Čínská poptávka po mnoha významných komoditách roste „robustním tempem“, uvedla Goldman Sachs v nedávné zprávě.
Investiční banka poznamenala, že čínská poptávka po mědi meziročně vzrostla o 8 %, zatímco apetit po železné rudě a ropě se zvýšil o 7 %, resp. 6 %, což překonalo celoroční očekávání Goldman Sachs.
„Tato silná poptávka je do značné míry spojena s kombinací silného růstu zelené ekonomiky, rozvodných sítí a dokončování nemovitostí,“ poznamenala zpráva Goldman Sachs.
Zatímco bojující čínský sektor nemovitostí se stále potýká s oživením, investiční banka poznamenala, že čínská zelená ekonomika letos zatím vykázala „značnou sílu“, což vedlo k nárůstu poptávky po kovech souvisejících s přechodem na zelenou ekonomiku, jako je měď.
Ekonomové Goldman Sachs přičítají čínskou zelenou měděnou horečku především instalacím solárních panelů na pevnině, které v roce 2023 zatím „dosáhly úrovně všech instalací z předchozích let“.
Provozní solární kapacita Číny dosáhla 228 GW, což je více než ve zbytku světa dohromady, uvádí červnová zpráva Global Energy Monitor. A druhá největší ekonomika světa je na dobré cestě zdvojnásobit svou větrnou a solární kapacitu pět let před svými cíli pro rok 2030.
Podle údajů, které shromáždila společnost Goldman Sachs, vzrostla v červenci čínská poptávka po ekologické mědi oproti předchozímu roku o 71 %.
„Nejvýraznější posílení přišlo na straně obnovitelných zdrojů, kde související poptávka po mědi meziročně vzrostla o 130 %, v čele s prudce rostoucí poptávkou související se solární energií,“ napsala společnost Goldman Sachs v samostatné zprávě z 25. srpna.
Oživení v čínském výrobním sektoru rovněž zvyšuje poptávku po základních kovech, jako je hliník.
„Zlepšení trendů ve zpracovatelském průmyslu ve třetím čtvrtletí se zatím shoduje i s vyšší úrovní dovozu základních kovů,“ uvádí zpráva.
Čínská průmyslová výroba vzrostla v srpnu ve srovnání s předchozím rokem o 4,5 %, čímž překonala očekávání 3,9% růstu. A v rámci této kategorie přidaná hodnota výroby zařízení meziročně vzrostla o 5,4 %.
Goldman Sachs předpověděl, že růst poptávky po těchto kovech bude pokračovat.
„Vzhledem k tomu, že současné pozitivní faktory se drží, vidíme podpůrnou oporu pro poptávku po hliníku a mědi na pevnině i v příštím roce,“ předpovídá zpráva.
Poptávka po ropě v Číně rovněž roste díky „rychlému oživení“ v odvětvích služeb náročných na ropu, jako je doprava, ačkoli podle analytiků může být na obzoru pokles.
„Čínskou poptávku po ropě podpořila rekordní vnitřní mobilita, jak naznačují robustní údaje o dopravních zácpách a vnitrostátních letech,“ poznamenal Goldman Sachs.
„Podle našeho názoru je tato robustní úroveň udržitelná, i když očekáváme, že v příštím roce růst výrazně zpomalí.“
Komodity jako „lepší sázka“?
Růst komodit přichází navzdory širšímu, slábnoucímu příběhu makroekonomického růstu v Číně.
„Ve skutečnosti vidíte, že komodity reagují na měnovou expanzi [Čínské lidové banky], zatímco čínský akciový trh se stále snaží najít dno,“ řekl hlavní ekonom společnosti Grow Investment Hao Hong.
„Takže vidíte obrovský rozkol mezi oběma třídami aktiv,“ řekl Hong v úterý televizi CNBC.
Čínská centrální banka nedávno oznámila, že bude pokračovat v posilování úprav makropolitiky, udržování stabilní úvěrové expanze a dostatečné likvidity.
„Obchodníci právě teď na čínském trhu vidí komodity jako lepší sázku na jakési marginální zlepšení čínské reálné ekonomiky do budoucna,“ poznamenal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky