Tento drastický krok, pokud se uskuteční, bude znamenat chmurný úpadek pro newyorskou společnost, jejíž hodnota dříve dosahovala závratných 47 miliard dolarů.
Podle stejných zdrojů zvažuje WeWork vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11 v New Jersey. Toto zarážející odhalení následuje těsně po tom, co společnost WeWork 2. října nezaplatila úroky svým držitelům dluhopisů. Tímto zpožděním byla zahájena 30denní odkladná lhůta, která společnosti poskytla poslední šanci na uhrazení zbývajících plateb. Neuskutečněná platba na konci tohoto odkladného období by znamenala selhání.
Společnost však v úterý oznámila, že s držiteli dluhopisů uzavřela dohodu o shovívavosti, která umožňuje dalších sedm dní vyjednávání před selháním. Tato fáze vyjednávání by umožnila všem zúčastněným stranám vyhodnotit svou pozici a rozlišit možné strategie dalšího postupu.
Zástupce společnosti WeWork odmítl poskytnout závazné stanovisko k tomu, co označil za “spekulaci”, upřesnil však, že dohoda o shovívavosti poskytne společnosti dodatečný čas na vyjednávání o její finanční pozici s klíčovými zúčastněnými stranami.

Společnost zažila určité turbulence i z hlediska složení správní rady. V srpnu WeWork inicioval zásadní změnu představenstva poté, co tři členové představenstva odstoupili především kvůli neshodám ohledně řízení představenstva a strategického směřování společnosti. Podle oznámení o cenných papírech byla tato uvolněná místa okamžitě obsazena čtyřmi novými členy, od nichž se očekává, že budou společnost řídit v rámci rozsáhlé a složité finanční restrukturalizace. Tito členové představenstva v posledních několika měsících aktivně jednali s věřiteli společnosti WeWork, aby vypracovali a realizovali plán restrukturalizace v rámci příprav na potenciální bankrot společnosti.
Generální ředitel společnosti WeWork David Tolley v zářijovém konferenčním hovoru s pronajímateli naznačil, že stav společnosti je tristní. Naznačil, že nájemní závazky musí být “správně dimenzovány”, aby společnost mohla pokračovat ve své činnosti za současných tržních podmínek, které se podle něj zásadně změnily.
V červnu provozovala společnost WeWork síť 777 provozoven ve 39 zemích, z toho 229 na území Spojených států. Hrozící finanční závazky však vyvolávají otázky ohledně schopnosti společnosti udržet tuto rozsáhlou působnost. WeWork má odhadované závazky z pronájmu ve výši přibližně 10 miliard dolarů, které pokrývají období od druhé poloviny letošního roku do konce roku 2027. Dalších 15 miliard dolarů je splatných od roku 2028. Společnost během prvních šesti měsíců roku 2023 vyčerpala 530 milionů dolarů a podle údajů o cenných papírech disponovala v červnu zhruba 205 miliony dolarů volné hotovosti.

Společnost WeWork, kdysi oslavovaný chráněnec rizikového kapitálu, nesplnila velké naděje, které do ní investoři kdysi vkládali. Spoluzakladatel společnosti Adam Neumann byl v roce 2019 odvolán z funkce poté, co investoři vyjádřili rostoucí obavy ohledně jeho neortodoxního přístupu k řízení a pochybných transakcí se společností. Společnost WeWork se rozhodla vstoupit na burzu v roce 2021, a to prostřednictvím fúze s účelovou akviziční společností, poté co byly původní plány na konvenční primární veřejnou nabídku akcií opuštěny.
Oznámení o chystaném podání návrhu na bankrot představuje střízlivý bod v relativně krátké, ale bouřlivé historii společnosti. Zatímco se zainteresované strany připravují na následný sled jednání a podání, budoucnost tohoto kdysi velkého poskytovatele pracovních prostor visí na vlásku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky