Klíčové body
- Odolná americká aktivita podporuje další růst dolaru/li>
- Slabé maloobchodní tržby ve Spojeném království zasáhly libru
- Jenu hrozí výrazná týdenní ztráta
V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 103,212, ale v tomto týdnu zatím vzrostl o více než 1 %.
Odolná americká aktivita podporuje další růst dolaru
Známky odolnosti americké ekonomiky mají dopad na aktuální očekávání, že americká centrální banka zahájí cyklus snižování sazeb již v prvním čtvrtletí letošního roku. A analytici prakticky všech velkých bank tak neustále znovu a znovu mění své odhady a očekávání. Aktuálně se snížení sazeb obecně odhaduje na červen až srpen. Tento výhled se ale mění prakticky a doslova každým dnem.
Maloobchodní tržby v USA byly na začátku týdne vyšší, než se očekávalo, a ve čtvrtek údaje ukázaly, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, klesl minulý týden na nejnižší úroveň za téměř 1,5 roku.
„Trhy jsou i nadále spjaty s vyhlídkou na březnové snížení, které je nyní odhadováno s pravděpodobností kolem 50-60 %, ale opravdu si jen těžko dokážeme představit, že by Fed za dva měsíce snížil své úrokové sazby v současném ekonomickém kontextu,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Příští zasedání Fedu se uskuteční koncem tohoto měsíce a „jediným klíčovým údajem, který bude v USA předtím zveřejněn, jsou údaje o HDP za čtvrté čtvrtletí v příštím týdnu, a pokud nedojde k významným překvapením, neexistuje pro příští týden žádný přesvědčivý scénář, který by podporoval nadále tržní teze te strany medvědů.“

Slabé maloobchodní tržby ve Spojeném království zasáhly libru
V Evropě mezitím měnový pár GBP/USD klesl o 0,3 % na 1,2670, přičemž kurz libry byl ve velkém stylu ovlivněn směrem dolů hned poté, co se britské maloobchodní tržby v prosinci propadly o 3,2 %, což je největší pokles tržeb od ledna 2021, a zvýšilo se tak riziko, že se britská ekonomika koncem loňského roku dostala do recese.
To ilustruje obtížnou pozici, v níž se nachází Bank of England, neboť údaje zveřejněné na začátku tohoto týdne ukázaly, že inflace ve Spojeném království v prosinci nečekaně zrychlila, což znamená, že centrální banka bude snižovat sazby pomaleji než její kolegové.
„To znamená, že další přehodnocení očekávání ze strany BoE ohledně sazeb směrem dolů by vyžadovalo, aby trhy přesvědčivě rozhodly, že prosincové překvapení v podobě CPI bylo jen výkyvem,“ dodala ING.
Měnový pár EUR/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,0874, přičemž obchodníci očekávají komentáře prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v Davosu později během seance.
Lagardeová na začátku týdne bagatelizovala očekávání brzkého snížení sazeb a zdá se nepravděpodobné, že by dnes od tohoto kroku ustoupila.
Jenu hrozí výrazná týdenní ztráta
V Asii se mezitím měnový pár USD/JPY obchodoval těsně pod úrovní 148,11, přičemž jen by měl tento týden ztratit více než 2 %.
Páteční údaje ukázaly, že japonská spotřebitelská inflace v prosinci klesla na nejnižší úroveň od června 2022, což připravuje Bank of Japan na to, že na svém zasedání příští týden do značné míry zachová svou ultra-holubičí politiku.
Měnový pár USD/CNY se obchodoval těsně pod úrovní 7,1944, přičemž jüan je stále slabý poté, co údaje ze začátku týdne ukázaly, že druhá největší ekonomika světa rostla ve čtvrtém čtvrtletí méně, než se očekávalo.

Kvůli útokům v Rudém moři může Evropa více ekonomicky zaostávat za USA
Dopady konfliktů v Rudém moři, kde jemenští povstalci s podporou íránských revolučních gard útočí na velké obchodní lodě, doléhají především na Evropu. Narušena je totiž klíčová dopravní spojnice s Asií. Pokud se nepodaří situaci rychle vyřešit, hrozí, že Evropa bude ještě více ekonomicky zaostávat za Spojenými státy. Napsal to americký ekonomický deník The Wall Street Journal
Útoky povstaleckých Húsíů donutily mnoho námořních dopravců, aby se začali Rudému moři vyhýbat a posílali svá plavidla kolem jižního cípu Afriky. To je nejen delší, ale zejména dražší. Maloobchodní prodejci se obávají, že jim začnou docházet zásoby, které po určitou dobu nebude čím nahradit, když je náklad ještě na lodi. Některé továrny už také pozastavily práci kvůli nedostatku potřebných dílů.
Analytici se domnívají, že pokud útoky v Rudém moři rychle neustanou, nedostatek zboží začne znovu tlačit vzhůru inflaci. Evropa si jí přitom v posledních dvou letech kvůli dopadům pandemie covidu-19 a pak války na Ukrajině užila víc než dost. V některých zemích byla inflace dokonce nejvyšší zhruba za 40 let.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky