Klíčové body
- Nasdaq zvyšuje kontrolu malých IPO z Číny a Hongkongu, aby zabránil extrémním cenovým výkyvům
- Přísnější otázky Nasdaq se zaměřují na identitu a nezávislost investorů před IPO z Číny a Hongkongu
- Zvýšená kontrola prodloužila proces IPO, což zvyšuje nejistotu a náklady pro čínské a hongkongské firmy
- Nasdaq zůstává oblíbenou volbou pro čínské a hongkongské společnosti díky nízkým vstupním prahům navzdory zvýšené kontrole
Podle lidí obeznámených se situací společnost Nasdaq Inc. opět zvyšuje kontrolu malých prvotních veřejných nabídek z Číny a Hongkongu, aby se neopakovaly divoké výkyvy, které následovaly po několika transakcích před dvěma lety.
Několik hongkongských a čínských žadatelů o IPO čelilo řadě otázek ze strany Nasdaqu, uvedli tito lidé, kteří si přáli nebýt jmenováni a hovořit o soukromých informacích. Otázky se soustředily na totožnost a nezávislost investorů firem před vstupem na burzu, kteří prodávali akcie v rámci kotací, uvedli tito lidé.
Na burzu Nasdaq se obrací stále více malých firem z Číny a Hongkongu, aby získaly peníze, a to i v době, kdy před volbami v USA roste geopolitické napětí. Čína uvolnila své omezení pro zahraniční kotace a nabídla tak záchranné lano firmám, které nemohou využít financování na domácím trhu uprostřed dlouhodobého poklesu trhu. Hongkongská burza s malými akciemi byla až do začátku tohoto měsíce po léta fakticky uzavřena, takže Nasdaq se stal atraktivní alternativou.
Zvýšená kontrola přichází poté, co několik akcií mikrokapitál z Číny a Hongkongu, včetně společností AMTD Digital Inc. a Addentax Group Corp. při svém debutu v roce 2022 prudce vzrostly až o 32 000 %, aby se v následujících týdnech propadly. To tehdy v New Yorku vyvolalo řadu otázek.
Žádné IPO zatím nebylo kvůli zvýšeným dotazům zastaveno, ale proces se prodloužil o několik týdnů, což zvyšuje nejistotu a náklady na to, co je obvykle rychlým přezkumem, uvedli tito lidé. Odmítli uvést jména společností, které čelí kontrole.
Mluvčí newyorské burzy Nasdaq se odmítl vyjádřit.
Na burze Nasdaq letos uvedlo své akcie přibližně 20 společností z Číny a Hongkongu, které dohromady získaly 195 milionů dolarů. K nedávným kotacím patří čínská společnost Jiade Ltd., která se zabývá softwarem pro vzdělávání, a společnost Raytech Holding Ltd., která se zabývá osobní péčí. Nedávno podala žádost o IPO společnost NIP Group Inc., která se zabývá esportem a za níž stojí hongkongská popová hvězda.
Společnost Jiade se od květnového vstupu na burzu propadla o 77 % a společnost Raytech o zhruba 15 %.
V rámci přezkumu se úředníci Nasdaqu dotazovali na minulost prodávajících akcionářů, jejich vazby a historii se společností i mezi sebou navzájem. V některých případech Nasdaq požadoval dokumentaci, která by doložila ocenění soukromých akcií, a také bankovní dokumenty, které by prokázaly, že při nákupu skutečně došlo k výměně peněz, uvedli tito lidé.
Tyto typy otázek byly v minulosti vzácné, a to navzdory dlouhodobým pravidlům, kterými se prodávající akcionáři řídí, uvedli tito lidé. Je patrný nárůst počtu společností, které registrují své investory před vstupem na burzu, aby splnily požadavky na minimální vstup na burzu.
Prokázání nezávislosti investorů je zásadní pro rozptýlení podezření z organizovaných pump-and-dump kroků krátce po vstupu na burzu, uvedli tito lidé. Burza se také snaží zajistit, aby většinu těchto IPO z Asie tvořili investoři z USA, uvedli tito lidé.
Naděje na IPO, na které se zaměřují dotazy, jsou většinou ty, které splňují podmínky „standardu vlastního kapitálu“ nebo „standardu tržní hodnoty kótovaných cenných papírů“, uvedli tito lidé. Tyto dva proudy – oba vyžadující minimální veřejný vstup na burzu ve výši 15 milionů dolarů – často upřednostňují menší společnosti, které nemohou splnit standard čistého příjmu ve výši 750 000 dolarů ročního zisku za poslední tři roky.
I tak je ale cesta stále jednodušší než v Hongkongu.
„Nasdaq zůstává žádoucí volbou oproti Hongkongu pro svůj nízký práh pro vstup na burzu, náklady, časovou náročnost a jistotu plynoucí ze systému založeného na zveřejňování informací, přestože nedávné kontroly trochu snížily jeho náskok,“ uvedl Gordon Tsang, partner hongkongské advokátní kanceláře Stevenson, Wong & Co, který v posledních letech poskytoval poradenství při zhruba 10 transakcích na Nasdaqu.
Čínské a hongkongské firmy, které se po dlouhém období sucha snaží vstoupit na burzu v USA, pomalu získávají na dynamice. Minulý měsíc debutovala v New Yorku společnost Zeekr Intelligent Technology Holding Ltd., která vyrábí špičkové elektromobily, poté, co získala 441 milionů dolarů v rámci největšího IPO čínské společnosti v USA od roku 2021.
Přesto je nabídek středně velkých až velkých čínských firem v USA stále málo. Z čínských společností, které vstoupily na burzu od roku 2023, pouze pět získalo více než 50 milionů USD.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky