Futures na americké akcie se zvýšily poté, co úterní ztráty na Wall Street stlačily indexy S&P 500 a Nasdaq 100 o 1,5 % níže. Futures na evropské akcie byly stabilní, zatímco ukazatel globálních akcií balancoval na hraně nejdelší série ztrát za více než deset let.
V Asii se akcie v Jižní Koreji, Japonsku a Číně zvýšily, zatímco v Austrálii klesly. Růst akcií v Hongkongu a na pevnině následoval po údajích, které ukázaly zlepšení průmyslových zisků v Číně, a zdálo se, že se otřásly dalšími otřesy v sektoru nemovitostí.
Ukazatel čínských developerů klesal již třetí den a zamířil na nejnižší uzavírací úroveň od roku 2011. Akcie Cifi Holdings Group Co. klesly na polovinu poté, co bylo po šestiměsíční přestávce obnoveno obchodování, miliardář a předseda představenstva China Evergrande Group Hui Ka Yan byl umístěn pod policejní kontrolu a Country Garden Holdings Co Ltd čelila novým lhůtám pro splácení úroků. K náladě přispěly i blížící se svátky, které na šest obchodních dní uzavřou trhy na pevnině.

„V konečném důsledku bude hodně záležet na sazbách a volatilitě sazeb,“ řekl Chamath De Silva, vedoucí manažer fondu Betashares v Sydney. „Globální výprodej akcií si pravděpodobně oddechne, jakmile se tak stane v případě globálního výprodeje dluhopisů.“
Podle posledního průzkumu agentury Bloomberg Čína jen těsně splní svůj cíl hospodářského růstu pro letošní rok, který se pohybuje kolem 5 %, ačkoli pokračující krize v oblasti nemovitostí zvyšuje riziko jeho nesplnění.
Výnosy státních dluhopisů byly mírně nižší, ale zůstaly poblíž desetiletých maxim. Dolarový index agentury Bloomberg se po sérii posilování držel kolem svého maxima z roku 2023. Kurz jenu zůstává poblíž 149 za dolar, což udržuje obchodníky v napětí, zda japonští představitelé nezvýší svůj jazyk, aby mohli posoudit, zda je na obzoru intervence na podporu měny.
Vzhledem k tomu, že trh dluhopisů udává směr akciím a měnám, investoři zvažují, zda výnosy desetiletých státních dluhopisů rozšíří zisky, uvedl Tony Sycamore, analytik společnosti IG v Sydney. Pokud dojde k prolomení současných úrovní, „pak až do oblasti 4,90 %/5,00 % existuje jen malá rezistence směrem vzhůru, což by pravděpodobně rozpoutalo prudkou reakci na akciových trzích“.
Důrazný Fed
Jeden řečník Fedu za druhým v uplynulém týdnu vydával důrazná poselství, že pokud bude ekonomika silnější, než se očekávalo, udrží politiku přísnější po delší dobu. Zvyšování úrokových sazeb Fedu zasáhlo spotřebitelskou náladu, která v srpnu klesla na 103 z revidovaných 108,7 bodu, čímž zaostala za mediánovým odhadem 105,5 bodu v průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy.

Mezitím se lídři demokratů a republikánů v Senátu v úterý dohodli na plánu udržet vládu v provozu do poloviny listopadu a poskytnout Ukrajině pomoc ve výši 6 miliard dolarů. Plán, který má zabránit uzavření vlády 1. října, musí ještě překonat patovou situaci ve Sněmovně reprezentantů.
Zdá se, že investoři „tento týden upřednostňují manévr snížení výdajů“, uvedl Stephen Innes, řídící partner společnosti SPI Asset Management. „Zvýšená úzkost investorů kvůli hrozící možnosti částečného uzavření americké vlády situaci nepomáhá.“
Jinde v Asii australský měsíční ukazatel inflace zrychlil a odrážel globální trendy v prostředí vyšších cen ropy, což posiluje argumenty pro to, aby rezervní banka ještě alespoň jednou zvýšila svou měnovou politiku.
V komoditním sektoru ropa obnovila svůj růst a vrátila se nad 91 dolarů za barel, když vliv rychle se snižujících dodávek převážil nad oslabením chuti k riziku na širších trzích, zatímco zlato kleslo pod 1 900 dolarů za unci.
Klíčové události tohoto týdne:
- Americké zboží dlouhodobé spotřeby, středa
- Ekonomická důvěra eurozóny, spotřebitelská důvěra, čtvrtek
- Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, HDP, čtvrtek
- Setkání předsedy Fedu Jeroma Powella s pedagogy na radnici, zatímco prezident richmondského Fedu Tom Barkin a prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee vystoupí s projevy, čtvrtek
- Index spotřebitelských cen v eurozóně, pátek
- Japonsko nezaměstnanost, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, index spotřebitelských cen v Tokiu, pátek
- Spotřebitelské výdaje v USA, velkoobchodní zásoby, spotřebitelský sentiment Michiganské univerzity, pátek
- Projev prezidentky ECB Christine Lagardeové, pátek
- Projev prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse, pátek
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P 500 vzrostly v 7:08 londýnského času o 0,3 %. S&P 500 klesl o 1,5 %
- Futures na index Nasdaq 100 vzrostly o 0,3 %. Nasdaq 100 klesl o 1,5 %
- Japonský Topix vzrostl o 0,3 %
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,1 %.
- Hongkongský Hang Seng vzrostl o 0,6 %.
- Shanghai Composite vzrostl o 0,2 %
- Futures na Euro Stoxx 50 se příliš nezměnily
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně.
- Euro se změnilo jen nepatrně na 1,0562 USD
- Japonský jen se téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 149,12 za dolar.
- Offshore jüan se změnil jen málo a činil 7,3093 za dolar
- Australský dolar klesl o 0,3 % na 0,6381 USD
- Britská libra se změnila jen nepatrně na 1,2148 USD.
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,4 % na 26 247,65 USD
- Ether vzrostl o 0,4 % na 1 592,37 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 4,53 %.
- Výnos japonských desetiletých dluhopisů se nezměnil a činil 0,740 %.
- Australský desetiletý výnos klesl o dva bazické body na 4,38 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 1 % na 91,31 USD za barel.
- Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 897,97 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky