Letošní léto je na nejlepší cestě stát se nejteplejším zaznamenaným létem na Zemi. Dopad však zdaleka nespočívá jen v ochlazování: Extrémně vysoké teploty ohrožují produkci potravin.
Vlny veder ničí úrodu a hrozí zvýšením cen potravin. Potravinová nejistota je „novým normálem“, přičemž klimatické změny ukazují na opakující se krize a strukturálně vyšší ceny zemědělských komodit, napsala v nedávné výzkumné zprávě Joyce Changová, předsedkyně globálního výzkumu společnosti J.P. Morgan.
Velké společnosti vyrábějící balené potraviny, jako jsou Mondelez International (MDLZ), Unilever PLC (UL) a Nestlé (NESN.Switzerland), by mohly čelit rostoucímu boji o to, aby dokázaly přenést zvýšení cen a zároveň neodlákaly zákazníky. Cenová volatilita by však mohla přinést výhody společnostem, jako je dodavatel zemědělské techniky Deere & Company (DE) a obchodník s komoditami Bunge Limited (BG).
Výrazným příkladem toho, jak může extrémní počasí zvýšit ceny potravin, je olivový olej. Cena této základní potraviny ze Středomoří se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobila na 8 000 USD za metrickou tunu, což je podle statistik sledovaných Mezinárodním měnovým fondem od roku 1990 rekordní hodnota. Na vině byla extrémní vedra, protože Španělsko, největší světový producent, bylo těžce postiženo suchem.
Dopad na soukromou společnost Dave’s Gourmet nabízí přehled o tom, čemu mohou v budoucnu čelit někteří z největších amerických výrobců potravin. Tato dallaská společnost se specializovanými potravinami odebírá olivový olej od výrobce z jižního Španělska. Marketingová ředitelka Dave’s Gourmet Jade Stegerová řekla časopisu Barron’s, že její dodavatel zvýšil ceny o 20 %, aby pokryl dodatečné náklady.
Zdroj: Getty Images
„Polovina španělských olivových hájů není na zavlažovaných plantážích,“ uvedla Stegerová. „Náš partner spoléhá na účinný systém zavlažování, který riziko výrazně snižuje, ale bohužel ho nelze zcela odstranit.“
Olivový olej má v potravinovém řetězci poměrně omezený dopad, i když příznivci řady káv s olivovým olejem od společnosti Starbucks (SBUX) se možná budou muset připravit na zvýšení cen. Ohrožena je však celá řada hlavních potravinářských ingrediencí. Podle burzy obilí v Buenos Aires klesla letos úroda sójových bobů v Argentině o více než polovinu v důsledku dlouhotrvajícího sucha. V Kansasu byla letos v létě nejmenší úroda pšenice od roku 1966 poté, co sucho způsobilo opuštění mnoha polí.
Vládou nařízená opatření k řešení potravinové inflace představují pro podniky nejbezprostřednější hrozbu. Francouzská vláda v červnu uvedla, že se dohodla s desítkami výrobců potravin na snížení jejich cen, přičemž jeden z ministrů následně jmenoval společnost Unilever jako jednu ze společností, která pro snížení nákladů nedělá dost. Společnost Unilever odmítla komentovat komentáře francouzské vlády, ale pro Barron’s uvedla, že její cenová rozhodnutí jsou vždy přijímána velmi pečlivě a že investuje do postupů regenerativního zemědělství, aby zabezpečila řetězec dodávek potravin.
Generální ředitel společnosti UnileverHein Schumacher na nedávném hovoru k výsledkům hospodaření analytikům sdělil, že zemědělské komodity jsou stále velmi volatilní, přičemž zmínil sucho v jižní Evropě, a uvedl, že společnost čelí zdlouhavým jednáním s maloobchodníky.
Tohoto tématu se chopil i výrobce sušenek Oreo Mondelez, který uvedl, že objem jeho prodeje v Evropě ve druhém čtvrtletí poklesl kvůli sporným jednáním s prodejci potravin, v jejichž důsledku byly jeho výrobky dočasně staženy z některých supermarketů.
V současné době se zdá, že dopady jsou zvládnutelné. Základní tržby společnosti Unilever vzrostly ve druhém čtvrtletí roku o 7,9 % oproti stejnému období předchozího roku, zatímco organické čisté tržby společnosti Mondelez vzrostly o 16 %, přičemž obě tyto skutečnosti byly podpořeny zvýšením cen. Akcie společnosti Unilever kótované na burze v USA v letošním roce zatím stagnují, zatímco akcie Mondelez vzrostly o 4,2 %.
Růst cen se nyní zpomaluje poté, co v červenci loňského roku dosáhl vrcholu poté, co ruská invaze na Ukrajinu způsobila globální krizi. Klimatické změny však zvyšují pravděpodobnost prudkých výkyvů cen potravin v budoucnu. V příštích několika letech by to mohl ještě zhoršit klimatický jev El Niño, který má tendenci zvyšovat teploty a přinášet extrémnější povětrnostní podmínky.
„Cukr, kakao, káva jsou velmi ohroženy a stejně tak i obiloviny,“ uvedla Kathy Kriskeyová, komoditní ETF stratég společnosti Invesco. Ceny kakaa dosáhly letos v létě při obchodování v New Yorku 12letého maxima, protože úrodu v západní Africe zasáhlo extrémně vlhké počasí.
Vyšší ceny kakaa a kávy představují výzvu pro společnosti, jako je Nestlé, i když dopady mohou být komplexní. Vyšší ceny by mohly přimět spotřebitele k nákupu instantních kávových výrobků Nestlé. Akcie Nestlé v letošním roce zatím klesly o 2,8 % poté, co společnost vykázala za první pololetí růst organických tržeb o 8,7 %.
Dalším příkladem zranitelné základní potraviny je pšenice. Výzkumníci z Tuftsovy univerzity zjistili, že vlny veder, u nichž byla na základě podmínek v roce 1981 pravděpodobnost výskytu pouze jednou za sto let, se nyní pravděpodobně vyskytnou jednou za šest let na středozápadě USA a jednou za 16 let v severovýchodní Číně, což jsou klíčové oblasti produkce pšenice.
To by mohlo mít vliv na dodavatele zemědělské techniky, jako je společnost Deere. Ty obecně těží z rostoucích cen plodin, díky nimž mají zemědělci větší zisk, který mohou utratit za traktory a další stroje. Sušší podmínky proto mohou být užitečné pro podporu cen plodin a zisků zemědělství, ale pouze v případě, že se nepřehoupnou do velkého sucha.
Zdroj: Bloomberg
Pro letošní rok vedení společnosti Deere uvedlo, že očekává nárůst prodeje velké zemědělské techniky v USA a Kanadě, tedy na svých největších trzích, přibližně o 10 %, protože sušší počasí podpořilo ceny komodit. Akcie společnosti Deere v letošním roce zatím klesly o 2,8 % a podle společnosti FactSet se obchodují za 12,5násobek forwardové ceny k zisku, což je pod pětiletým průměrem 16,0násobku.
Jednou ze společností, která doufá, že bude profitovat z volatilních výkyvů počasí, je obchodník s obilím a zpracovatel olejnin Bunge. Začátkem tohoto roku uzavřela dohodu o koupi jiného obchodníka s obilím, společnosti Viterra, za 8,2 miliardy dolarů s odkazem na výhody většího globálního působení, které jí umožní vypořádat se s prudkým počasím způsobeným změnou klimatu. Zisk společnosti Bunge se ve druhém čtvrtletí ztrojnásobil díky lepším maržím, protože navzdory poklesu tržeb těžila z volatility komodit. Akcie Bunge letos zatím vzrostly o 14 % a podle společnosti FactSet se obchodují s forwardovým násobkem P/E ve výši 9,5násobku, což je pod jejich pětiletým průměrem 11,3násobku.
Investoři se mohou zaměřit také na přímé investice do komodit, aby buď podpořili očekávaný růst cen, nebo se zajistili proti inflaci. Kriskey ze společnosti Invesco nedoporučuje soustředit se na jednu plodinu a místo toho hledat expozici v širším koši, například prostřednictvím fondu Agriculture Commodity Strategy No K-1 ETF, burzovně obchodovaného fondu s expozicí v 11 zemědělských komoditách.
Nový klimatický normál bude pravděpodobně znamenat další abnormální pohyby cen potravin. To vytváří rizika, ale také příležitosti pro investory, kteří bedlivě sledují akcie a komodity, jichž se to nejvíce týká, a kteří dobře vědí, jak hrát na rostoucí pravděpodobnost šoků v cenách potravin.
Pak následovaly lesní požáry a prudké bouře.Letošní léto je na nejlepší cestě stát se nejteplejším zaznamenaným létem na Zemi. Dopad však zdaleka nespočívá jen v ochlazování: Extrémně vysoké teploty ohrožují produkci potravin.Vlny veder ničí úrodu a hrozí zvýšením cen potravin. Potravinová nejistota je „novým normálem“, přičemž klimatické změny ukazují na opakující se krize a strukturálně vyšší ceny zemědělských komodit, napsala v nedávné výzkumné zprávě Joyce Changová, předsedkyně globálního výzkumu společnosti J.P. Morgan.Velké společnosti vyrábějící balené potraviny, jako jsou Mondelez International , Unilever PLC a Nestlé , by mohly čelit rostoucímu boji o to, aby dokázaly přenést zvýšení cen a zároveň neodlákaly zákazníky. Cenová volatilita by však mohla přinést výhody společnostem, jako je dodavatel zemědělské techniky Deere & Company a obchodník s komoditami Bunge Limited .Výrazným příkladem toho, jak může extrémní počasí zvýšit ceny potravin, je olivový olej. Cena této základní potraviny ze Středomoří se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobila na 8 000 USD za metrickou tunu, což je podle statistik sledovaných Mezinárodním měnovým fondem od roku 1990 rekordní hodnota. Na vině byla extrémní vedra, protože Španělsko, největší světový producent, bylo těžce postiženo suchem.Dopad na soukromou společnost Dave’s Gourmet nabízí přehled o tom, čemu mohou v budoucnu čelit někteří z největších amerických výrobců potravin. Tato dallaská společnost se specializovanými potravinami odebírá olivový olej od výrobce z jižního Španělska. Marketingová ředitelka Dave’s Gourmet Jade Stegerová řekla časopisu Barron’s, že její dodavatel zvýšil ceny o 20 %, aby pokryl dodatečné náklady.„Polovina španělských olivových hájů není na zavlažovaných plantážích,“ uvedla Stegerová. „Náš partner spoléhá na účinný systém zavlažování, který riziko výrazně snižuje, ale bohužel ho nelze zcela odstranit.“Olivový olej má v potravinovém řetězci poměrně omezený dopad, i když příznivci řady káv s olivovým olejem od společnosti Starbucks se možná budou muset připravit na zvýšení cen. Ohrožena je však celá řada hlavních potravinářských ingrediencí. Podle burzy obilí v Buenos Aires klesla letos úroda sójových bobů v Argentině o více než polovinu v důsledku dlouhotrvajícího sucha. V Kansasu byla letos v létě nejmenší úroda pšenice od roku 1966 poté, co sucho způsobilo opuštění mnoha polí.Vládou nařízená opatření k řešení potravinové inflace představují pro podniky nejbezprostřednější hrozbu. Francouzská vláda v červnu uvedla, že se dohodla s desítkami výrobců potravin na snížení jejich cen, přičemž jeden z ministrů následně jmenoval společnost Unilever jako jednu ze společností, která pro snížení nákladů nedělá dost. Společnost Unilever odmítla komentovat komentáře francouzské vlády, ale pro Barron’s uvedla, že její cenová rozhodnutí jsou vždy přijímána velmi pečlivě a že investuje do postupů regenerativního zemědělství, aby zabezpečila řetězec dodávek potravin.Generální ředitel společnosti Unilever Hein Schumacher na nedávném hovoru k výsledkům hospodaření analytikům sdělil, že zemědělské komodity jsou stále velmi volatilní, přičemž zmínil sucho v jižní Evropě, a uvedl, že společnost čelí zdlouhavým jednáním s maloobchodníky.Tohoto tématu se chopil i výrobce sušenek Oreo Mondelez, který uvedl, že objem jeho prodeje v Evropě ve druhém čtvrtletí poklesl kvůli sporným jednáním s prodejci potravin, v jejichž důsledku byly jeho výrobky dočasně staženy z některých supermarketů.V současné době se zdá, že dopady jsou zvládnutelné. Základní tržby společnosti Unilever vzrostly ve druhém čtvrtletí roku o 7,9 % oproti stejnému období předchozího roku, zatímco organické čisté tržby společnosti Mondelez vzrostly o 16 %, přičemž obě tyto skutečnosti byly podpořeny zvýšením cen. Akcie společnosti Unilever kótované na burze v USA v letošním roce zatím stagnují, zatímco akcie Mondelez vzrostly o 4,2 %.Růst cen se nyní zpomaluje poté, co v červenci loňského roku dosáhl vrcholu poté, co ruská invaze na Ukrajinu způsobila globální krizi. Klimatické změny však zvyšují pravděpodobnost prudkých výkyvů cen potravin v budoucnu. V příštích několika letech by to mohl ještě zhoršit klimatický jev El Niño, který má tendenci zvyšovat teploty a přinášet extrémnější povětrnostní podmínky.„Cukr, kakao, káva jsou velmi ohroženy a stejně tak i obiloviny,“ uvedla Kathy Kriskeyová, komoditní ETF stratég společnosti Invesco. Ceny kakaa dosáhly letos v létě při obchodování v New Yorku 12letého maxima, protože úrodu v západní Africe zasáhlo extrémně vlhké počasí.Vyšší ceny kakaa a kávy představují výzvu pro společnosti, jako je Nestlé, i když dopady mohou být komplexní. Vyšší ceny by mohly přimět spotřebitele k nákupu instantních kávových výrobků Nestlé. Akcie Nestlé v letošním roce zatím klesly o 2,8 % poté, co společnost vykázala za první pololetí růst organických tržeb o 8,7 %.Dalším příkladem zranitelné základní potraviny je pšenice. Výzkumníci z Tuftsovy univerzity zjistili, že vlny veder, u nichž byla na základě podmínek v roce 1981 pravděpodobnost výskytu pouze jednou za sto let, se nyní pravděpodobně vyskytnou jednou za šest let na středozápadě USA a jednou za 16 let v severovýchodní Číně, což jsou klíčové oblasti produkce pšenice.To by mohlo mít vliv na dodavatele zemědělské techniky, jako je společnost Deere. Ty obecně těží z rostoucích cen plodin, díky nimž mají zemědělci větší zisk, který mohou utratit za traktory a další stroje. Sušší podmínky proto mohou být užitečné pro podporu cen plodin a zisků zemědělství, ale pouze v případě, že se nepřehoupnou do velkého sucha.Pro letošní rok vedení společnosti Deere uvedlo, že očekává nárůst prodeje velké zemědělské techniky v USA a Kanadě, tedy na svých největších trzích, přibližně o 10 %, protože sušší počasí podpořilo ceny komodit. Akcie společnosti Deere v letošním roce zatím klesly o 2,8 % a podle společnosti FactSet se obchodují za 12,5násobek forwardové ceny k zisku, což je pod pětiletým průměrem 16,0násobku.Jednou ze společností, která doufá, že bude profitovat z volatilních výkyvů počasí, je obchodník s obilím a zpracovatel olejnin Bunge. Začátkem tohoto roku uzavřela dohodu o koupi jiného obchodníka s obilím, společnosti Viterra, za 8,2 miliardy dolarů s odkazem na výhody většího globálního působení, které jí umožní vypořádat se s prudkým počasím způsobeným změnou klimatu. Zisk společnosti Bunge se ve druhém čtvrtletí ztrojnásobil díky lepším maržím, protože navzdory poklesu tržeb těžila z volatility komodit. Akcie Bunge letos zatím vzrostly o 14 % a podle společnosti FactSet se obchodují s forwardovým násobkem P/E ve výši 9,5násobku, což je pod jejich pětiletým průměrem 11,3násobku.Investoři se mohou zaměřit také na přímé investice do komodit, aby buď podpořili očekávaný růst cen, nebo se zajistili proti inflaci. Kriskey ze společnosti Invesco nedoporučuje soustředit se na jednu plodinu a místo toho hledat expozici v širším koši, například prostřednictvím fondu Agriculture Commodity Strategy No K-1 ETF, burzovně obchodovaného fondu s expozicí v 11 zemědělských komoditách.Nový klimatický normál bude pravděpodobně znamenat další abnormální pohyby cen potravin. To vytváří rizika, ale také příležitosti pro investory, kteří bedlivě sledují akcie a komodity, jichž se to nejvíce týká, a kteří dobře vědí, jak hrát na rostoucí pravděpodobnost šoků v cenách potravin.