Od konce loňského září, kdy dosáhl svého vrcholu, klesl index ICE U.S. Dollar Index o přibližně 13 %. Od pátku je v tomto roce níže o zhruba 2,3 %.
Slabší dolar „začíná uvádět do pohybu několik různých dynamik,“ řekl Yung-Yu Ma, investiční ředitel společnosti BMO Wealth Management.
Mírnější dolar je pro index S&P 500 přínosem, protože velké množství společností v indexu generuje významné tržby v zahraničí. Vzhledem k tomu, že jejich vývoz je vůči zahraničním konkurentům cenově konkurenceschopnější, mohou nyní tyto společnosti prodávat více zboží v zahraničí. A díky přepočtu měny mohou tyto firmy dosáhnout vyššího zisku, i když se objem prodaného zboží nezmění.
Slabší dolar obvykle zvedá akcie společností s velkou tržní kapitalizací, které mají větší pravděpodobnost mezinárodního působení. Jedním ze sektorů, které tento trend výrazně posílí, jsou však technologické společnosti s megakapacitou, které se již letos těšily růstu díky mánii generativní umělé inteligence.

Technologický sektor generuje dokonce více tržeb v zahraničí než celý index S&P 500, který podle odborníků dosahuje přibližně 40 %.
„To by pro ně byl jen další vítr do zad, který by jim potenciálně umožnil pokračovat ve výkonnosti i v druhé polovině roku,“ uvedla Shannon Saccocia, investiční ředitelka společnosti NB Private Wealth.
Naopak slabší dolar by méně pomohl společnostem s malou tržní kapitalizací, u nichž je méně pravděpodobné, že budou mít zastoupení v zahraničí.
Běží stejný závod o inflaci
Odborníci na trh se domnívají, že klesající dynamika dolaru bude ještě nějakou dobu pokračovat. Je to proto, že Federální rezervní systém je blíže k zastavení své kampaně zvyšování sazeb než ostatní centrální banky ve světě, které pokračují v boji s přetrvávající inflací.
B. Art Hogan ze společnosti Riley Financial uvedl, že tento trend má určitou perspektivu, a to možná až do prvního čtvrtletí roku 2024 za předpokladu, že Bank of Canada, Bank of England a Evropská centrální banka dosáhnou většího pokroku v boji proti inflaci pomocí vyšších úrokových sazeb.
„Všichni běžíme stejný závod proti inflaci,“ řekl Hogan a dodal: „Naše centrální banka je v čele, takže proto naše měna klesá více proti těm ostatním měnám, které jsou zastoupeny více centrálními bankami. Takže si myslím, že k vyrovnání dojde, až nás v tomto závodě s inflací doženou.“
Hogan očekává, že dolar by se mohl vyrovnat kolem poloviny 90. let, přičemž jako měřítko použije index ICE U.S. Dollar Index, tedy přibližně tam, kde se obchodoval na začátku roku 2022. Index v pátek skončil na úrovni 101,09

„Je zřejmé, že to nepůjde po přímce. A kolem toho byla volatilita, ale rozhodně se zdá, že by se dolarový index mohl usadit na této úrovni,“ řekl Hogan. „Myslím, že to všechno je zdravé.“
Pro jistotu Saccocia ze společnosti Neuberger Berman uvedla, že slabší dolar pravděpodobně nebude mít takový význam jako v jiných letech vzhledem k pokračující globální diskusi kolem inflace a možnosti recese.
Saccocia uvedla, že „v loňském roce, kdy dolar na podzim posiloval, nebyl kladen takový důraz na měnový přepočet“. „A tak si nemyslím, že to bude tak silný vítr do plachet, jak by to bylo jen z pohledu sentimentu, když dolar oslabil, protože do toho vstupuje mnoho dalších faktorů.“
Přesto mohou různé části trhů s příchodem dolaru získat. Kromě her s umělou inteligencí by slabší dolar pozvedl také rozvíjející se trhy.
Ekonomiky rozvíjejících se trhů jsou obvykle více vázány na ceny komodit, které by měly s oslabením dolaru růst. Navíc společnosti z rozvíjejících se trhů snáze splácejí dluh denominovaný v dolarech, když je zelená bankovka slabší.
„Máme ještě nějaký prostor,“ řekl Hogan s odkazem na další oslabování dolaru. „A čím více bude přibývat, tím více se tyto pozitivní atributy projeví jako vítr v zádech pro akciové trhy.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky