Dnes, pod vedením generálního ředitele Benedetta Vigny, stojí Ferrari na prahu transformační éry, kdy společnost zahajuje postupný, ale nezbytný přechod k výrobě elektrických vozidel.
V nedávném rozhovoru s Francine Lacquaovou z Bloomberg Television Vigna, vzděláním italský fyzik a již více než dva roky generální ředitel Ferrari, hovořil o budoucnosti společnosti a vysvětlil svou cestu.
Na otázku týkající se jeho organizační filozofie Vigna uvedl, že jeho postavení v hierarchii neznamená vševědoucnost. Místo toho zdůraznil, že je důležité zůstat vnímavý k hlasům a pohledům ostatních v rámci organizace i mimo ni.
V odpovědi na dotazy týkající se rizika odpojení od klientů a dodavatelů, jakmile někdo převezme roli generálního ředitele, Vigna identifikoval nebezpečí sebeuspokojení. Aby tato rizika zmírnil, obhajuje aktivní naslouchání a připomíná sobě i všem ostatním ve vedoucích funkcích naši základní lidskou anatomii: dvě uši pro slyšení, jedna ústa pro mluvení.

Vigna také osvětlil svůj styl vedení a zdůraznil hodnotu, kterou vidí v relativně menších týmech. Tvrdí, že takové týmy se často mohou pochlubit rychlejší křivkou učení, která je výsledkem lepšího pocitu individuálního přínosu a vyšší odolnosti vůči chybným rozhodnutím.
Při přechodu k diskusi o hrozbách a konkurentech Vigna upozornil, že soupeři se mohou objevit ze všech stran. Varoval před možností překvapení ze strany hbitých a agilních konkurentů, bez ohledu na to, že nemají takové dědictví jako technologické společnosti. Pro luxusní značky, jako je Ferrari, potvrdil, že dědictví je zásadní, i když nevylučuje ostražitost vůči nově vznikajícím konkurenčním silám.
“Paranoia”, pro nedostatek lepšího termínu, je klíčem k tomu, aby si generální ředitel udržel náskok – hyper-vědomí a pochopení širší dynamiky trhu, které vedoucímu pracovníkovi umožňuje udržet organizaci na špici.
Když se Vigna ponořil do nejnaléhavějšího problému, kterému Ferrari čelí, uznal naléhavou potřebu ekologické udržitelnosti. Vzhledem k emotivní přitažlivosti luxusních výrobků Vigna zdůraznil význam ekologických iniciativ pro zachování jejich sociální licence – společenského souhlasu s jejich provozem. Prozradil také, že Ferrari se zavázalo dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2030.

Při úvahách o budoucnosti Vigna souhlasil, že s nástupem autonomních vozidel se stále více lidí, včetně jeho dětí, možná nikdy nenaučí řídit. Domnívá se však, že řízení jako dovednost zcela nezmizí, ale může se proměnit v příjemnější, méně nutnou činnost. Kromě toho varoval před přílišným spoléháním na nové technologie, jako je umělá inteligence, a vyzval k zavedení mechanismů, které by zajistily lidskou kontrolu nad těmito nástroji.
Vignova upřímná diskuse zkrátka podtrhla jeho bystré vedení a odhodlání nasměrovat Ferrari do ekologické budoucnosti. Vignova vize, v níž je dosaženo rovnováhy mezi dědictvím a inovacemi, ukazuje připravenost ikonického Prancing Horse cválat vpřed v revoluci elektromobilů a zároveň respektovat svou slavnou minulost. Je nepochybné, že pod bdělýma očima a ušima generálního ředitele Benedetta Vigny bude svět sledovat, jak se Ferrari řítí do nové éry udržitelných luxusních sportovních vozů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky