Klíčové body
- Politický chaos ve Francii má jen mírný dopad na evropské dluhopisové trhy
- Investoři vidí propady v dluhopisech jižních evropských zemí jako příležitost
- Evropské dluhopisy jsou atraktivnější pro mezinárodní investory díky rozdílným očekáváním úrokových sazeb mezi ECB a Fed
Bude zapotřebí mnohem více než politického chaosu v druhé největší ekonomice Evropské unie, aby to narušilo rally na dluhopisech tohoto kontinentu.
Zatímco rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásit předčasné volby způsobilo nárůst výnosů na celém kontinentu, státní dluhopisy v jižních zemích, které jsou tradičně považovány za nejrizikovější, se rychle odrazily ode dna.
Investoři ze společností Vanguard Group Inc. a Jefferies International považují případné rozšíření dluhopisů periferie za nákupní příležitost, zatímco zakladatel společnosti BlackRock Inc. a Pacific Investment Management Co Bill Gross se drží sázek, že dluh bloku překoná výkonnost USA.
Tyto výzvy zdůrazňují, jak atraktivními se staly evropské trhy státních dluhopisů pro mezinárodní investory od doby, kdy se očekávání Evropské centrální banky začala rozcházet s očekáváním Federálního rezervního systému ohledně rychlosti snižování úrokových sazeb.
Již v dubnu se výnosová prémie amerických státních dluhopisů nad ekvivalentními německými dluhopisy – nejbezpečnějším dluhem regionu – vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních pět let.
„Rozšiřující se francouzské spready představují dobrou příležitost k doplnění expozice vůči periferním evropským zemím,“ uvedl Ales Koutny, vedoucí oddělení mezinárodních sazeb ve společnosti Vanguard.
Rozpětí mezi výnosy italských a německých desetiletých dluhopisů po Macronově oznámení vyskočilo na nejvyšší úroveň od února. Před nedávným výprodejem pomohl optimismus, že italská premiérka Giorgia Meloniová je připravena spolupracovat s Bruselem, nikoli proti němu, snížit rozdíl na dvouleté minimum.
Španělsko snížilo svůj rozdíl ve výnosech oproti Francii a nyní je mezi nimi v desetiletém bodě křivky méně než 20 bazických bodů, což je nejméně od globální finanční krize.
Země z Pyrenejského poloostrova se letos stala miláčkem trhu díky hospodářskému oživení a dlouhodobému snižování veřejného dluhu. Mezitím v Řecku premiér Kyriakos Mitsotakis tento týden uvedl, že země plánuje předčasně splatit své záchranné úvěry.
Macronovo prohlášení „vyvolalo určitou nákazu, ale až se volatilita stabilizuje, riziko zůstane velmi specifické pro Francii,“ uvedl Alexandre Caminade, CIO pro základní pevný výnos v pařížské společnosti Ostrum Asset Management. Podle něj krize pravděpodobně zdůrazní špatné fiskální zázemí Francie, což zvýší důvěru v země s příznivějšími vyhlídkami.
Agentura S&P Global Ratings minulý měsíc snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie s odkazem na narůstající rozpočtový deficit vlády.
Macronův překvapivý krok přišel poté, co jeho centristickou stranu ve volbách do Evropského parlamentu porazilo pravicové Národní shromáždění Marine Le Penové a průzkumy naznačují, že její strana dosáhne prvního místa i v parlamentním hlasování.
Le Penová dlouhodobě prosazuje hospodářskou politiku, která by dále nafukovala státní závazky.
Koutný z Vanguard již před vyhlášením voleb sázel proti Francii vzhledem ke zhoršujícímu se fiskálnímu pozadí země a preferoval držení španělského a řeckého dluhu.
Wei Li, globální hlavní investiční stratég společnosti BlackRock, říká, že kromě Francie je celková fiskální trajektorie v Evropě lepší než v USA.
Gross ze společnosti Pimco v rozhovoru pro televizi Bloomberg tento týden upozornil, že nejistota spojená s listopadovými prezidentskými volbami v USA bude mít výrazný dopad na státní dluhopisy, což zatraktivní evropské dluhopisy.
Ne všichni správci aktiv jsou tak optimističtí. David Roberts, vedoucí oddělení pevných výnosů ve společnosti Nedgroup Investments, vidí v evropských státních dluhopisech příliš malou hodnotu na to, aby kompenzovala riziko a volatilitu, vzhledem k tomu, že je volební kampaň teprve na začátku.
„Hodně štěstí těm, kteří v příštích několika týdnech budou vlastnit francouzský, italský nebo španělský dluh,“ řekl Roberts. „Mohla by to být příležitost ke zhodnocení. V současné době určitě hrozí její ztráta.“
Předchozí francouzské volební kampaně způsobily výprodej periferních dluhopisů, protože investoři se obávali, že vítězství Le Penové povede k tomu, že se Francie pokusí opustit Evropskou unii.
Chaos kolem brexitu však podkopal rétoriku kolem vystoupení z bloku a pravděpodobně toto konkrétní riziko při hlasování příští měsíc odstranil ze stolu.
Podle Mohita Kumara, hlavního stratéga a ekonoma pro Evropu ve společnosti Jefferies, se tak jedná o „francouzský příběh, nikoliv o příběh celého eura“. Od začátku roku má na francouzský dluh krátké doporučení a doporučuje nákup italských dluhopisů, aby využil širšího výprodeje.
„Nejsme ve scénáři roku 2017, kdy by hlasování pro Le Penovou bylo vnímáno jako zástupné hlasování o členství v EU,“ uvedl Gareth Hill, portfolio manažer společnosti Royal London Asset Management.
„Může to ztížit další integraci do EU, s níž bude spojeno více podmínek, ale nevidím to tak, že by to vedlo k roztříštěnosti.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky