Klíčové body
- Ropa posílila poté, co Federální rezervní systém naznačil, že v letošním roce stále plánuje snížit úrokové sazby, což zvýšilo chuť k riziku a poškodilo dolar.
- Ceny zlata stoupají na rekordní maxima nad 2200 dolarů díky nadějím na snížení sazeb Fedu.
- Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vyskočily o 0,6 % na 9053,50 USD za tunu.
- Ostatní drahé kovy ve čtvrtek rovněž prudce vzrostly.
Ropa stoupá, protože plán Fedu a čerpání zásob v USA zlepšují náladu
Ropa posílila poté, co Federální rezervní systém naznačil, že v letošním roce stále plánuje snížit úrokové sazby, což zvýšilo chuť k riziku a poškodilo dolar.
Globální benchmark Brent vzrostl k 87 dolarům za barel po největším poklesu za zhruba měsíc ve středu poté, co zabloudil do překoupeného teritoria. West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 82 dolarů. Představitelé Fedu po středečním zachování stabilní politiky zachovali výhled na tři snížení sazeb v letošním roce. Slabší americká měna má tendenci prospívat komoditám oceněným v dolarech.
Celostátní zásoby ropy v USA mezitím klesly o 1,95 milionu barelů, zmenšily se tak již druhý týden a zůstaly pod pětiletým sezónním průměrem. Větší než očekávaný pokles byl zaznamenán také u zásob benzinu.
„I když existují známky toho, že ropné rallye došla pára, ropu i širší trhy do jisté míry uklidnilo, že Fed zopakoval svou prognózu tří snížení sazeb v tomto roce,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV. Přesto by podle něj očekávání přetrvávající inflace měla v dlouhodobém horizontu působit jako negativní vliv pro ropu.

Ropa letos zaznamenala dvouciferný procentní nárůst a v posledních týdnech se vymanila z úzkého rozpětí, protože OPEC+ prodloužil omezení produkce. Ceny podpořilo také geopolitické napětí včetně útoků ukrajinských dronů na ruské rafinerie a rostoucí náklady na dopravu v důsledku úderů na lodě v Rudém moři. Zisky však byly omezeny rostoucí nabídkou ze zemí mimo kartel.
Ceny zlata stoupají na rekordní maxima nad 2200 dolarů díky nadějím na snížení sazeb Fedu
Ceny zlata dosáhly ve čtvrtek v asijském obchodování rekordních hodnot a sledovaly prudký pokles dolaru poté, co Federální rezervní systém ponechal úrokové sazby na stejné úrovni a naznačil, že v letošním roce stále zvažuje jejich snížení.
Dolar po zasedání Fedu klesl o 0,6 % a podpořil širší komoditní komplex. Ceny mědi vzrostly zpět k jedenáctiměsíčním maximům, zatímco ceny ostatních drahých kovů rovněž vzrostly.
Výrazně však vyčnívalo zlato, které si díky vyhlídce na nižší úrokové sazby v nadcházejících měsících připsalo nová maxima. Spotové zlato vzrostlo až o 1,2 % na rekordní hodnotu 2 222,14 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly o více než 2 % na rekordní hodnotu 2 224,80 USD za unci. Oba instrumenty do 22:27 SELČ

Zlato i širší trhy s kovy zaznamenaly před zasedáním Fedu určitou konsolidaci.
Fed udržuje naděje na snížení sazeb, sázky na červen rostou
Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že ačkoli vidí určitou nedávnou strnulost inflace, základní příběh uvolňování inflace zůstává nedotčen. To bylo spojeno s prognózou představitelů Fedu o snížení úrokových sazeb o 75 bazických bodů do konce roku 2024.
Takový scénář je pro zlato dobrou předzvěstí, zejména poté, co rostoucí úrokové sazby v posledních dvou letech žlutý kov oslabily.
Podle nástroje CME Fedwatch obchodníci nyní oceňovali 73,4% šanci, že k prvnímu snížení sazeb Fedu dojde již v červnu.
Přesto Fed také výrazně zlepšil svůj výhled pro americkou ekonomiku v roce 2024, když nyní předpokládá růst o 2,1 % oproti předchozím prognózám ve výši 1,4 %. To by mohlo potenciálně omezit poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu, a to při rostoucím optimismu ohledně měkkého přistání americké ekonomiky.
Ostatní drahé kovy ve čtvrtek rovněž prudce vzrostly. Futures na platinu vyskočily o 0,9 % na 920,0 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 3,3 % na 25,927 USD za unci.
Rally na mědi pokračuje, v centru pozornosti jsou indexy PMI
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vyskočily o 0,6 % na 9053,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA vzrostly o 0,4 % na 4,1078 USD za libru. Oba kontrakty se přiblížily 11měsíčním maximům dosaženým na začátku týdne.

Pozornost se nyní soustředila na řadu klíčových údajů o indexech nákupních manažerů z hlavních ekonomik, které mají být zveřejněny v nadcházejících dnech, a které mohou poskytnout další potenciální vodítka pro vývoj poptávky po mědi.
Ceny mědi tento měsíc prudce vzrostly v důsledku potenciálních šoků v nabídce plynoucích ze snížení produkce ze strany největších čínských rafinerií mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky