Klíčové body
- Wall Street očekává výraznou volatilitu před zveřejněním zprávy o inflaci, která by mohla ovlivnit rozhodnutí Fedu o sazbách
- Index volatility Cboe (VIX) dosáhl úrovní nevídaných od vrcholu pandemie, což signalizuje nejistotu na trhu
- Ekonomové varují, že dramatické snížení sazeb kvůli zpomalení ekonomiky by mohlo negativně ovlivnit akciové výnosy
Léto na Wall Street pomalu končí, a pozornost se obrací k blížící se zprávě o spotřebitelských cenách. Obchodníci věří, že tato zpráva může Federálnímu rezervnímu systému poskytnout impuls k zahájení snižování úrokových sazeb na zářijovém zasedání.
Prozatím se však sází na větší volatilitu.
Některé divoké výkyvy v minulém týdnu přivedly index volatility Cboe neboli VIX, který měří velikost cenových pohybů indexu S&P 500, na úroveň, která nebyla zaznamenána od vrcholu pandemie v roce 2020. Na základě nákladů na prodejní a kupní opce v ceně obchodníci podle Citigroup Inc. počítají s tím, že ve středu, kdy bude zveřejněna zpráva o indexu spotřebitelských cen, se index S&P 500 pohne o 1,2 % oběma směry.
Pokud by se tato cena udržela až do úterního závěru, byla by zhruba v souladu s implikovanými pohyby 23. srpna, kdy se očekává vystoupení předsedy Jeroma Powella na ekonomickém sympoziu v Jackson Hole, a 29. srpna, den po zveřejnění výsledkové zprávy společnosti Nvidia Corp.
„Opční trh zatím nevysílá pro akcie jasný signál,“ řekl Rocky Fishman, zakladatel analytické společnosti Asym 500, která se zabývá deriváty. „Když je volatilita vysoká, je historicky vhodná doba k nákupu akcií, ale do jisté míry se tak již stalo, takže CPI bude důležitým katalyzátorem.“
A co víc, zatímco index S&P 500 se po pondělním 3% propadu – který se shodoval s ukončením masivního carry trade poháněného jenem, který otřásl globálními dluhopisovými trhy – zotavil a minulý týden skončil zhruba beze změny, opční profesionálové na oživení zrovna nevěří.
Nákladné pojištění
Kontrakty chránící proti 10% poklesu v příštích 30 dnech SPDR S&P 500 ETF Trust neboli SPY, největšího burzovně obchodovaného fondu sledujícího široký akciový index, jsou zhruba nejvyšší od října a dvakrát vyšší než kontrakty profitující z 10% rally.
Obchodníci si kladou otázku, zda implikované pohyby při Powellově projevu budou po tisku inflace ještě vyšší, vzhledem k tomu, že může brzy zmapovat plány na snížení sazeb. Jeho sdělení koncem tohoto měsíce by mohlo investorům pomoci telegrafovat, kolik snížení lze v příštím roce očekávat poté, co koncem července naznačil, že tvůrci politiky jsou blíže ke snížení výpůjčních nákladů již v září.
„Nacházíme se v inflexním bodě, kdy to, co bylo špatnou ekonomickou zprávou, je nyní vnímáno jako dobrá zpráva, protože by to byl katalyzátor, který by donutil Fed k obratu,“ řekl Thomas Urano, spolušéf investic a výkonný ředitel společnosti Sage Advisory v texaském Austinu. „Pokud však budou údaje nadále měkčí, bude toto pozadí pro akciové investory zklamáním a povede k větším výkyvům akcií.“
Výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů se přitom vrátily na úrovně z doby před zveřejněním poslední zprávy o zaměstnanosti, čímž smazaly většinu nedávných prudkých poklesů poté, co nezaměstnanost vzrostla čtvrtý měsíc v řadě, což rozdmýchalo obavy, že agresivní zpřísňování měnové politiky ze strany Fedu brzdí ekonomiku.
Údaje z trhu práce, včetně srpnové zprávy o zaměstnanosti, která vyjde těsně před příštím zasedáním, budou totiž pro obchodníky stejně klíčové jako údaje o inflaci. Představitelé Fedu stále více zdůrazňují svůj mandát pro plnou zaměstnanost i řízení cenových tlaků, přičemž míra nezaměstnanosti minulý měsíc vzrostla na 4,3 %, což je výrazně nad prognózami Fedu ohledně nezaměstnanosti na konci roku.
„Trh práce zpomaluje a je nesmírně důležité, abychom nedovolili jeho zpomalení natolik, že se sám převrátí do poklesu,“ řekla 5. srpna prezidentka Fedu v San Francisku Mary Dalyová.
Inverzní signály
Rozdíl mezi dvouletými a desetiletými výnosy státních dluhopisů se počátkem týdne poprvé za poslední dva roky normalizoval, k čemuž došlo před předchozími čtyřmi recesemi. Od té doby se opět invertoval, protože úzkost ustupuje, ale skutečnost je taková, že ekonomika nebliká tak spolehlivými signály od doby, kdy pandemie narušila běžnou obchodní aktivitu.
„Všechny peníze z kvantitativního uvolňování, které byly nahromaděny na kapitálových trzích a poté byly alokovány prostřednictvím distribuce soukromých úvěrů, utlumily dopad inverzní výnosové křivky – to však neznamená, že její koncept je zbytečný,“ dodal Urano ze společnosti Sage Advisory. „Je stále relevantní, jen se nyní projevuje déle.“
Podle Thomase Salopka, vedoucího oddělení křížových strategií ve společnosti JPMorgan Chase & Co, vedly na akciovém trhu přetrvávající obavy z rizik růstu k obratu v pozici momentových obchodů a defenzivního vedení. Podle něj čeká akcie další bolest a prudké výkyvy. Podle údajů agentury Bloomberg zaznamenal index S&P 500 za posledních 10 seancí v průměru vrcholný mezidenní pohyb o 2 % oběma směry, což je nejvíce od listopadu 2022.
To vysvětluje, proč obchodníci očekávají výrazný pohyb od středeční inflační zprávy. Jádrové údaje CPI, které vylučují volatilní složky potravin a energií, by měly meziměsíčně vzrůst o 0,2 % a oproti předchozímu roku stoupnout o 3,2 %. To je blízko 2% cíle Fedu.
Pokud však číslo vyjde znatelně vyšší nebo nižší, obchodníci pravděpodobně změní svá očekávání. A to by mohlo spustit další kolo tržního chaosu.
„Pokud Fed dramaticky sníží sazby, protože ekonomika zpomaluje, není to historicky dobré pro výnosy akcií,“ řekla Brooke Mayová, řídící partnerka společnosti Evans May Wealth, jejíž firma sbírá akcie velkých technologických firem. „Ale ekonomika není tak špatná, jak si lidé myslí. Očekávám větší volatilitu a nepřekvapilo by mě, kdybychom v příštích týdnech viděli další pokles akcií.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky