Klíčové body
- Fed plánuje zmírnit bankovní kapitálové požadavky, což by mohlo snížit zátěž věřitelů na Wall Street
- Navrhované změny by mohly zvýšit kapitálové rezervy velkých bank pouze o 5 % místo původních 16 %
- Banky z Wall Street úspěšně lobbovaly za zmírnění pravidel, aby snížily náklady a zůstaly konkurenceschopné
Federální rezervní systém ukázal ostatním americkým regulačním orgánům třístránkový dokument s možnými změnami své revize bankovního kapitálu, která by podle lidí obeznámených se záležitostí výrazně snížila zátěž věřitelů na Wall Street.
Revize by zrušily klíčové části přelomového návrhu – včetně té, která by mohla mít velký dopad na velké banky s rozsáhlými obchodními aktivitami, uvedli tito lidé, kteří si nepřáli být jmenováni a hovořili o podrobnostech, které nejsou veřejné.
Dokument Fedu neobsahuje aktualizovaný odhad, kolik dodatečného kapitálu by velké banky musely držet jako polštář proti finančním šokům. Lidé však uvedli, že podle prvních výpočtů by navrhované změny mohly vést k navýšení až o 5 %. Původní verze počítala s celkovým zvýšením o 16 %.
Takový ústupek by byl vítězstvím bank z Wall Street, které po představení návrhu v červenci loňského roku rozpoutaly jednu z nejostřejších lobbistických kampaní. Podstatné revize plánu spíše splní cíl předsedy Fedu Jeroma Powella, kterým je získat širokou podporu rady centrální banky.
Dva republikány jmenovaní guvernéři Fedu uvedli, že původní verze by mohla zvýšit náklady na poskytování úvěrů, ovlivnit ekonomiku a oslabit postavení amerických bank vůči mezinárodním konkurentům.
Powell již dříve v tomto roce signalizoval, že návrh čekají „rozsáhlé a podstatné změny“. Totéž později prohlásil i místopředseda Fedu pro dohled Michael Barr, považovaný za architekta původního plánu.
Američtí představitelé se zatím nedohodli a není jasné, zda se jim podaří revidovaný balíček prosadit ještě před listopadovými prezidentskými volbami v USA.
Podle osob obeznámených s touto záležitostí se Barr již sešel s vedoucími představiteli Federální korporace pro pojištění vkladů a Úřadu pro kontrolu měny, aby s nimi projednal snížení kapitálových polštářů.
Někteří z těchto lidí uvedli, že klíčoví představitelé OCC a FDIC byli otevřeni ustoupit od důležité části návrhu – tzv. tržního rizika -, ale soukromě naznačili, že se budou bránit jakémukoli zvýšení kapitálu, které považují za příliš nízké.
„Federální rezervní systém neučinil žádné rozhodnutí ohledně načasování, procesu nebo obsahu,“ uvedla centrální banka v prohlášení. „Fed se nezaměřuje na konkrétní rozsah, ale soustředí se na podstatu potenciálních změn.“ FDIC a OCC se odmítly vyjádřit.
Bankovní index velkých bankovních akcií KBW v pondělí vzrostl o 1,65 %.
Obchodní činnost
Revize kapitálu souvisí s mezinárodní dohodou Basel III, která následovala po finanční krizi v roce 2008 a má zabránit budoucím bankrotům bank a další krizi. Zastánci amerického návrhu jej také označují za nápravu některých problémů, které odhalily krachy Silicon Valley Bank a Signature Bank v březnu 2023.
Podle některých osob obeznámených s touto záležitostí regulační orgány zvažují změny způsobu, jakým návrh posuzuje míru rizika spojeného s obchodováním, správou majetku a investičně-bankovními činnostmi – souhrnně označovanými jako tržní riziko.
Ačkoli Powell hlasoval pro návrh plánu loni v červenci, vyjádřil obavy z „velmi velkého zvýšení“ ukazatele používaného pro stanovení kapitálových požadavků souvisejících s tržním rizikem.
Tato část plánu by mohla mít významný dopad na banky s velkými obchodními aktivitami.
V připomínkových dopisech regulátorům představitelé odvětví uvedli, že navrhované pravidlo by vedlo k „nadměrnému zvýšení“ kapitálu pro tržní riziko a odradilo by od diverzifikovaných obchodních modelů a některých zajišťovacích postupů, které bankám umožňují řídit riziko.
Podle některých osob obeznámených s touto záležitostí regulátoři při posuzování tržního rizika zvažují způsob, jakým by banky používaly interní modely pro výpočet rizik spojených s obchodováním.
Dokument Fedu podle nich obsahuje také doporučené změny v zacházení s operačním rizikem, které by se dotkly širokého okruhu bank.
Evropská unie, která s obavami sledovala odpor proti americkému návrhu, plánuje odložit klíčovou část svých kapitálových pravidel o rok, aby její banky nebyly znevýhodněny.
EU měla rozsáhlý balíček zavést 1. ledna 2025, ale začátkem tohoto měsíce potvrdila, že pravidla, která ovlivňují obchodní činnost bank, odloží o dalších 12 měsíců.
Nebankovní konkurence
Jednou z kritik původní verze amerického plánu je, že by mohl znevýhodnit banky v zemi vůči nebankovním věřitelům a zámořským bankám. Návrh EU by po úplném zavedení vedl k přibližně 10% nárůstu požadavků na kapitál Tier 1.
Americké zvýšení o 16 % je založeno na kmenovém kapitálu Tier 1 neboli CET1, což je nejkvalitnější regulatorní kapitál zahrnující likvidní aktiva, jako je hotovost a akcie. Představuje většinu kapitálu Tier 1.
Podle plánu navrženého loni v červenci by osm největších amerických bank, včetně JPMorgan Chase & Co, Morgan Stanley, Bank of America Corp, Goldman Sachs Group Inc a Citigroup Inc, mohlo čelit celkovému 19% skoku v kapitálu CET1.
Návrh se obecně vztahuje na banky s aktivy ve výši 100 miliard USD a více.
Američtí představitelé uvedli, že většina amerických bank má dostatek kapitálu na splnění vyšších požadavků, které by v případě schválení mohly být postupně zaváděny od roku 2025.
Agentura Bloomberg Intelligence však odhaduje, že u největších bank by návrh pravidel mohl zlikvidovat až 155 miliard dolarů přebytečného kapitálu, tedy částky, která přesahuje současné regulatorní požadavky, a může vést ke kolektivním výpadkům.
Zastánci přísnějších pravidel tvrdí, že případné nedostatky by bylo možné řešit, kdyby si banky ponechaly více svých zisků, místo aby je použily na financování zpětného odkupu akcií a výplatu vyšších dividend.
Banky tvrdí, že jsou již nyní dobře kapitalizovány, aby odolaly krizi, a že navrhované změny by v konečném důsledku poškodily spotřebitele a malé podniky. Prosazovaly zásadní změny v revizi – nebo dokonce zrušení celého plánu. V březnu Powell nevyloučil úplné přepracování.
Fed a další regulační orgány návrh připravovaly a někteří představitelé doufali, že jej dokončí již v srpnu.
Přestože úředníci plánovali výrazné změny, americké správní právo vyžaduje, aby se příliš neodchylovali od toho, co bylo navrženo.
Rozhodnutí pokračovat s verzí založenou na původním plánu by mohlo snížit účinek potenciálního posílení moci v listopadu ze strany republikánů, z nichž mnozí podporují argumenty průmyslu.
Zahození plánu a začátek od nuly by spíše vedlo k odložení finalizace až do doby po amerických volbách. Podle některých lidí se dokument Fedu o opakování nezmiňuje.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky