Klíčové body
- Google se pokusil koupit dvě společnosti, ale obě transakce zkrachovaly
- Obavy z antimonopolních zákonů komplikují technologické akvizice, včetně nákupů Googlem
- Google se nyní zaměřuje na rozvoj cloudových služeb, ale zůstává za konkurencí
V posledních měsících projevil Google zájem o dvě společnosti, z nichž každá by pro internetového giganta znamenala největší nákup v jeho historii. A v obou případech se obchody rozpadly.
V pondělí šéf společnosti Wiz Inc. oznámil zaměstnancům, že tento startup v oblasti kybernetické bezpečnosti odmítne nabídku Googlu ve výši 23 miliard dolarů a místo toho se pokusí o primární veřejnou nabídku akcií. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co Google odložil plány na koupi softwarové firmy HubSpot Inc. za 25 miliard dolarů.
Podle lidí obeznámených se situací byl hlavní důvod, proč pokročilá jednání mezi Googlem a Wizem ztroskotala: chybná aktualizace softwaru od společnosti CrowdStrike Holdings Inc, která způsobila pád systému Microsoft Windows na milionech zařízení po celém světě.
Tato epizoda zvýšila zájem o společnosti, které nabízejí cloudové bezpečnostní funkce, jako je Wiz, a jejich potenciální hodnotu, uvedli tito lidé, kteří si nepřáli být jmenováni a hovořili o soukromých záležitostech.
Nad oběma neúspěšnými transakcemi společnosti Google se však vznášel také přízrak antimonopolního zákona. Společnost Google čelila v posledním desetiletí řadě monopolních případů po celém světě, přičemž kontrola vzrostla i poté, co společnost přestala usilovat o tolik obchodů. Nyní, když je Google opět na trhu, se opět potýká s tlakem regulačních orgánů, které v minulém roce zmařily několik významných nákupů v oblasti technologií.
V USA a Evropě se úřady pro hospodářskou soutěž stále častěji zaměřují na technologický sektor kvůli jeho ekonomickému vlivu a tržní síle. Evropské regulační orgány donutily potenciální transakce projít několikaměsíčním přezkumem a Lina Khanová, předsedkyně americké Federální obchodní komise, agresivně postupuje proti Silicon Valley způsobem, jakým to její úřad nikdy předtím nedělal.
Wiz odmítl dohodu částečně kvůli obavám, že by to vedlo ke zdlouhavému schvalovacímu procesu. Jeden z posledních velkých navrhovaných technologických převzetí – předehra společnosti Adobe Inc. ve výši 20 miliard dolarů na startup Figma zabývající se webovým designem – se rozpadl na konci roku 2023 po střetech s regulačními orgány ve Velké Británii a Evropě. O měsíc později společnost Amazon.com Inc. z podobných důvodů upustila od nabídky na koupi výrobce Roomba iRobot.
Vzdaná nabídka Amazonu „vyděsila mnoho lidí“, řekl Stefan Slowinski, globální vedoucí výzkumu softwaru ve společnosti BNP Paribas Exane. „Lina Khan měla vliv na to, že zabránila některým velkým fúzím a akvizicím jen tím, že byla přítomna.“
Tyto přerušené transakce následovaly po intenzivním vyšetřování FTC ohledně investic velkých technologických společností do umělé inteligence a po zdlouhavém, i když úspěšném boji společnosti Microsoft Corp. o to, aby britské regulační orgány podepsaly její nákup společnosti Activision Blizzard.
„První věc, která mě napadla, když jsem viděl zprávu o CrowdStrike, byla: ‚Aha, ocenění Wiz na 23 miliard se právě trochu zvýšilo,‘“ řekl Slowinski.
Přesto si analytici myslí, že pokud by se obchod s Wiz uskutečnil, byl by pravděpodobně vystaven delší antimonopolní kontrole, stejně jako většina nedávných velkých obchodů společnosti Google. Mluvčí společností Google a Wiz se odmítli vyjádřit.
V prvních dvou desetiletích své existence vybudoval Google mnoho svých klíčových vlastností, jako je YouTube a Android, prostřednictvím akvizic a odvážných sázek na neověřené technologie, které nakonec společnosti zajistily pevné postavení v oblasti mobilních počítačů, videa a umělé inteligence.
Poté, co v roce 2014 utratil 3,2 miliardy dolarů za výrobce propojených zařízení Nest, přestal Google ve skutečnosti vyplácet velké šeky spotřebitelským společnostem. Jeho poslední velký krok v této kategorii – převzetí společnosti Fitbit Inc. v hodnotě 2,1 miliardy dolarů navržené v roce 2019 – trval více než rok, než prošel regulačními překážkami.
V poslední době Google zaměřil svou strategii rozvoje společnosti na své cloudové podnikání. Pod vedením Thomase Kuriana, šéfa cloudové divize Googlu, tato jednotka agresivně rozšířila své prodejní síly a produktové řady, aby mohla konkurovat Amazon Web Services a Microsoftu.
V roce 2019, rok po Kurianově nástupu do Googlu, se společnost dohodla, že utratí 2,6 miliardy dolarů za firmu Looker, která se zabývá cloudovým softwarem, a o tři roky později Google vysázel 5,4 miliardy dolarů za poskytovatele cloudového zabezpečení Mandiant.
Přesto Google zůstává na trhu cloudových služeb na vzdáleném třetím místě – na tuto skutečnost společnost ráda poukazuje, když odmítá tvrzení, že je v tomto odvětví monopolní hrozbou.
Podle obeznámených osob Google nikdy nezahájil podrobné rozhovory o due diligence se společností HubSpot, která poskytuje software pro správu zákazníků. Pokud by však k transakci došlo, okamžitě by ohrozila předního konkurenta HubSpotu, společnost Salesforce Inc. vzhledem k „finanční síle a odbornosti Googlu v oblasti umělé inteligence“, uvádí zpráva agentury Bloomberg Intelligence.
Akvizice společnosti Wiz by přitom zastínila předchozí obchody společnosti Google. Wiz prodává technologii, která skenuje data uložená ve veřejných cloudech z hlediska potenciálních bezpečnostních rizik. Společnost by se přirozeně hodila do Kurianovy cloudové divize a pomohla by cloudové jednotce Googlu v oblasti, kde zaostává za konkurencí, uvedli lidé obeznámení se strategií Googlu.
Tato možnost se však vypařila, když generální ředitel Wiz Assaf Rappaport řekl zaměstnancům, že se startup zaměří na dosažení ročních opakovaných příjmů ve výši 1 miliardy dolarů a bude usilovat o IPO.
Společnost se k tomu odmítla blíže vyjádřit. Figma, startup zabývající se designem, také uvedla, že bude usilovat o IPO poté, co zkrachovala její dohoda s Adobe. Tato oznámení uklidnila investory do startupů, kteří v poslední době viděli jen velmi málo lukrativních výstupů a byli otřeseni tím, že sledovali, jak regulační orgány zastavují slibné transakce.
„Při IPO jste kapitánem svého osudu,“ řekl Haakon Overli, partner společnosti Dawn Capital, která investuje do podnikového softwaru.
Zároveň se mnoho investorů rizikového kapitálu smířilo s tím, že prodej společnosti jedné z větších technologických firem nevyhnutelně vyvolá pozornost antimonopolních úřadů, dodal Overli. „Je to známá neznámá.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky