Klíčové body
- Varování před měnovou intervencí v Japonsku: Bývalý vysoký úředník japonského měnového úřadu varuje před intervencí kvůli oslabování japonského jenu
- Blížící se intervence: Japonsko stojí na prahu měnové intervence, zejména před nadcházejícím zasedáním Bank of Japan
- Ekonomická nerovnováha: Možná intervence by mohla reagovat na rozdíly v úrokových sazbách mezi Japonskem a USA a udržet ekonomickou stabilitu
„Na pozadí změny úrokových sazeb v USA a Japonsku došlo k poměrně rychlému oslabení jenu vůči dolaru,“ uvádí Mitsuhiro Furusawa, bývalý náměstek ministra financí pro mezinárodní záležitosti.
„Pokud bude tento trend pokračovat, přijde intervence,“ řekl Furusawa a dodal, že „jsme velmi blízko“. Jako faktor, který může japonské úřady popohnat k akci, uvedl reakci trhu na údaje z USA a poukázal na společné prohlášení Japonska, USA a Jižní Koreje z minulého týdne, které naznačuje, že spojenci Tokiu ve vstupu na trh bránit nebudou.
Komentáře bývalého úředníka ministerstva financí přicházejí v době, kdy se japonská měna přiblížila k novému 34letému minimu 154,86 vůči dolaru, které bylo stanoveno v úterý odpoledne v Tokiu. Ministr financí Shunichi Suzuki již dříve během dne naznačil, že úřady jsou připraveny k akci, která by situaci řešila.

Jen se zdá být zranitelný vzhledem k zasedání Bank of Japan, které se koná koncem tohoto týdne, a vzhledem k tomu, že později v pátek má být zveřejněn preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému.
Furusawa vidí možnost, že BOJ opět zvýší úrokové sazby již v červenci, ale stejně jako téměř všichni ekonomové oslovení agenturou Bloomberg neočekává tento týden žádnou změnu sazeb.
Účastníci trhu i tvůrci politiky se obávají, že všeobecně očekávané páteční rozhodnutí o vyčkávání po historickém zvýšení sazeb z minulého měsíce může vyvolat další propad měny.
Furusawa varuje před nekontrolovaným tlakem hráčů na trhu. „Není dobrým nápadem nechat spekulanty bez dozoru,“ zdůraznil.
Furusawa očekává, že japonské úřady vstoupí na trh dříve, než měna dosáhne 160 jenů za dolar. Někteří účastníci trhu, jako například Bank of America Corp. předpokládají, že se kurz jenu posune dále ke 160.
V září a říjnu 2022, kdy se kurz jenu přiblížil k úrovním 146 a 152, Japonsko vynaložilo na intervence na měnových trzích přibližně 60 miliard dolarů.
Minulý týden Suzuki vydal ve Washingtonu vzácné společné prohlášení s americkou ministryní financí Janet Yellen a jihokorejským ministrem financí Choi Sang-mokem, v němž uvedl, že budou nadále úzce konzultovat vývoj devizového trhu.
Tyto tři země rovněž uznaly vážné obavy, které pociťují Japonsko a Korea v souvislosti s nedávným prudkým oslabením svých měn.
„S tímto prohlášením je těžké si představit, že USA zastaví Japonsko, pokud skutečně podnikne kroky,“ řekl Furusawa, přičemž poznamenal, že prohlášení nedává Japonsku úplnou zelenou k intervenci.
Podle Furusawy, který nyní vede Institut pro globální finanční záležitosti v Sumitomo Mitsui Banking Corp, je hlavním faktorem nedávného oslabení jenu kurzový rozdíl mezi Japonskem a USA.

Zdá se, že rozdíl v základních sazbách zůstane nezměněn přinejmenším do léta, přičemž dotazovaní ekonomové označují říjen za nejpravděpodobnější měsíc, kdy BOJ opět začne jednat.
Guvernér Kazuo Ueda v úterý v parlamentu zopakoval, že je vhodné po určitou dobu udržovat uvolněné prostředí, zatímco v USA předseda Fedu Jerome Powell a další představitelé signalizovali, že snížení sazeb bude trvat déle.
„Červencové zvýšení je možné, pokud bude banka přesvědčena, že může zvýšit sazby poté, co se projeví účinky slevy na dani z příjmu a zvýšení mezd,“ řekl Furusawa s odkazem na jednorázovou daňovou úlevu pro domácnosti, které se potýkají se zvýšenou úrovní inflace. Odbory si letos od dubna zajistily největší roční zvýšení mezd za poslední desetiletí.
Očekává se, že BOJ na svém nadcházejícím zasedání předpokládá 2% růst cen ve fiskálním roce začínajícím v dubnu 2026, což částečně odráží optimismus spojený se mzdami a cenami. Pokud tak banka učiní, může to podpořit argumenty pro červencový krok, uvedl Furusawa. BOJ by pak mohla později v průběhu roku opět zvýšit úrokové sazby, dodal.
Motivem pro krok banky by mohlo být také oslabení jenu, pokud by to začalo ovlivňovat inflaci, ale změna měny s cílem korigovat měnové trendy by byla obtížná, řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky