Klíčové body
- Cena ropy Brent se v pondělí přiblížila na centy k hranici 75 dolarů za barel
- Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly z rekordních maxim
- Mezi průmyslovými kovy se v úterý propadly ceny mědi, které zaznamenaly delší ztráty v souvislosti s obavami z recese v USA
Ropa stoupá ze sedmiměsíčního minima, zatímco akcie stahují ztráty
Ropa se dostala ze sedmiměsíčního minima, když se akcie odrazily ode dna a zastavení těžby na největším libyjském poli znovu zaměřilo pozornost na Blízký východ.
Cena ropy Brent vzrostla nad 77 dolarů za barel poté, co během předchozích tří seancí klesla o více než 5 %, a ropa West Texas Intermediate se obchodovala poblíž 74 dolarů, protože japonské akcie a futures na americké akcie po pondělním globálním propadu posílily. Těžba z libyjského pole Šarara se zcela zastavila, protože o kontrolu nad severoafrickou zemí bojují soupeřící administrativy.
Obchodníci se stále připravují na odvetný útok Íránu a regionálních milicí na Izrael za atentáty na představitele Hizballáhu a Hamásu, ačkoli Teherán zopakoval, že se chce vyhnout totální válce.
Cena ropy Brent se v pondělí přiblížila na centy k hranici 75 dolarů za barel, než se odrazila ode dna díky zprávám o ztrátě dodávek z Libye a obavám, že konflikt na Blízkém východě by mohl ovlivnit produkci z tohoto regionu. Ceny se vrátily téměř na úroveň, kde začaly letošní rok, po ziscích, které podpořilo snížení dodávek ze strany OPEC+.
„Spodní hranice 75 dolarů pod cenami ropy Brent odolá makroobavám,“ uvedli ve své poznámce analytici Goldman Sachs Group Inc včetně Daana Struyvena. Podle nich by ceny mělo podpořit omezené riziko recese v USA, odolná poptávka po ropě ve vyspělých zemích a Indii a nárůst spekulativního umístění.
Investoři budou později v úterý sledovat průmyslovou zprávu, aby posoudili zásoby ropy v USA po pěti týdnech poklesu v řadě, což je nejdelší série od začátku roku 2022. Oficiální údaje budou zveřejněny ve středu.
Ceny zlata klesají z téměř rekordních maxim, zatímco akciové trhy se odrážejí ode dna
Ceny zlata v úterý v asijském obchodování klesly z téměř rekordních maxim, protože oživení na akciových trzích vyčerpalo část poptávky po bezpečných přístavech, ačkoli křehký sentiment stále udržoval žlutý kov relativně optimistický.
Zlato v pondělí vzrostlo téměř na rekordní hodnoty, protože propad na světových akciových trzích poslal obchodníky přímo do bezpečných přístavů, jako je zlato a jen. Zvýšená očekávání recese v USA a snížení úrokových sazeb podpořila ceny zlata, zatímco oslabila dolar.
Očekávání odvetných opatření Íránu a Hamásu vůči Izraeli za zabití vůdce Hamásu v Teheránu rovněž udržovalo poptávku po bezpečných přístavech na zvýšené úrovni.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 402,57 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 01:50 SEČ
Zlato oslabuje, protože dolar se stabilizoval, akcie se odrazily ode dna
Žlutý kov v úterý zaznamenal určité oslabení, protože dolar se odrazil od téměř sedmiměsíčního minima.
Prudké oživení na akciových trzích také snížilo poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu, protože riziková aktiva těžila z výhodných nákupů.
Zlato si však přesto udrželo většinu svých nedávných zisků, protože vyhlídky na nižší úrokové sazby rovněž podnítily příliv peněz do žlutého kovu. Nižší úrokové sazby jsou pro zlato dobrou vizitkou vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investic do tohoto kovu.
Ostatní drahé kovy z tohoto obchodu těžily, ale v posledních seancích ošetřovaly prudké ztráty kvůli relativně menší atraktivitě bezpečného přístavu než zlato.
Futures na platinu se ustálily na úrovni 918,85 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,7 % na 27,020 USD za unci.
Měď ošetřuje prudké ztráty v obavách z recese
Mezi průmyslovými kovy se v úterý propadly ceny mědi, které zaznamenaly delší ztráty v souvislosti s obavami z recese v USA a nejistotou ohledně Číny.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,6 % na 8806,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď se propadly o téměř 1 % na 3,9660 USD za libru.
Na trzích vzrostly obavy z recese ve Spojených státech po řadě neuspokojivých údajů z trhu práce a také po známkách zpomalující výrobní aktivity.
Slabé údaje o výrobě z Číny tyto obavy ještě prohloubily a oslabily měď s vyhlídkou na zpomalení poptávky po celém světě.
Tento týden se pozornost soustředí na další ekonomické údaje z Číny, zejména na údaje o obchodu a inflaci, které mají být zveřejněny koncem týdne.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky