvýšení úrokových sazeb Fedu v letošním roce, přičemž ceny futures na Fed Fund ukazují, že trhy počítají s téměř 92% pravděpodobností zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na konci července.
Rostoucí úrokové sazby ovlivňují ceny zlata tím, že zvyšují náklady obětované příležitosti držby žlutého kovu a investoři místo toho raději zaujímají pozice v dolaru a americkém dluhu.
Síla na trhu práce také ukazuje na určitou odolnost americké ekonomiky, což dále snižuje přitažlivost zlata jako bezpečného přístavu.
Očekávání ekonomického zpomalení v letošním roce patřilo k několika málo trendům podporujícím ceny zlata a do značné míry pomohlo zlatu udržet hladinu podpory 1 900 USD. Žlutý kov se také za celý rok obchoduje přibližně o 5 % výše.
Měď zasažena obavami z růstu, Goldman Sachs vidí oživení poptávky
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ustoupily v důsledku obav trhů, že zvyšování úrokových sazeb sníží průmyslovou aktivitu. Červený kov byl také zasažen řadou slabších než očekávaných ekonomických údajů z Číny, která je největším světovým dovozcem mědi.
Futures na měď klesly o 0,1 % na 3,7402 USD za libru a měly uzavřít třetí týden v řadě v červených číslech.
Přesto investiční banka Goldman Sachs ve svém nedávném sdělení uvedla, že zvýšené používání elektromobilů pravděpodobně zvýší poptávku po mědi v tomto odvětví.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky