Klíčové body
- Akcie většiny společností z indexu S&P 500 vykázaly za druhé čtvrtletí silné zisky, ale nenaplnily očekávání tržeb
- Přestože 79 % společností překonalo očekávané zisky, průměr překonání bylo menší než v minulosti
- Technologický sektor zaznamenal zpomalení růstu zisků a několik významných firem vykázalo poklesy
- Slabá čínská ekonomika negativně ovlivnila tržby globálních společností, včetně Procter & Gamble a Starbucks
Vzhledem k tomu, že výsledky za druhé čtvrtletí oznámilo téměř 75 % společností z indexu S&P 500, zdá se, že výhled zisků na druhou polovinu roku je komplikovaný. Navzdory obvyklým lepším výsledkům v dolní části hospodaření nenaplnily tržby očekávání. Přibližně 79 % společností z indexu S&P 500 překonalo očekávané zisky, což je podle údajů LSEG průměr. Při bližší analýze však vyniknou dva body: za prvé, průměrné překonání je výrazně menší, než tomu bylo v minulosti, a za druhé, pouze 47 % překonalo odhady tržeb, což naznačuje potenciální cenový tlak.
Pokud jde o zbytek roku, většina společností se navzdory překonání odhadů zdržuje zvyšování celoročních výhledů. Společnosti Coca-Cola, GE Aerospace, Hasbro, Sherwin-Williams, Deckers Outdoor, AbbVie a Lockheed Martin sice zvýšily svůj celoroční výhled, ale bylo to přímo v důsledku silných čtvrtletních výsledků. Mnoho společností, jako například AT&T, Verizon, Mattel, IBM a Chipotle, pouze potvrdilo své dříve uvedené prognózy pro letošní rok. To lze považovat za známku toho, že navzdory silné ekonomice je ve hře několik proměnných, které vedou k opatrnému sentimentu mezi společnostmi.
Zdá se, že tento trend následuje i technologický sektor, kde je patrné zpomalení růstu. V letošní sezóně došlo k několika technologickým propadům, včetně společností Fair Isaac, CDW, Skyworks Solutions, Juniper Networks, Enphase Energy, NXP Semiconductors, Accenture a Oracle. U technologických společností s velkou tržní kapitalizací se růst zisků oproti dramatickým přírůstkům z posledních dvou let výrazně zpomaluje.
Větší opatrnost spotřebitelů oslabila cenovou sílu mnoha společností. Například společnosti Procter & Gamble a Clorox byly zasaženy pomalejším růstem cen a mírnou poptávkou. Potravinářské společnosti se potýkaly s podobnými okolnostmi, kdy se snížily objemy kvůli spotřebitelům citlivějším na ceny. Významná jména v potravinářském byznysu, jako jsou Hershey, Kraft Heinz, Mondelez, PepsiCo, ConAgra Brands, General Mills a J.M. Smucker, utrpěla ztráty na tržbách v důsledku nižších objemů. Současně byly řetězce rychlého občerstvení jako McDonald’s, Shake Shack a Wendy’s tlačeny k tomu, aby zákazníkům nabízely větší hodnotu, což do určité míry zlepšilo jejich tržby a návštěvnost.
Přestože zákazníci vyšší třídy nadále utrácejí, bylo zaznamenáno určité zmírnění. Zajímavé je, že Bank of America nedávno zveřejnila zprávu “Travel/Leisure Cracks Emerging”, v níž byly zaznamenány slabé výsledky v oblasti her, parků, hotelů a leteckých společností.
Pro řadu globálních společností je v této sezóně výzvou také slabá čínská ekonomika. Tržby společnosti Procter & Gamble v Číně klesly o 8 %, protože se zpomalily spotřebitelské výdaje. Podobnou situaci zaznamenaly společnosti jako PepsiCo, General Mills, McDonald’s a Starbucks. Společnost Visa oznámila pomalejší objemy plateb v rámci Číny, zatímco Marriott odhalil záporné tržby hotelů v tomto regionu. Opatrný výhled společnosti Nike na nadcházející fiskální rok byl do značné míry ovlivněn propagační činností ve Velké Číně.
Na rozdíl od snížených domácích výdajů se však zdá, že čínští spotřebitelé si své výdaje schovávají na dobu, kdy cestují mimo svou vlast. Luxusní značky jako Kering a LVMH zaznamenaly, že Číňané využívají slabého jenu a nakupují v Japonsku. Společnost Las Vegas Sands navíc i přes neuspokojivé výsledky v Macau odhalila, že čínští návštěvníci stále navštěvují její resort Marina Bay Sands v Singapuru.
Při pohledu na rizika pro zisky ve druhém pololetí stojí za zmínku dvě makro rizika: strach z inflace, kdy zprávy naznačují vyšší než očekávanou inflaci, a potenciální zpomalení růstu, o němž svědčí pokles počtu pracovních míst nebo útlum spotřebitelů. Ve skutečnosti se mírný strach ze zpomalení růstu projevil v důsledku slabého údaje indexu ISM ve zpracovatelském průmyslu. Výnosy dluhopisů tak minulý čtvrtek klesly.
Navzdory těmto nejistotám existuje i světlá stránka: celkové odhady pro třetí čtvrtletí pro index S&P 500 se od začátku výsledkové sezóny výrazně nezměnily. Podnikatelské prostředí se však zdá být náročné a zdá se, že většina společností se řídí spíše přístupem “vyčkej a uvidíš”, než aby byla rozhodně býčí. Tyto smíšené signály jistě činí obraz zisků pro zbytek roku neobvykle komplikovaným, ale pro pozorovatele trhu stejně zajímavým.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky