Takové zjištění nepochybně ovlivní výhled nadcházejících kroků Federálního rezervního systému. Mezitím rozhodnutí čínského státního investičního fondu získat akcie předních bank v zemi podnítilo další optimismus.
V souvislosti s tímto vývojem zahájil asijský akciový index MSCI šestý den růstu v řadě, čímž nastolil jednoznačný růst akciových benchmarků v celém regionu. Kromě toho futures na evropské i americké akcie rozšířily svůj růstový trend, což pro index S&P 500 znamenalo čtvrtý den růstu, což je nejdelší triumfální série od srpna. Toto po sobě jdoucí vítězství lze přičíst méně agresivním komentářům několika amerických politických činitelů.
Představitelé Federálního rezervního systému, včetně prezidentky bostonského Fedu Susan Collinsové, začínají zaujímat rozvážnější přístup k vnímání sazeb. Tento posun odráží sazby, které se v současné době nacházejí na svém vrcholu nebo v jeho blízkosti. Navíc Raphael Bostic, prezident atlantského Fedu, uvedl, že centrální banka nemusí udržovat zpřísňující opatření, pokud se neobjeví náznaky zastavení sestupu inflace.
Pozornost se nyní upíná na nadcházející údaje o spotřebitelských cenách v USA, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Ekonomové předpokládají, že tyto údaje odhalí další snížení inflace. Ve středu zveřejněný zápis z jednání Fedu odhalil, že představitelé dospěli ke konsenzu, že převažující politika by měla zůstat ještě nějakou dobu restriktivní. Zároveň však zachovávají opatrnou rovnováhu s rizikem přílišného utažení a snaží se udržet inflaci na sestupné trajektorii.

Podle průzkumu agentury Bloomberg se předpokládá, že index spotřebitelských cen v USA v září zpomalil na meziroční míru 3,6 % ze srpnových 3,7 %. Údaje zveřejněné ve středu vykazovaly v září neočekávaný růst cen placených výrobcům, který byl způsoben převážně nárůstem nákladů na energie.
“Méně jestřábí obrat, který jsme viděli ze strany Fedu, je částečně snahou snížit volatilitu, kterou jsme zaznamenali na trzích se sazbami, snahou snížit očekávání na rozumnější odhad,” poznamenal Mehvish Ayub, senior investiční stratég ve společnosti State Street Global Advisors, během vysílání Bloomberg Television.
Mezitím po zprávě, že čínská státní společnost Central Huijin Investment Ltd. poprvé od roku 2015 zvýšila svůj podíl v některých předních bankách v zemi, zaznamenal index Hang Seng značný skok – až o 2,2 %. Naopak ceny ropy klesaly již třetí den po sobě, čímž zcela vymazaly nárůst, který zažily v pondělí po útoku Hamásu na Izrael.
Měřítko síly dolaru zažilo pokles již sedmý den, čímž zaznamenalo nejdelší sérii ztrát za více než tři roky, a to zejména v důsledku nedávných výroků Fedu. Kurz jenu vůči zelené bankovce zůstal stabilní na úrovni kolem 149. Výnosy desetiletých státních dluhopisů se většinou nezměnily a držely se na stabilní úrovni 4,57 % poté, co ve středu dosáhly dvoutýdenního minima 4,54 %.

Cena ropy West Texas Intermediate naopak klesla na přibližně 83 USD za barel v návaznosti na zprávu New York Times, která naznačuje, že Írán mohl být útokem zaskočen. Zlato zůstalo beze změny.
V dalších nesouvisejících finančních zprávách Adani Ports & Special Economic Zone, významná součást konglomerátu indického miliardáře Gautama Adaniho, která se na začátku tohoto roku dostala do hledáčku amerického shortaře, ukončuje nabídku na odkup svých dolarových dluhopisů z roku 2024 poté, co obdržela více nabídek, než se očekávalo. Společnost oznámila, že k původnímu termínu 11. října obdržela směnky v hodnotě 213 milionů USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky