Klíčové body
- Americká výnosová křivka se postupně normalizuje a očekává se její strmější růst
- Strategové z velkých bank podporují tzv. obchod s Trumpem kvůli očekávaným politickým změnám
- Nové údaje o inflaci mohou zvýšit pravděpodobnost snížení úrokových sazeb Fedem
Sázka na to, že se americká výnosová křivka bude opět strmě zvedat, vypadá teď lépe než za posledních několik měsíců.
Prvotní impuls získala poté, co se zdálo, že vystoupení prezidenta Joea Bidena v debatě 27. června usnadní Donaldu Trumpovi cestu k opětovnému získání Bílého domu.
V jeho důsledku stratégové bank včetně Citigroup Inc, JPMorgan Chase & Co a Morgan Stanley vyzdvihli tzv. obchod s Trumpem. Jde o to, že republikánova politika v oblasti cel, imigrace a deficitu povede investory k poptávce po vyšších výnosech státních dluhopisů s delší splatností.
Další etapa tohoto obchodu přišla v pátek, kdy nové známky změkčení trhu práce posílily očekávání, že Federální rezervní systém letos sníží úrokové sazby, což podnítilo prudký pokles krátkodobých výnosů.
Jeden z ostře sledovaných ukazatelů výnosové křivky – rozdíl mezi pětiletými a třicetiletými výnosy – dosáhl po těchto údajích nejširší hodnoty od února.
Uvolňování ze strany centrální banky je považováno za hlavní faktor sázky na strmost, což zvyšuje pozornost na údaje o inflaci, které nás tento týden čekají.
Podle průzkumů spotřebitelské ceny pravděpodobně rostly nejpomalejším meziročním tempem od ledna. Důkazy o další dezinflaci mohou odstranit hlavní překážku úspěchu steepeneru: Představitelé Fedu signalizují, že nejsou připraveni snížit sazby.

„Stupňování kvůli inflaci a kvůli fiskální politice může pokračovat,“ řekla Cindy Beaulieu, investiční ředitelka pro Severní Ameriku ve společnosti Conning.
Tento obchod byl na přelomu roku také oblíbený na trhu, protože investoři vstupovali do roku 2024 se sázkou na sérii snížení sazeb Fedu. Namísto toho odolná ekonomika a lepkavá inflace sázky na uvolnění zhatily.
Když se 27. června několik hodin před debatou uzavřel trh s americkými dluhopisy, rozdíl mezi pětiletými a třicetiletými výnosy se oproti konci roku snížil o zhruba 5 bazických bodů. Obchod byl jinými slovy ztrátový.
Zatímco politický vývoj inicioval jeho oživení, udržitelnější pohyb vyžaduje agresivní snižování ze strany Fedu. To by krátkodobé výnosy tlačilo dolů více než výnosy delších splatností, což by vedlo k tomu, čemu obchodníci říkají „bull-steepening move“.
Existuje však jen málo známek toho, že ekonomika slábne do té míry, že by to vyvolalo bezprostřední záchranu ze strany Fedu. Zdá se, že tvůrci politiky nejsou ani dostatečně přesvědčeni o tom, že se inflace dostatečně ochlazuje.
„Když se podíváme na nedávné údaje o zaměstnanosti a inflaci, nevidíme důvod pro velké škrty v tomto cyklu,“ řekl Baylor Lancaster-Samuel, investiční ředitel společnosti Amerant Investments Inc.
„Určitě existuje riziko, že tento Fed bude i nadále držet sazby na restriktivní úrovni až do roku 2025. Riziko tedy spočívá v tom, že se v dohledné době nedočkáme tak agresivního strmého růstu býků.“
Stratégové Goldman Sachs Group Inc. jsou vůči strmějšímu růstu také skeptičtí. Očekávají, že ve čtvrtém čtvrtletí se rozdíl mezi 5 a 30 lety v podstatě nezmění oproti současným úrovním.
Stratég Bill Zu poukazuje na to, že když Trump během svého prezidentství zahájil obchodní válku s Čínou, výnosy klesly a křivka se zploštila, protože cla zatížila produktivitu a růst.
Kromě toho relativně malý rozdíl ve výhledu amerických deficitů při politice obou kandidátů naznačuje, že jakékoli přecenění výnosů na základě voleb vyvolané nabídkou by mělo být „přinejlepším skromné“, uvedl.
Na druhém konci spektra stratégové TD Securities předpokládají, že spread mezi pětiletými a třicetiletými výnosy se nakonec oproti současnosti zečtyřnásobí na 100 bazických bodů.

Nedílnou součástí této prognózy, kterou banka zastává od loňského roku, je snížení úrokových sazeb Fedu. Stejně tak ale hrozí vysoké deficity bez ohledu na to, která strana v listopadu zvítězí, napsal koncem minulého měsíce Gennadij Goldberg z TD a jeho tým.
Greg Wilensky, vedoucí oddělení amerických dluhopisů s pevným výnosem ve společnosti Janus Henderson Investors, uvedl, že je „mírně“ nastaven na strmější křivku tím, že má nadváhu nad pětiletou částí křivky a podváhu nad delšími splatnostmi.
Podle něj bude hlavním spouštěčem této strategie spíše stav ekonomiky než politika.
„Údaje, které uvidíme, snad zvýší pravděpodobnost, že se podaří dosáhnout měkkého přistání a Fed bude moci začít snižovat sazby,“ řekl. „To bude dobré pro strmější růst.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky