Klíčové body
- Ropa je v letošním roce díky škrtům OPEC+ zhruba o 8 % výše, ale ropa Brent od poloviny dubna oslabila
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly a ustoupily z rekordních maxim
- Ceny mědi prudce ustoupily z rekordních maxim dosažených v pondělí
Ropa pokračuje v poklesu, protože tržní ukazatele naznačují slabší výhled
Ropa klesla, protože ukazatele signalizovaly slabší trh navzdory nárůstu geopolitického napětí před zasedáním OPEC+ o nabídce.
Pohotový spread ropy Brent se zúžil na nejmenší backwardation od ledna, zatímco peněžní manažeři nadále snižovali sázky na zisky. Futures se obchodovaly v úzkém rozpětí, přičemž implikovaná volatilita se blížila nejnižší hodnotě od roku 2019.
Globální benchmark klesl k 83 dolarům za barel poté, co v pondělí skončil o 0,3 % níže, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 79 dolarů, a to navzdory dalším útokům ukrajinských dronů na ruské rafinerie a dalšímu útoku Hútíů na tanker v Rudém moři o víkendu.
Ropa je v letošním roce díky škrtům OPEC+ zhruba o 8 % výše, ale ropa Brent od poloviny dubna oslabila. Obchodníci vyhlížejí zasedání kartelu na začátku června, které stanoví nabídkovou politiku skupiny na druhé pololetí, přičemž pozorovatelé trhu většinou očekávají přenesení omezení.

Hodnota swapů vázaných na fyzické náklady v Severním moři byla v pondělí poprvé od února záporná, což přispělo k medvědím signálům. Některé rafinerie rovněž snížily zpracovatelské sazby s odkazem na slabou poptávku po palivech.
„Snížené vyhlídky poptávky vrhají stín na ropné trhy,“ uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte v Singapuru. „Jakákoli podpora, kterou vidíme na cenách ropy, je čistě funkcí předvídavého narušení dodávek a je den ode dne těžší tuto prémii ospravedlnit,“ řekla.
Ceny zlata klesají z rekordních maxim, protože obavy z úrokových sazeb přetrvávají; měď ustupuje
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly a ustoupily z rekordních maxim, protože určité zmírnění nejistoty ohledně Íránu ochladilo poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu, zatímco tlak z obav ohledně amerických úrokových sazeb přetrvával.
Mezi průmyslovými kovy se v úterý v důsledku vybírání zisků a v důsledku toho, že obchodníci zjišťovali, jaký potenciál má červený kov v letošním roce, obrátila také rally na mědi, která dosáhla rekordních hodnot.
Zlato v pondělí vystoupilo na rekordní úroveň, když těžilo ze zvýšené poptávky po bezpečných přístavištích, protože se obchodníci obávali určité geopolitické nestability na Blízkém východě poté, co íránský prezident zahynul při havárii vrtulníku. Bezprostřední dopad jeho smrti však zůstával nejasný.
Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 2 413,77 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:59 SEČ

Zlato stagnuje, protože poptávka po bezpečném přístavu slábne, obavy ze sazeb přetrvávají
Absence jakékoli větší nestability na Blízkém východě oslabila poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu, čímž se zlato stalo zranitelnějším vůči obavám z amerických úrokových sazeb.
Řada představitelů Federálního rezervního systému v pondělí varovala, že centrální banka potřebuje mnohem více přesvědčit o tom, že inflace se snižuje, než bude moci začít snižovat úrokové sazby. Centrální banka pravděpodobně udrží sazby na vysoké úrovni delší dobu.
Dolar posílil, protože trhy se nyní připravují na zápis z jednání Fedu z konce dubna, který má být zveřejněn ve středu, což zase tlačilo na širší ceny kovů a přerušilo rallye cen.
Vysoké dlouhodobé úrokové sazby snižují atraktivitu nevýnosových aktiv, jako je zlato, tím, že zvyšují oportunitní náklady investic do nich.
Ostatní drahé kovy se v úterý také propadly. Futures na platinu klesly o 1,6 % na 1 042,60 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 2,5 % na 31,628 USD za unci. Oba kovy si však udržely většinu svých zisků dosažených během několika posledních seancí.
Měď sestoupila z rekordních maxim
Ceny mědi prudce ustoupily z rekordních maxim dosažených v pondělí, protože investoři ustoupili, aby zjistili, jaký potenciál má červený kov v letošním roce.

Nedávný růst mědi byl vyvolán především spekulativním šílenstvím kvůli potenciálnímu deficitu nabídky červeného kovu, což zase způsobilo stlačení krátkých pozic na burze Comex a vyvolalo ještě větší zisky.
Tyto zisky však v úterý ochladly a pozornost se soustředila na to, zda se podaří včas zajistit dodávky mědi, aby byla uspokojena okamžitá poptávka.
Tříměsíční futures kontrakty na referenční měď na londýnské burze kovů klesly o 1,3 % na 10 825,0 USD za tunu poté, co v pondělí dosáhly rekordní hodnoty nad 11 100 USD.
Jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 1,1 % na 5,0510 USD za libru a rovněž ustoupily z rekordních hodnot.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky