Ropa klesá, protože obavy z poptávky v Číně kompenzují přísnější výhled nabídky
Futures na ropu Brent klesly o 21 centů, tj. 0,3 %, na 76,44 USD za barel poté, co se předchozí den usadily o 0,5 % výše.
Americká ropa West Texas Intermediate klesla o 4 centy na 71,75 USD za barel poté, co ve středu po svátcích uzavřela o 2,9 % výše a dohnala zisky ropy Brent ze začátku týdne.
„Navzdory výzvám ke snižování nabídky v uplynulých měsících zůstaly ceny ropy z velké části uzavřeny v rozmezí, protože přetrvávající opatrnost ohledně výhledu poptávky nadále omezuje růst,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG.
„V blízkém horizontu může být pro přesvědčení býků nutný pohyb nad klíčovou úroveň 80,00 USD,“ dodal Yeap.
Obavy z pomalého oživení čínské ekonomiky po zrušení pandemických omezení a globální makroekonomické překážky a zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami přetrvávají.
Průzkum v soukromém sektoru ve středu ukázal, že aktivita v oblasti služeb v Číně v červnu rostla nejpomaleji za posledních pět měsíců, protože slábnoucí poptávka ovlivnila dynamiku oživení po pandemii.

„Zdá se, že růst bude omezený kvůli nejistotě ohledně tempa hospodářského růstu v Číně a oživení poptávky po pohonných hmotách,“ uvedl Tatsufumi Okoshi, hlavní ekonom společnosti Nomura Securities, a předpověděl, že WTI se bude v budoucnu pohybovat v rozmezí 65 až 75 dolarů za barel.
Ale pondělní oznámení Saúdské Arábie o omezení dodávek a očekávání možného dalšího snížení spolu s větším než očekávaným poklesem zásob ropy v USA poskytly určitou podporu sentimentu, uvedl Okoshi.
Podle zdrojů z trhu, které se odvolávají na údaje Amerického ropného institutu, zásoby ropy v USA v týdnu končícím 30. června klesly přibližně o 4,4 milionu barelů, zatímco zásoby benzinu a destilátů vzrostly. Analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali pokles zásob surové ropy přibližně o 1 milion barelů.
Vládní údaje o zásobách v USA budou zveřejněny ve čtvrtek.
Ve středu saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán prohlásil, že spolupráce mezi Ruskem a Saúdskou Arábií v rámci aliance OPEC+ je stále silná a že Rusko udělá „vše, co bude třeba“, aby podpořilo trh.
Zlato obrací nedávné zisky, protože zápis z jednání Fedu naznačuje další zvyšování sazeb
Ceny zlata se ve čtvrtek ustálily po poklesu v předchozí seanci, když zápis z červnového zasedání Federálního rezervního systému ukázal, že tvůrci politiky podporují další zvyšování úrokových sazeb, což pro trhy s kovy představuje chmurný výhled.
Středeční ztráty vymazaly většinu nedávného oživení zlata, které se snažilo zvednout z tříměsíčního minima dosaženého v červnu.
Navzdory zhoršujícím se ekonomickým podmínkám se investoři do značné míry přiklonili k dolaru jako k preferovanému bezpečnému přístavu, a to v souvislosti s rostoucím očekáváním, že Fed bude v nadcházejících měsících pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 1 917,58 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly o 0,2 % na 1 924,15 USD za unci. Ve středu oba instrumenty ztratily 0,4 až 0,6 %.
Zápis z jednání Fedu ukazuje na další zvyšování sazeb, zlato pod tlakem

Zápis z červnového zasedání Fedu ukázal, že téměř všichni členové centrální banky podpořili další zvyšování úrokových sazeb v letošním roce s odkazem na tvrdohlavou inflaci a nepředpokládanou sílu na trhu práce.
Fed v červnu ponechal sazby na stejné úrovni, ale předpokládal, že v letošním roce dojde ke zvýšení sazeb nejméně o 50 bazických bodů. Rostoucí úrokové sazby jsou špatným znamením pro nevýnosová aktiva, jako je zlato, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady držby těchto aktiv.
Středeční ztráty způsobily, že spotové zlato ustoupilo z pásma 1925 až 1935 USD za unci, které analytici označili za úroveň podpory pro zlato. Žlutý kov se nyní vrátil k testování úrovně podpory 1 900 USD.
V zápisu z jednání Fedu se zvýšila očekávání obchodníků ohledně zvýšení sazeb později v červenci, přičemž trhy nyní odhadují 90,5% pravděpodobnost, že Fed na zasedání koncem července zvýší sazby o 25 bazických bodů.
Pozornost se nyní soustředí na klíčové údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA, které budou zveřejněny v pátek a které poskytnou další informace o trhu práce. Údaje budou pravděpodobně zohledněny při červencovém rozhodování Fedu o sazbách.
Měď se stabilizuje, obavy z Číny představují tlak na pokles
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi ve čtvrtek ustálily poté, co v posledních dvou seancích klesaly. Vyhlídka na zhoršení ekonomických podmínek v souvislosti s rostoucími sazbami představovala pro červený kov slabší výhled poptávky.
Futures kontrakty na měď se pohybovaly na úrovni 3,7615 USD za libru poté, co během posledních dvou seancí ztratily téměř 1 %.
Slabé ekonomické údaje z Číny, která je hlavním dovozcem, spolu s možnou eskalací čínsko-americké obchodní války rovněž představovaly pro měď nepříznivý výhled. Čína tento týden zavedla omezení vývozu klíčového materiálu pro výrobu čipů do USA, což by podle obav trhů mohlo vyvolat odvetná opatření.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky