Klíčové body
- Analýza scénářů v komunikaci Fedu: Fed začíná využívat analýzu scénářů pro transparentnější prognózování a komunikaci s veřejností
- Transparentnost a vyváženost: Důležitost jasné a vyvážené komunikace s veřejností o rizicích a možných reakcích Fedu na změny v ekonomice
- Pravděpodobnosti a alternativní scénáře: Roste zájem o pravděpodobnosti vývoje úrokových sazeb a alternativní scénáře, což může vést k lepšímu porozumění a predikci budoucích kroků
Problémem nejsou samotné prognózy, i když se často mýlí. Jde spíše o to, že zaměření na centrální prognózu – například tři snížení úrokových sazeb v roce 2024 – v ekonomice, která stále prochází postpandemickými otřesy, nedokáže příliš informovat o pravděpodobném rozsahu výsledků.
Výhled sazeb prezentovaný ještě minulý měsíc se nyní v prostředí nové vlny inflace jeví jako zastaralý.
Alternativní metoda, která se začíná prosazovat, se nazývá analýza scénářů, spočívá ve zdůraznění řady věrohodných rizik základního scénáře a způsobu, jakým by na ně centrální banka mohla reagovat.
Je to taktika, která se stává obzvláště užitečnou v době vysoké ekonomické nejistoty.
„Fed musí naléhavě začlenit analýzu scénářů do své komunikace s veřejností,“ řekl profesor Dartmouth College Andrew Levin, který byl hlavním poradcem bývalého předsedy Fedu Bena Bernankeho. Levin ji popisuje jako „zátěžové testy měnové politiky“.

Sám Bernanke v současné době podobně argumentuje na druhé straně Atlantiku. Ve zprávě, kterou tento měsíc zveřejnil pro britskou centrální banku, doporučil Bank of England, aby takový přístup přijala. Nebyl by první, kdo by tak učinil: Například švédská Riksbank již používá scénáře k úvahám o alternativních směrech politiky.
Zveřejňování centrálních i alternativních scénářů znamená, že „veřejnost bude moci vyvodit ostřejší závěry o reakční funkci, a tak lépe předvídat budoucí politické kroky,“ napsal Bernanke ve svém hodnocení prognostických metod BOE.
Svižná ekonomika nadále překvapuje představitele Fedu. Od prosince do března revidovali svůj výhled růstu v roce 2024 o podstatných 0,7 procentního bodu a podle svého mediánového odhadu předpokládali v letošním roce tři snížení sazeb.
Projekce představují souhrn názorů 19 tvůrců měnové politiky na pravděpodobnou trajektorii růstu, nezaměstnanosti, inflace a úrokových sazeb. Záměrem Fedu je, aby se zraky investorů a analytiků upínaly na mediánové odhady. Ale v dobách, jako je současná, kdy je ekonomika velmi nepředvídatelná, nabývá celá škála názorů na důležitosti.
Například v březnu devět z 19 úředníků předpovědělo pro rok 2024 dvě nebo méně snížení sazeb, což se stalo pravděpodobnějším s příchodem nejnovějších údajů o inflaci.
Předseda Fedu Jerome Powell neustále opakuje, že to, jak se centrální banka nakonec rozhodne ohledně sazeb, bude záviset na údajích, ačkoli se letos přiklonil k narativu o snižování sazeb.
Bez představy o tom, jak by úředníci mohli revidovat svou cestu pro sazby v případě scénáře „horké ekonomiky“, „jakýkoli posun v těchto výhledech vytváří větší volatilitu“, uvedl Ira Jersey, hlavní stratég pro úrokové sazby v USA ve společnosti Bloomberg Intelligence. „Pochopení toho, jak Fed takové potenciální výsledky handicapuje, by mohlo poskytnout cenné informace,“ řekl.
Ekonomové z Fedu vypracovávají scénáře pro tvůrce politik. Jsou však modelové, neodrážejí dohodnutou očekávanou reakci výboru pro stanovení sazeb a pro účely komunikace jsou irelevantní, protože jsou zveřejňovány až s pětiletým zpožděním.
Historické záznamy
Existuje několik způsobů, jak by představitelé Fedu mohli začít informovat o riziku alternativních cest. Newyorský Fed již žádá dealery na Wall Street, aby přiřadili pravděpodobnosti různých výsledků vývoje úrokových sazeb na konci roku. Pokud by tvůrci politiky postupovali stejně, investoři by pravděpodobně viděli větší než nulovou šanci, že v roce 2024 nedojde ke snížení sazeb.
„Z jejich pohledu může být vhodnější komunikovat o základních výsledcích. Otázka zní: „Co je nejpřínosnější udělat?“,“ řekl Kris Dawsey, vedoucí ekonomického výzkumu v investiční společnosti D.E. Shaw Group.
Dawseyho analýza ukazuje, že po několika letech, které byly pro ekonomiku volatilní, ukazují ekonomické prognózy shromážděné od účastníků trhu a zveřejněné newyorským Fedem také užší rozpětí výsledků, než naznačují historické záznamy sahající až do druhé světové války.
Dawsey uvedl, že podle jeho vlastního názoru je další rok hospodářského růstu nad 3 % na základě historických vzorců o něco méně než hod mincí. To je riziko, které musí investoři i centrální bankéři vzít na vědomí a mluvit o něm.
Informační hodnota čtvrtletních projekcí Fedu je něco, co úředníky znepokojuje již několik let. Ministryně financí Janet Yellen se v roce 2012, kdy byla místopředsedkyní Fedu, snažila přimět výbor, aby se dohodl na zveřejňování konsenzuální prognózy. Tato snaha byla neúspěšná.

„Nelze se vyhnout skutečnosti, že tvůrci politiky stanovují jednotnou politickou cestu a potřebují modální výhled,“ řekla Ellen Meade, profesorka Dukeovy univerzity a bývalá členka bankovní rady Fedu.
Zdá se, že přinejmenším někteří současní představitelé Fedu jsou takovému přístupu nakloněni. Prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mester, která v minulosti působila v podvýboru centrální banky pro komunikaci, sama sebe označuje za „fanouška“ analýzy scénářů.
Její minneapoliský protějšek Neel Kashkari loni zveřejnil esej, v níž nastínil dva konkurenční ekonomické výhledy a jejich hypotetické důsledky pro úrokové sazby.
Fed má tendenci postupovat pomalu, pokud jde o inovace v postupech komunikace s veřejností. Podle hlavního ekonoma americké banky JPMorgan Chase & Co. Michaela Feroliho by však Bernankeho přehled BOE mohl podnítit další úvahy o tom, jak více hovořit o pravděpodobnostech vývoje sazeb a alternativních scénářích.
A načasování může být také příhodné: představitelé Fedu koncem tohoto roku zahájí další přezkum rámce politiky poté, co v letech 2019 a 2020 provedli první přezkum tohoto druhu v centrální bance.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky