Klíčové body
- Qualcomm oslovil Intel ohledně možného převzetí, což by mohlo být jednou z největších technologických fúzí v historii
- Akcie Intelu po zprávě vzrostly o 3 %, zatímco akcie Qualcommu klesly o 3 %, což vyvolalo volatilitu na trhu
- Dohoda čelí složitým antimonopolním a národněbezpečnostním otázkám, které mohou ohrozit její realizaci
- Qualcomm a Intel soupeří na trhu čipů, ale Intel čelí poklesu kvůli zmeškání AI boomu a finančním problémům
Nabídku Qualcommu vůči někdejšímu největšímu výrobci čipů na světě, společnosti Intel, potvrdila televize CNBC, přičemž další podrobnosti jsou v tuto chvíli utajeny. Zprávu o tomto překvapivém vývoji iniciovaném oběma technologickými giganty přinesl jako první deník Wall Street Journal.
Tato zpráva překvapila trh a akcie napříč technologickou sférou, přičemž akcie Intelu vzrostly o 3 %, zatímco akcie Qualcommu se do závěru obchodování propadly o 3 %. Navzdory vzestupům a pádům na akciovém trhu zde zůstává nepopiratelným faktem, že pokud navrhovaná dohoda skutečně proběhne, určitě vyvolá ve světě technologií vlny, neboť se jedná o jednu z největších technologických fúzí, k jaké kdy došlo.
Intel Corporation
Společnost Intel, která se pyšní mamutí tržní kapitalizací přes 90 miliard dolarů, zažila v minulosti svou zlatou éru jako největší výrobce čipů na světě. Bohužel je tento gigant již několik let uvězněn ve víru sestupu, jehož pád se v roce 2024 zřejmě ještě zrychlil. V jednom z největších burzovních šoků se akcie společnosti Intel v srpnu po neuspokojivé zprávě o výsledcích propadly a zaznamenaly největší jednodenní pokles za posledních 50 let. Jen v letošním roce se akcie čipového podniku propadly o 53 %, protože investoři pochybují o vyhlídkách firmy a nákladných plánech na vývoj a výrobu čipů.
Qualcomm a Intel spolu soupeří na několika trzích, například na trhu čipů pro osobní počítače a notebooky. Rozdíl ve výrobním procesu určuje postoj obou společností, kdy Qualcomm nevyrábí své čipy a spoléhá se na výrobu u společností, jako jsou Taiwan Semiconductor Manufacturing Company a Samsung. Naproti tomu společnost Intel si stojí za svou vlastní výrobou.

V nedávné době rozeslal generální ředitel společnosti Intel Patrick Gelsinger zaměstnancům oběžník, v němž znovu zdůraznil neochvějný závazek společnosti investovat velké prostředky do svých sléváren, což je investice, která by měla během pěti let spotřebovat přibližně 100 miliard USD. V krátkém memorandu bylo rovněž naznačeno, že společnost Intel zvažuje přijetí externích investic.
Je vidět, že Intel propásl další významnou tržní vlnu, tj. boom umělé inteligence, který zachvátil Wall Street. Centrální procesory Intelu prohrály závod s grafickými procesory Nvidia, které si osvojila většina pokročilých programů umělé inteligence, jako je ChatGPT. Podle analytiků trhu má Nvidia na slibně rostoucím trhu umělé inteligence více než 80% podíl.
Vzhledem k tomu, že vzájemná finanční analýza společností Qualcomm a Intel odhalila nižší příjmy společnosti Qualcomm, mohla by případná dohoda mezi těmito dvěma giganty znamenat bouřlivé vody, ve kterých se bude pohybovat. Roční tržby společnosti Qualcomm ve výši 35,8 miliardy dolarů ve fiskálním roce 2023 blednou ve srovnání s 54,2 miliardy dolarů, které ve stejném období získá společnost Intel.
Další vrstvu složitosti přidávají antimonopolní a národněbezpečnostní otázky, na které potenciální dohoda určitě narazí. Intel i Qualcomm si nejen konkurují na trhu, ale také podnikají v Číně, takže podléhají čínským antimonopolním předpisům. V minulosti čínské antimonopolní orgány zmařily nabídku společnosti Intel na převzetí společnosti Tower Semiconductor a pokus společnosti Qualcomm o koupi společnosti NXP Semiconductor.
QUALCOMM Incorporated
Narušení regulací není v oblasti obřích fúzí ničím novým. V roce 2017 byl záměr společnosti Broadcom převzít Qualcomm za masivní částku 100 miliard dolarů pohřben Trumpovou administrativou hned následující rok z důvodů národní bezpečnosti. Důvodem bylo, že Broadcom v té době sídlil v Singapuru. Federální obchodní komise v roce 2021 uspala pokus společnosti Nvidia o koupi společnosti Arm z antimonopolních důvodů, přičemž transakce byla oficiálně odvolána v roce 2022 kvůli dalším tlakům ze strany regulačních orgánů v Asii a Evropě.
Ve světle potenciálního převzetí zástupci společností Qualcomm i Intel mlčí a rozhodli se tuto spekulativní záležitost nekomentovat. Přestože podrobnosti dohody a budoucí plán zůstávají pod pokličkou, jedno je jisté: skutečně by mohla nasměrovat technologický svět do zcela nové éry.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky