Klíčové body
- Ropa po čtyřech týdenních ziscích v řadě klesla
- Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování mírně klesly
- Mezi průmyslovými kovy byly ceny mědi v pondělí smíšené, protože ve hře zůstaly obavy z největšího dovozce Číny
Ropa klesá, protože investoři zvažují rizika pro těžbu
Cena ropy Brent klesla k 86 dolarům za barel po více než 8% nárůstu v sérii zisků od začátku června, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala kolem 83 dolarů. Hurikán Beryl, který se opět blíží k pobřeží Texasu, bude nadále sílit a ropné společnosti přizpůsobí své operace. Dodávky ohrožují také lesní požáry v Albertě.
Zatímco Beryl „ohrožuje část těžby ropy a zemního plynu na moři, obavy při příchodu bouře na pevninu vyvolává potenciální dopad na infrastrukturu rafinerií,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV v Singapuru. „Jakékoli delší výpadky rafinerií by byly medvědí pro ropu a býčí pro rafinované produkty.“
Ropa se minulý týden dotkla nejvyšší úrovně od konce dubna, protože očekávání vyšší poptávky a nižších zásob v letních měsících tlačila ceny vzhůru. Rally sice čelila určitému odporu v důsledku známek slabosti v Číně, která je největším dovozcem ropy, ale širší očekávání trhu ohledně snížení úrokových sazeb v USA pomohlo podpořit riziková aktiva včetně komodit. Správci peněz již čtvrtý týden zvyšovali své čisté dlouhé pozice na ropě Brent.

Navzdory vnitrodennímu pohybu směrem dolů široce sledované ukazatele stále ukazují na solidní trh. Rozpětí promptní ceny ropy Brent – rozdíl mezi jejími dvěma nejbližšími kontrakty – bylo 87 centů za barel v backwardaci, což je býčí vzorec. Před měsícem byl méně než poloviční.
Obchodníci tento týden očekávají řadu zpráv, které vrhnou světlo na globální bilance ropy. Organizace zemí vyvážejících ropu – která omezuje těžbu, aby podpořila ceny – předloží svůj měsíční výhled, stejně jako Mezinárodní agentura pro energii. Kromě toho bude zveřejněn přehled amerického Úřadu pro energetické informace.
Na geopolitické frontě byl íránským prezidentem zvolen reformista Masúd Pezeskian, který se snaží obnovit rozhovory s USA o přelomové jaderné dohodě. Jinde ve Francii zvítězila v šokujících parlamentních volbách levicová koalice, což hrozí politickou patovou situací, zatímco ve Spojených státech pokračuje tlak na Joea Bidena, aby odstoupil z boje o prezidentský úřad.
Ceny zlata klesly z 1měsíčního maxima; očekává se výstup Powella a CPI
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování mírně klesly, když obchodníci očekávali další náznaky ohledně úrokových sazeb v USA z výpovědi předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella a klíčových údajů o inflaci, které mají být zveřejněny v průběhu týdne.
Ceny kovů se však nacházely poblíž jednoměsíčních maxim a byly také na pokraji prolomení zpět nad 2 400 USD za unci v souvislosti s rostoucím přesvědčením, že Fed začne v září snižovat úrokové sazby. Širší ceny kovů také těžily z poklesu dolaru, který se dostal na téměř měsíční minimum.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 384,47 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu klesly do 00:33 SEČ

Zlato si připisuje určité zisky, protože sázky na snížení sazeb rostou
Zlato v průběhu minulého týdne prudce rostlo a vymanilo se z nízkých hodnot 2 300 USD, protože řada slabých údajů o trhu práce vyvolala větší optimismus ohledně snižování úrokových sazeb. Slabší páteční údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor byly hlavním motorem zisků zlata.
Žlutý kov může těžit z nižších sazeb, které by měly uvolnit více likvidity a také snížit atraktivitu dolaru a státních dluhopisů.
Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci oceňují více než 72% šanci, že Fed v září sníží sazby o 25 bazických bodů, což je více než 59% šance zaznamenaná minulý týden.
Tento týden se zaměříme na další signály o americké ekonomice a měnové politice. Powell nabídne dvoudenní svědectví před Senátem a Sněmovnou reprezentantů, což může vnést více světla do plánů Fedu ohledně úrokových sazeb.
Tento týden jsou také na programu údaje o indexu spotřebitelských cen, které pravděpodobně budou hrát roli ve výhledu centrální banky ohledně sazeb.
Ostatní drahé kovy v pondělí také ustoupily, ale seděly na silných ziscích z minulého týdne. Futures na platinu klesly o 0,6 % na 1 039,25 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 1 % na 31,370 USD za unci.
Měď smíšeně na pozadí obav z Číny
Mezi průmyslovými kovy byly ceny mědi v pondělí smíšené, protože ve hře zůstaly obavy z největšího dovozce Číny.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 1 % na 9983,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď klesly o 0,9 % na 4,6235 USD za libru.
Obavy z Číny v posledních týdnech srážely ceny mědi, protože nedávná evropská dovozní cla na čínské elektromobily zvýšila obavy z obchodní války se Západem.
Průměrné ekonomické údaje z Číny rovněž vyvolaly pochybnosti o hospodářském oživení v zemi.
Koncem tohoto týdne se očekávají údaje o čínském obchodu a inflaci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky