Klíčové body
- Ropa Brent se po čtyřdenním propadu obchodovala poblíž 76 dolarů za barel
- Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování klesly z rekordních maxim
- Měď klesá na pozadí obav z globálního růstu
Ropa Brent se po čtyřdenním propadu obchodovala poblíž 76 dolarů za barel, přičemž prodejní tlak v tomto běhu zesílili algoritmičtí obchodníci sledující trend. West Texas Intermediate se pohyboval pod úrovní 72 USD. Růst zaměstnanosti v USA byl v období do března pravděpodobně mnohem méně silný, než se dříve uvádělo, což se přidalo k řadě nedávných známek, že největší světový spotřebitel ropy ztrácí dynamiku.
Globální ropný benchmark nyní ztratil všechny své dosavadní roční zisky, protože obavy o spotřebu – v USA i v Číně – vyrovnaly dopady omezení dodávek ze strany OPEC+. Obchodníci se budou soustředit na politické sympozium v Jackson Hole ve Wyomingu, kde by měl v pátek vystoupit předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell, který dodá podrobnější informace o stavu ekonomiky.
Středeční výprodej přišel i přesto, že údaje ukázaly, že zásoby ropy v USA klesly na nejnižší úroveň od ledna. Snížily se také zásoby destilátů a benzinu.
Na Blízkém východě USA nadále prosazovaly příměří mezi Izraelem a Hamásem v 10 měsíců trvajícím konfliktu v Gaze. Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová ve středu jednali s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o dohodě o ukončení bojů.
Zatímco slabý čínský dovoz ropy a utlumená poptávka po pohonných hmotách v USA zatížily ceny, „možnost narušení dodávek v důsledku počasí během hurikánové sezóny, stejně jako geopolitická rizika v severní Africe a na Blízkém východě, by mohly představovat příležitost k nákupu kolem 75 dolarů za barel pro odraz zpět k 80 dolarům,“ uvedli ve své poznámce analytici Citigroup Inc. včetně Anthonyho Yuena.
Časové rozpětí mezitím vykazuje méně napjaté podmínky. Rozdíl mezi kontraktem na ropu Brent pro letošní prosinec a stejný měsíc příštího roku – ukazatel dlouhodobé rovnováhy nabídky – se snížil na 2,77 dolaru za barel v backwardation, zatímco na začátku minulého týdne činil více než 4 dolary za barel.
Ceny zlata klesají z rekordních maxim; v centru pozornosti je snižování sazeb, recese
Ceny zlata ve čtvrtek v asijském obchodování klesly z rekordních maxim, když rallye žlutého kovu ochladla a trh se nadále soustředil na snižování úrokových sazeb v USA a rostoucí obavy z recese.
Žlutý kov se tento týden vyšplhal na rekordní maxima v souvislosti s rostoucím přesvědčením, že Federální rezervní systém začne v září snižovat úrokové sazby.
Kombinace vybírání zisků a oživení dolaru však ve čtvrtek zlato z jeho maxim stáhla.
Spotové zlato kleslo o 0,5 % na 2 500,55 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly do 00:15 SEČ
Sázky na snížení sazeb přetrvávají, ale údaje z trhu práce podněcují obavy z recese
Rekordní hodnoty zlata byly dosaženy v době, kdy zápis z jednání Fedu z konce července ukázal, že politici jsou převážně nakloněni nižším úrokovým sazbám vzhledem k pokroku při snižování inflace.
Zápis utvrdil sázky na zářijové uvolnění, ačkoli obchodníci byli rozděleni ohledně snížení o 25 nebo 50 bazických bodů, ukázal CME Fedwatch.
Prudká revize údajů o počtu zaměstnanců za rok do března 2024 směrem dolů, která byla zveřejněna ve středu, podnítila nové obavy, že ochlazení trhu práce vyústí v recesi v USA.
Zatímco však obavy z recese omezily širší rizikový pohyb na finančních trzích, zlato přesto pokleslo v důsledku určitého vybírání zisků, zatímco dolar se rovněž zotavil z nedávných sedmiměsíčních minim.
Pozornost se nyní soustředí na páteční projev předsedy Fedu Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole.
Nižší sazby jsou pro zlato dobrou předzvěstí vzhledem k tomu, že snižují náklady obětované příležitosti při investování do nevýnosových aktiv. Ostatní drahé kovy zaznamenaly v souvislosti s touto myšlenkou mírné zisky, ale do značné míry zlato zaostávaly.
Futures na platinu klesly o 0,4 % na 970,0 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,3 % na 29,448 USD za unci.
Měď klesá na pozadí obav z globálního růstu
Mezi průmyslovými kovy se ve čtvrtek zastavil oživující růst cen mědi v důsledku obnovených obav ze zpomalování růstu ve Spojených státech. Přetrvávající obavy ze zpomalení růstu v Číně rovněž zatížily, ačkoli poptávka po mědi v této zemi se tento týden mírně zlepšila.
Benchmarkové futures kontrakty na měď na Londýnské burze kovů se ustálily na úrovni 9 262,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures kontrakty na měď klesly o 0,2 % na 4,1930 USD za libru.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky