Zlato se drží nad hranicí 1900 USD, měď roste díky silnému postavení Číny
Žlutý kov našel určitou podporu v důsledku poklesu cenového indexu výdajů na osobní spotřebu – preferovaného ukazatele inflace Federálního rezervního systému -, který zatížil dolar a vyvolal rally ve většině tříd aktiv.
Jádrová PCE inflace však stále zůstává vysoká, což je trend, který by měl v nejbližší době udržet Fed ve zvyšování úrokových sazeb. Vysoká hodnota jádrové inflace spolu s některými náznaky odolnosti americké ekonomiky způsobily, že trhy ocenily téměř 87% šanci, že Fed zvýší sazby ještě v červenci.
Očekává se, že případné zisky zlata omezí rostoucí úrokové sazby a také zlepšující se chuť k riziku.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 917,24 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly o 0,2 % na 1 925,15 USD za unci.
Zlato v prvním pololetí vzrostlo o 5 %, ale výhled je nejasný
V první polovině roku 2023 vzrostly ceny slitků o 5 %, neboť těžily z určité poptávky po bezpečném přístavu v důsledku zhoršení globálních ekonomických podmínek.
I když žlutý kov v květnu také vzrostl na rekordní hodnoty, od té doby se většiny těchto zisků vzdal kvůli vyhlídkám na zvyšování úrokových sazeb v USA. Rostoucí sazby zvyšují náklady příležitosti držby nevýnosových aktiv, jako je zlato.

Známky odolnosti americké ekonomiky rovněž snížily přitažlivost žlutého kovu jako bezpečného přístavu, neboť po revizi hrubého domácího produktu za první čtvrtletí směrem nahoru trhy snížily svá očekávání, že v letošním roce dojde v USA k recesi.
Tento týden nás čeká řada ekonomických údajů z USA, včetně údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor a podnikatelské aktivitě, které by měly zlatu poskytnout další podněty. Ve středu bude také zveřejněn zápis z červnového zasedání Fedu.
Ačkoli Fed v červnu držel sazby na stejné úrovni, jeho předseda Jerome Powell přesto naznačil, že v letošním roce dojde ještě nejméně ke dvěma zvýšením sazeb.
Měď podpořil silnější než očekávaný čínský PMI
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí vzrostly, protože soukromý průzkum ukázal, že výrobní aktivita v největším světovém dovozci mědi v červnu vzrostla o něco více, než se očekávalo.
Futures na měď vzrostly o 0,7 % na 3,7895 USD za libru poté, co v první polovině roku 2023 ztratily něco málo přes 1 %.
Průzkum Caixin ukázal, že některé aspekty největšího čínského ekonomického motoru zůstávají stále odolné navzdory zpomalující aktivitě ve zbytku země. Údaj kontrastoval s vládními údaji zveřejněnými minulý týden, které ukázaly, že výrobní aktivita se v červnu již třetí měsíc po sobě snížila.
Ceny ropy se pohybují v rozmezí v souvislosti s omezenou nabídkou a obavami ze zpomalení poptávky

Ceny ropy se v pondělí zhruba nezměnily, protože obavy z globálních makroekonomických překážek a možného dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému kompenzovaly prognózy o omezení dodávek v rámci škrtů OPEC+.
Futures na ropu Brent naposledy vzrostly o 4 centy na 75,45 USD za barel poté, co se v pátek usadily o 0,8 % výše. Americká ropa West Texas Intermediate se prodávala za 70,67 USD za barel, tedy o 3 centy výše, poté co v předchozí seanci uzavřela o 1,1 % výše.
Cena ropy Brent do konce června klesla již počtvrté v řadě, zatímco cena ropy WTI zaznamenala druhý čtvrtletní pokles, protože dvě největší světové ekonomiky, USA a Čína, ve druhém čtvrtletí ztratily na tempu.
Obavy z dalšího zpomalení poptávky po pohonných hmotách vzrostly poté, co páteční údaje ukázaly, že inflace v USA stále překračuje dvouprocentní cíl centrální banky, a podnítily očekávání, že banka opět zvýší úrokové sazby.
Průzkum agentury Reuters ukázal, že těžba ropy v rámci OPEC v červnu klesla jen mírně, protože zvýšení těžby v Iráku a Nigérii omezilo dopad snižování těžby v ostatních zemích.
Investoři s napětím očekávají konferenci, kterou koncem tohoto týdne pořádá Organizace zemí vyvážejících ropu
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky